DERE ISLAHI VE SOKAK HAYVANLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Sağlık Haberleri

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden  yapılan açıklamada, müdürlüğü tarafından her yıl düzenli olarak yapılan dere ıslah ve sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Sivrisinek ile fiziki mücadelenin en önemli ayaklarından birisi dere ıslah çalışmaları olduğuna vurgu yapılan açıklamada şunlar dile getirildi: “Dere yatakları sivrisineklerin üremesi için en uygun alanlardır. Islah çalışması yaparak üreme alanları yok ediyoruz. Çalışmalarımız 15 gündür devam etmektedir. Bundan sonraki periyotta tahmini olarak 10 gün daha Keşan’ın etrafındaki derelerin ıslahı sonrasında Erikli, Yayla ve Danişment Sahilindeki Dereler ile devam edeceğiz.”

Müdürlüğün havaların soğuması ile sahipsiz sokak hayvanlarının beslenmesi çalışmalarını da artırdıklarının kaydedildiği açıklama şöyle devam etti: “Çok soğuk havalarda her gün Keşan içindeki beslenme odaklarımıza, haftada iki günde sahillerdeki sokak hayvanlarının beslenmesi için mama dağıtımı yapmaktayız. Halkımız da soğuk havalarda yemek artıklarını bayat ekmeklerini çöplerin kenarına bırakarak sokak hayvanlarının beslenmelerine yardımcı olabilirler. Soğuk havalarda köpekler 17 saat, kediler 6 saat aç kalışalar donarak ölebilirler. Sokak hayvanları soğuktan değil açlıktan ölürler. Ayrıca araç sahipleri araçlarını çalıştırmadan önce kaputlarına vurmaları konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Çünkü kaputa sığınmış ya da aracın altına girmiş kedi köpek olabilir. Bununla ilgili Belediye binamızın girişindeki panolara ve Keşan içindeki billboardlara bilgilendirme yaptık. Vatandaşlarımız 7-24 sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili şikayetlerini Tel:0 (284) 714 11 85 – 153 No’lu hattımıza bildirdiği taktirde; ekiplerimiz şikayete konu olan yere gereken müdahale için gitmektedirler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir