Meriç: Bu fiyat çiftçiyi ipten aldı

Ekonomi Haberleri

Keşan Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Emin Meriç, dün, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanan çeltik alım fiyatıyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Meriç, açıklanan kilogram başına 1.580 TL’nin çiftçiyi ipten aldığını söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fiyat açıklamakta çok geç kaldığını aktaran Meriç, “TMO çiftçileri çok mağdur etti. Geç de olsa bir rakam açıklandı. Bizim beklentilerimiz bunun üzerindeydi. Bütün samimiyetimle söylüyorum. 1.610 TL’ye mal ettiğimiz çeltiğin tonunu 1.580 TL’ye vereceğiz. Ofis devreye girmeyip bakanlık bu fiyatı açıklamasaydı 1.200 TL’ye mal satılıyordu. Bu çiftçinin tamamen perişan olması demektir. İyi değil ama en azından bu fiyat çiftçiyi ipten aldı. Çiftçiler bu şekilde girdikleri kapıdan çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bölgemizde ağırlıklı olarak Osmancık cinsi pirinç ekildiğini ve TMO’nun da bu marka dışında pirinç almadığını belirten Keşan Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Emin Meriç, diğer ekilen cinslerin illegal yollarla ülkeye sokulan kaçak pirinçler olduğunu söyledi.

Meriç, “Üreticiler 1.200 TL’ye kadar mal sattı. Bu fiyata birçok üretici malını sattı. Borcu olan çiftçilerimiz satmakta mecbur kaldı. Borcu olmayan çiftçi yok denecek kadar az.” diyerek bu şartlarda çiftçilerin memnun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir