MALKARA BELEDİYE AKADEMİSİ KÜTÜPHANESİ

Güncel Haberler

8 Eylül 2015 Salı günü saat 14.00’de Dünya Okuma Günü’ne özel olarak Malkara Belediye Akademisi’nin kütüphanesi basın mensuplarına tanıtıldı.

Kütüphane tanıtım programına; Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Belediye Başkan Yardımcılar Bahaettin Cömert ile Ahmet Nazif Balcı, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nevin Geçkin ve basın mensupları katıldı.

Kütüphanenin gezilmesinin ardından Belediye Akademisindeki odasında açıklamalarda bulunan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Öncelikle terörü tekrar kınadığımızı, lanetlediğimizi söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum. Terör olayları gerek yaptığımız işler anlamında gerekse diğer anlamda bizleri çok üzüyor. Bir şekilde terörün artık son bulmasını istiyoruz. Tüm yetkililere son günlerde dile getirdiğimiz gibi terörü siyasetten arındırarak bütün siyasi partileri tek bir çatı altında toplayıp bu işin üstüne gitmeye davet ediyoruz.

Bildiğiniz gibi bu yaz Temmuz ayının sonunda Malkara Belediye Akademisi’nin açılışını gerçekleştirdik. Bugün de 8 Eylül Dünya Okuma Günü. Malkara Belediye Akademisi’nde daha önce planladığımız şekilde bir kütüphanemiz oluştu. Şuan Malkara Belediye Akademisinde 1652 adet kitap var. Bunların hepsi dijital ortamda kayıtlı. İsteyen vatandaşlarımız gelip Belediye Akademisine üye olarak belirli bir süre çerçevesinde geri getirmek şartıyla kitap alabilirler. Malkara Belediye Akademisi herkese açık bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. 1652 adet kitabın içerisinde 73 adet çocuk romanı, 687 adet çocuk hikâye kitabı, 229 adet İngilizce hikâye kitabı, 300 adet roman kitabı, 35 adet kişisel gelişim kitabı, 57 adet tarih kitabı, 161 adet ansiklopedi ve 12 adet de şiir kitabı yer alıyor. Bu konuda kadın meclisinin de bir açıklaması olacak. Onların da bir projesi var. Bu projede evlerinde kitap bulunduran vatandaşlarımızdan okudukları kitapları Belediye Akademisinin kütüphanesine hediye etmelerini isteyecekler. Bunun için kitap toplama noktaları oluşturulacak. Mahalle muhtarları, hayır çarşısı, belediye akademisi, yeni yapacağımız hanımeli çayevi kitap toplama noktası olarak kurulacak. Buraya gelen kitaplar yine gönüllü bir ekip tarafından ayrıştırıldıktan sonra Belediye Akademisin kütüphanesinde Malkaralılara hizmet vermeye devam edecek. Bu vesileyle ben de hem Dünya Okuma Günü’nü kutlamak istiyorum. Kaymakamlığın altında eski özel idarenin bulunduğu yeri Tekirdağ Valiliğinin desteği ile Malkara Belediyesi personel görevlendirmesiyle yakın bir zamanda Malkara’da bir halk kütüphanesi olarak Malkara vatandaşlarının kullanımına açacağız. Bunun da müjdesini vermek istiyorum. Belediye Akademisinin işleyişiyle ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum. Belediye Akademimizde daha önce duyurmuş olduğumuz şekilde kurslarımızın çalışmaları başladı. Yakın zamanda kurslarımız açılacak. Belediye Akademisinde kurs almak için 311 kişi başvuru yaptı. Yabancı dil kursuna yoğun başvuru var. Kişisel gelişim ve el sanatları kurslarına da yoğun başvuru var. Umuyorum ki Belediye Akademimiz Malkara’da vatandaşlarımızın hayat standartlarını yükseltecek ve güzel bir tesis olacak. Yola çıktığımız sloganla ‘Hayat Boyu Öğrenmeyi’ ve yediden yetmişe hizmet verecek bu tesisi Malkaramıza kazandırdık. Pazartesi ve Pazar günleri haricinde beş gün açık olacak” diyerek hem Belediye Akademisi kütüphanesi hem de Belediye Akademisi hakkında bilgiler verdi.

Kurslar konusunda detaylı açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Nazif Balcı; “Kurslarımızı kişisel gelişim ve akademik alanda iki başlık altında toplayabiliriz. Belediye Akademisinin açılışından sonra başlattığımız gelişim kursu vardı. El sanatları, ahşap boyama ve tasarım kursları, web tasarım, keman, el sanatları kursları 6 Ekim’den itibaren başlayacak. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yakın bir zamanda protokol imzalayacağız. Halk Eğitim Müdürlüğü ile görüşülecek. Kurslara katılan katılımcıların tamamına Milli Eğitim sertifikası verilecek. Onun için Halk Eğitim Merkeziyle işbirliği yapıyoruz.

6 Ekimden itibaren çocukların kişisel gelişimi için akademik kursların tamamı başlamış olacak. Şuanda planlamış olduğumuz etüt dediğimiz bir program var. Ortaokul ve Lise öğrencilerine TEOG ve LYS ağırlıklı eğitimler vereceğiz. Okulda öğretmenler tarafından verilen ödevlere destek verilmesi. İlkokul öğrencilerine ise öğretmenleri tarafından verilen ödevlerin profesyonel eğiticiler tarafından destek alınarak yapılması olacak. Diksiyon kursumuz var. Ahşap boyama, takı tasarımı, kokulu taş, kokulu mum, jel mumu, bilişim alanında web tasarım, zekâ alanında satranç, üç farklı yaş grubunda bale, iki farlı yaş grubunda drama, tiyatro, gitar, çocuk korosu, müzik topluluğu, piyano kursu, kara kalem, yağlı boya ve çocuk ve yetişkin için planladığımız ve şuanda planladığımız ve başvurularını aldığımız kurslar var.

Türk Kukla Tiyatrosu dediğimiz program Kültür Bakanlığından emekli profesyonel bir kukla ustası tarafından verilecek. Kendisinin 400’ün üzerinde kuklası var. Ve şuanda Türkiye’de kukla tiyatrosu sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde var, ikinci olarak Malkara Belediyesi’nde olmuş olacak. Hem burada bu alana ilgisi olan çocukların kukla yapımına yönelik kursu verilecek hem de uluslararası kukla festivallerine Malkara Belediyesi Türk Tiyatrosu olarak katılımını sağlamış olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir