TUYUB, Borisov’u da yarı maratona davet etti

Güncel Haberler

Merkezi Edirne’de bulunan Türk – Yunan – Bulgar Dostluk Grubu Derneği, 14 Haziran 2015 tarihinde Edirne’de yapılacak ve Yunan topraklarını da kapsayacak Uluslararası Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’na Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’u da davet etti. Dernek Başkanı Haluk Kaya imzasıyla gönderilen davet yazısında şu satırlara yer verildi.

Sayın Boyko Borisov

Bulgaristan Başbakanı

Edirne’de kurmuş olduğumuz Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği ile iki kısa zamanda sivil toplum kuruluşu olarak üç ülke halklarının kaynaşması, tanışması ve ortak projelerde birlikte çalışarak Trakya’nın barış içinde yaşanılan bir yer olması için oluşturulmuş bir Sivil Toplum Kuruluşuyuz.

Türk, Bulgar ve Yunan halklarının bir arada barış, kardeşlik ve dostluk adına farklı üç beden ama tek yürek edasıyla çıktığımız bu yolda sizleri de yanımızda görmek istiyoruz.

Derneğimiz 08 Haziran 2014 tarihinde yapmış olduğu Uluslararası Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu ile bir ilki gerçekleştirmiştir. 300 sporcu Edirne’den koşarak Yunanistan’a pasaportsuz ve vizesiz olarak giriş – çıkış yapmışlardır. İlkini yaptığımız 100 Türk, 100 Yunan ve 100 Bulgar sporcularının katılımı ile gerçekleştirilen maraton Avrupa Atletizm Federasyonu tarafından 2015 yılı Faaliyet Programı’na alınması ile Avrupa’daki tüm sporcuların katılımına açılarak adeta bir Avrupa şampiyonası haline getirilmiştir.

Dernek olarak 14 Haziran 2015 tarihinde ikincisi yapılacak olan Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu için sizi Edirne’ye davet ediyoruz.

Maratona Türkiye ve Yunanistan Cumhuriyeti Başbakanları davet edilmiş olup, sizleri de aramızda görmek ümidiyle.

Haluk Kaya

TUYUB Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Başkanı

Not:

Derneğimiz daha önce Yunan Başbakanı Aleksis Çipras’ı da yarı maratona davet etmiştir.

Edirne Valisi Sayın Dursun Ali Şahin’i ziyaretimiz sırasında konu gündeme geldiğinde, Sayın Çipras’ı kendisinin ağırlamak istediğini söylemiştir. Kendisine “Bulgaristan Başbakanını da davet edeceğiz” denmesi üzerine ise “Hem Sayın Çipras’ı hem Sayın Borisov’u ben ağırlarım” karşılığını vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir