TRAKYALI ALPULLU ŞEKER FABRİKASINA SAHİP ÇIKACAK

Panko Birlik Genel Başkan Yardımcısı ve  SS Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramis Özgen,”Pancar Fabrikaları ABD li Cargil istedi diye yapılıyor.” dedi.

Özgen, Bugün Alpullu’da CHP’nin düzenlediği  toplantıda yaptığı konuşmada,geçen yıl bölgede 130 bin ton pancar üretimi yapıldığını, ancak pancar fabrikalarının satılmasına karar verilmesinin ardından bu sene hedeflenen 250 bin tonluk üretimin tehlikeye girdiğini ve üreticinin pancar ekiminden vaz geçebileceğini dile getirdi.

Türkiye’de 14 Pancar Fabrikası’nda birden eylem kararı verildiğini aktaran Özgen,satışlarda Panko Birliğe haber verilmediğini ve ABD li Cargil  ile anlaşarak hükümetin karar verdiğini söyledi.

Destek veren siyasilere de teşekkür  eden Özgen, 4 yıldan bu yana kapalı olan fabrikanın geçen yıl açıldığına sevindiklerini ancak satış kararı sonrasında hüsrana uğradıklarını kaydetti.

Özelleştirmenin sadece Cargil ile yapıldığına işaret eden Özgen,eğer satış yapılacaksa  öncelikle pancar kooperatiflerinin  öncelikle düşünülmesi gerektiğini anlatan Özgen,”Bu fabrikaları sattırmayacağız. Eğer satılırsa bundan sonra  diğer seçenekleri de önümüzdeki günlerde açıklayacağım.”şeklinde konuştu.

Alpullu Şeker Fabrikası, Türkiye’nin Kırklareli iline bağlı Babaeski ilçesinin Alpullu   beldesinde bulunan, temeli 25 Aralık 1925 tarihinde atılan ve 26 Kasım 1926 tarihinde işletmeye açılan ilk şeker fabrikasıdır. Alpullu tren istasyonunun hemen yanında bulunur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir