TÜSİAD AB Temsilciliği Haftalık Bülteni

Ekonomi Haberleri
  • AB-Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen’in eşbaşkanlığında; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu AB Komiseri Pierre Moscovici ile Ticaretten Sorumlu AB Komiseri Cecilia Malmström’ün katılımıyla 8 Aralık’ta Brüksel’de gerçekleştirildi.

 

  • AB-Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı’nın iş dünyası diyaloğu bölümünde TÜSİAD’ı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanı Simone Kaslowski ile AB Temsilcisi Dilek Aydın temsil etti.

 

  • AB Komisyonu 8 Aralık’ta AB Konseyi’ne Brexit müzakerelerinde “yeterli ilerleme” sağlandığını bildirerek, ticaret de dahil olmak üzere Birleşik Krallık ile AB arasındaki ilişkilerin gelecekte süreceği çerçevenin belirlenmesi amaçlı müzakerelere başlanması önerisini iletti.

 

  • Ticaretten sorumlu AB Komiseri Cecilia Malmström ve Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, AB-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın tamamlandığını duyurdu. Anlaşma, Japonya’ya ihracat yapan AB şirketlerinin ödediği yıllık yaklaşık 1 milyar € tutarında gümrük vergisinin yanı sıra tarife dışı engellerin de ortadan kalkmasını sağlayacak.

 

  • AB Komisyonu, sürdürülebilir bir göç politikasının ne şekilde izlenebileceğine dair AB genelinde Haziran 2018’e kadar kapsamlı bir uzlaşıya ulaşmak amacıyla siyasi bir yol haritası önerisi hazırladı. Komisyon’un önerisinde, üçüncü ülkelerle olan ortaklıkların daha da güçlendirilerek, AB’nin Ortak Avrupa Sığınma Sistemi reformunda hızlı ilerleme sağlanması, yasal yollardan Avrupa’ya göçe kapının açık bırakılması ve gelecek için yeterli mali kaynak temin edilmesine çalışılarak, sürmekte olan çalışmaların daha ileri götürülmesi yer alıyor.

 

  • AB Konseyi, e-ticarette katma değer vergisi ve KDV uygulamalarının sadeleştirilmesine ilişkin bir yasa paketi kabul etti. İki tüzük ve bir adet yönergenin yer aldığı yasa paketinde, sınır ötesi ticaretin kolaylaştırılması, KDV dolandırıcılığı ile mücadele, tüm üye ülkelerde işletmeler açısından adil rekabet ortamı kurulması konuları ele alınıyor.

 

  • AB Üyesi Ülkelerin Maliye Bakanları, vergi bildiriminde işbirliği yapmayan ve vergi idarisi standartlarını karşılamayan 17 ülkenin yer aldığı ilk AB listesini onayladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 47 ülke ise AB ile olan temasları sonrasında vergi sistemlerindeki eksiklikleri gidermeyi ve gerekli kriterleri karşılamayı taahhüt etti. Türkiye’nin taahhütleri, saydamlık standartlarının geliştirilmesi ve adil vergilendirme konularını içeriyor.

http://url.tusiad.org/tusiadbruksel11122017

 

. . . . . . . . . . .

Dilek Aydın

EU Representative

 

TÜSİAD
Turkish Industry & Business Association
www.tusiad.org

BRUSSELS :
TUSIAD Representation to
the EU and BUSINESSEUROPE
(The Confederation of European Business)
+3227364047   Twitter.com/kaleagasi
bxloffice@tusiad.org

ISTANBUL : tusiad@tusiad.org
BEIJING : 
tusiad.china@tusiad.org
BERLIN : 
berlinoffice@tusiad.org
LONDON : 
londonoffice@tusiad.org
PARIS : 
parisoffice@tusiad.org
WASHINGTON DC : 
usoffice@tusiad.us 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir