Mesleğin son ustası Ürgün,iş başında..

Güncel Haberler

El sanatları bir bir yok oluyor.Keşan’da da yıllar önce geçerli bir meslek olan  demircilik mesleği son temsilcinin elinde yaşatılmaya çalışılıyor.

Keşan’da “Demirciler Caddesi” adı da mesleğin geçmişteki önemini anımsatıyor.

Türklerin en eski el sanatlarından olan demircilik gelişen teknolojiye yenik düştü.

Bir zamanlar saygın bir yere sahip olan demircilik mesleği son ustalarının elinde yaşatılmaya çalışılıyor.

Keşan’da da mesleğin son ustası Ali Ürgün (71) gelişen teknoloji karşısında mesleğin para kazandırmadığını  söylüyor.

Ürgün, meslekte ustaların çıraklıktan yetiştiğini, ancak artık yok olmaya yüz tutan ve para kazandırmayan meslekte çırak yetişmediğini ifade  ederek, şunları kaydetti:”Ben mesleğe 10 yaşında başladım babam Mustafa’nın yanında. O da mesleği babası Hasan’dan öğrenmiş. 3 kuşak bu meslekten geçindik. Ben son temsilciyim. Artık aileden bu mesleği yapacak yok.Keşan’da da benden başka demirci kalmadı.Şu anda az miktarda gelen siparişleri yapıyorum. Balta,çapa ve nacak gibi.Tabii elde olduğu için çok sağlam yapıyoruz. Piyasada satılan fabrikasyon ürünleri ile kıyaslanamaz tabi. Ama onların fiyatı biraz ucuz diye vatandaşların bazıları onları tercih ediyor.”

Demircilik

Demircilik, Türklerin en eski el sanatlarındandır ve Türk Milleti nezdinde saygın bir yere sahiptir.

 

 

Gerçekten Türk siyasi ve sosyal hayatında ata kutluluk derecesinde değer verdiren ve destanlarında ve yeminlerinde bağlılığın dile getirildiği demir ve demirciliği de aynı kutsal mertebeye yükselten bu kültür Türkleri diğer topluluklardan çok farklı bir dünya görüşü ve yaşayış tarzına götürmüştür. Savaşçılık kabiliyetlerini demircilikle daha da güçlendirdikleri görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir