Turizm Haberleri
Edirne ve ilçeleri ile saros körfezinin en güncel turizm haberleri keşan haber de

0

.Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ın buram buram kokan tarihi, turizmi, sosyal ve kültürel faaliyetleri Ankara’da canlanacak. Bölgenin ilk tanıtım günleri, 19 – 22 Nisan 2018 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Yörenin meşhur lezzetleri ve geleneklerini Atatürk Kültür Merkezi’nde Ankaralılarla buluşacak.

Tamamen Türk halk kültürünün bir parçası ve Orta Çağ’dan kalma bin yıllık gelenek olan Bocuk Gecesi’ne benzer bir etkinlik ile Kakava Şenliği, ateş gösterisi, Roman Halk Dansları Topluluğu ve Edirne’nin Kırkpınar pehlivanlarının yağlı güreşleri de alanda canlandırılacak.

YÖRESEL LEZZETLERİ ANKARA’YA TAŞINACAK

Yaşları 40 ila 80 arasında değişen 40 kişilik “Cumhuriyet Kadınları Korosu”, Türkiye’nin en eski belediye bandolarından Edirne Belediyesi Bandosu ve yerel klarnet üstatları performanslarını sergileyecek. 600 yıllık Edirnekâri sanatı eserleri, Karacakılavuz dokumaları, Tekirdağ cicim dokuması, yörenin el emeği sabunları, Trakya’nın tatil beldeleri, Longoz Ormanları tanıtılacak. Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan tescilli Meriç yer fıstığı, coğrafi işaretli hardaliye, şifalı pancar pekmezi, çeltik, üzüm şırası, Tekirdağ köftesi, Uzunköprü köftesi, Edirne ciğeri, peynir helvası, badem ezmesi, Kavala kurabiyesi, yüzde 100 katkısız Trakya peynirleri, satır et, süt ve süt ürünleri gibi bölgenin birçok yöresel lezzeti Ankara’ya taşınacak.

0

Batı  Trakya’da bir çok lezzet durağı var.

Dedeağaçtan Makriye oradan da 5 kilometre uzaklıktaki Dikelaya uzanan  bir lezzet durağı Almira Balık ve Et Lokantası (Hasan’ın yeri)

Dikela Sahili’nde geçtiğimiz yıl hizmete giren lokanta’da ez lezzetli balık ve et ürünleri ile hizmet ediyor.

Bu yıl da yeni sezona 20 Nisan Cuma günü girecek.

Dikela’da  bir Türk Lokantası arıyorsanız burası tam size göre… Burada her şey  sizin damk tadınıza göre hazırlanıyor.

Geçen yıl burayı ziyaret edenler bu yıl açılışı adeta dört gözle bekliyorlar.

Balığın ve etin en lezzetlisini tatma zevkine varan Türk müşteriler,bir soydaş tarafından işletilen lokantanın lezzetine yeniden tatmak için 20  Nisan’dan sonra yollara düşecekler.

Trakya’nın yanı sıra İstanbul’dan gelen müşterilerinde damak zevkine hitap eden Almira Et ve Balık Lokantası yeni sezonda da Türk müşterilerini bekliyor.

Eğer sizin de yolunuz Dedeağaç tarafına düşerse Dikela’da bu7 lezzet durağına mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Lezzezin yanı sıra fiyatları ile de müşterilerin beğenisini kazanan Almira  Et ve Balık Lokantası (Hasan’ın yeri) sizleri ağırlamak için  bekliyor….

0

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü  Ahmet Hacıoğlu, bu sene 22’cisi düzenlenen EMITT Uluslararası Turizm Fuarı’nda  ili tanıtmata özen gösterdiklerini söyledi.

Hacıoğlu,Selimiye,Uzunköprü,Fatih Sultan Mehmet ve yöresel lezzetlerle Edirne’yi tanıttıklarını belirtti.

0

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa İşçimen,Emitt  Fuarı’na bundan sonraki yıllarda Hamzadere Bölgesi olarak katılmayı  düşenmemiz gerektiğini söyledi.

Bu sene  KTSO olarak 13. kez  EMITT Fuarına katıldıklarına işaret eden İşçimen.Çamlıca Bocuk ekimizle birlikte fuara geldiklerini belirtti.

İpsala pirinci ve Saros’u anlattıklarını ifade eden İşçimen,şöyle devam etti:” Bir iki sene içinde fuarlara katılmamın daha gerekli olduğunu düşünüyorum.Bu sene EMITT Fuarı’nın 22. si yapıldı.Bölgemiz hakkında bilgiler veriyoruz.

Keşan,İpsala ve Enez yani Hamzerede Bölgesi olarak gelecek yıllarda katılmayı düşünebiliriz.Yani Çamlıca elmasıi Sigilli  bamyası ve Çeribaşı kirazı  ile birlikte coğrafi işaret aldığımız diğer ürünleri de tanıtmamız gerekli.”

0

Unutulmaya yüz tutan bin yıllık Türk Geleneği “Bocuk” Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyü’nde yeniden yaşatılmaya başlandı.
Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu,cadılar bayramı ile özdeşmemesi gerektiğini,bununla alakası olmadığını ve tarihlerin ayrı olduğu kaydetti.
Bocuk’un Orta Asya’dan Balkanlara oradan da Trakya’ya gelen bir Türk Kültürü olduğunu söyledi.
Bu birliğin beraberliğin,bereketin, mevsim değişiminin,dayanışmanın kaynaşmanın ifadesi olduğunu kaydeden Hacıoğlu,Bocuğun il envarterine alındıgını belirtti.
Bu konsepte Bocuk Trakya’da sadece Çamlıca’da kutlanıyor.

0

Çamlıca Köyü Festival  Komitesi, Bu Yıl 15’incisi Düzenlenecek Olan Bocuk Gecesi İçin Kolları Sıvadı.

2004 yılından bu yana dış katılımcılara da açık olarak gerçekleştirilen Bocuk Gecesi her yıl Ocak ayının ilk hafta sonu gerçekleştirilmekte olup program kapsamında, sahne gösteri ve performansları  gerçekleştirilmektedir.

Çamlıca Muhtarlığı, Çamlıca Kültür ve Turizm Derneği ve Korudağ Doğal Yaşam ve Çevre Derneği –KORUDER işbirliği ile hazırlanan, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın da markalaşma ve tanıtım sürecinde destek verdiği, bu yıl 6 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Bocuk Gecesi  için oluşturulan komite, çalışmalarını hızlandırdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının bu yıl Ulusal Kültürel Miras ve UNESCO için izleme ve incelemelerde bulunacağı Çamlıca Bocuk Gecesi için çok sayıda esnaf ile bölgede faaliyet gösteren firmaların destek vermesi beklenirken, programa  Türkiyenin dörtbir yanından pek çok akademisyenin katılması bekleniyor.

Festival Komitesi, programa katılmak isteyen tiyatro ve gösteri gruplarını değerlendirdiklerini ve bu yönde gelen başvuruları da titizlikle inceledikleri açıklandı.

Program ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Festival Komitesi Basın Sözcüsü Billur OCAK, bu yıl 15.’sini düzenledikleri Çamlıca Bocuk Gecesi’nin  Çamlıca, Keşan ve Edirne için oldukça büyük önem taşıdığını söyledi.
Kültür ve sanatın başköyü olmaya aday olan Çamlıca’da, gelenekselleşmiş Bocuk Gecesinin, Keşan ilçemizin kültürel vizyonuna değer kattığına inandığını kaydeden OCAK, “Ancak Türkiye’nin dört bir köşesinden gelecek olan misafir ve grupların etkinlik süresince ilçemizde ağırlanması, konaklamaları, sahne dekor ve benzeri gider ve hizmetlerin, hizmet kalitesinin arttırılması noktasında sponsorlara  açığız” dedi.  OCAK, “Geçen yıl ki Bocuk Organizasyonu tüm ulusal kanallarda yer almakla kalmayıp Dünyadaki en yüksek tirajli The Quardian gazetesinde de yer almıştı.

Kültürel Değerimizin Evrensel Değer Olma Yolundaki Yolculuğuna Sponsorlar Aranıyor.

14 yıldır sponsor kullanmadan yapmış olduğumuz organizasyonumuzu, bu yıl hizmet kalitesini yükseltmek için sponsorlara açıyoruz. Türkiye’ye ve Dünyaya reklam için Bocuk Gecesi’ne sponsor olunur diyoruz.“ şeklinde konuştu.
Bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’deki birçok üniversiteden akademisyenlerin, tur şirketlerinin , Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’nin dört bir yanından katılımcıların Çamlıca Bocuk Gecesine katılacağını kaydeden OCAK, bölgemizin mitoloji ve kültür mozaiğinin tüm renklerini bünyesinde barındıracak etkinliğe herkesi davet etti.

Bu yıl Bocuk Gecesi  sponsoru olmak isteyen firmalara çeşitli sponsorluk paketleri teklif
edilecek.

Detaylı bilgi için:

Festival Komitesi Basın Sözcüsü     Billur OCAK     tel. 0 537 718 29 24    e-mail: billur.ocak@gmail.com

Proje Koordinatörü      Tahir DEMİREL         tel. 0 544 586 16 97        e-mail: demireltahir@hotmail.com

0

Keşan DOÇEK üyeleri geçtiğimiz Pazar günü bölgemizin en yüksek noktası olan Hızırilyas Tepe‘ye çıktılar.

Pazar sabahı Cumhuriyet Meydanında toplanan doğaseverler Yeşilköy’den başlayan doğa yürüyüşü faaliyetinde Hızırilyas Tepe‘ye çıkıp, güneşli ama kendini hissettiren bir rüzgar eşliğinde zirveyi soluklayarak, tüm bölgeyi kuş bakışı izlemenin keyfini yaşadılar.

57 kişilik DOÇEK grubu zirvede bir süre kaldıktan sonra inişe geçtiler ve bir kır çeşmesi başında mola vererek öğle kumanyası için yanlarında getirmiş oldukları sucukları pişirdiler.

Grup, yemek sonrası pırnallık ve meşelikler arasında “Zagor Rotası” adı verilen güzergahtaki dar patikalardan geçerek, faaliyetlerini Beyköy’de sona erdirdiler.

Bölgemizdeki sonbaharın güzelliklerini yerinde gözlemleyen ve kuş uçmaz kervan geçmez patikalarını adımlayan doğaseverler bir sonraki etkinliği iple çektiklerini dile getirdiler.

DOÇEK Genel Sekreteri Nail ÖZKANdernek faaliyetlerinin bölgemizin farklı yerlerinde ve yakın çevredeki il ve ilçelerde devam ettiğini, doğayı doğada yaşamak isteyen herkesin bu faaliyetlere katılabileceğini, söyledi.

Son yıllarda tatilcilerin uğrak yerleri arasında yer almaya başlayan Saros Körfezi’nde arsa ve ev fiyatları tavan yaptı.

Saros Körfezi’nde 150 bin liradan başlayan ev fiyatları 500 bin liraya kadar alıcı buluyor. Arsa fiyatları da buna paralel olarak tavan yaptı.

Saros Körfezi’nde  arsa ve ev fiyatlarının artışını sürdüreceğini kaydeden amlakçılar:”Son yıllarda tatilciler Saros’u tercih ediyor. Buna paralel olarak da arsa ve ev fiyatları da tavan yaptı. Geçen yıla göre en az yüzde 30 artış var. Enez ve Erikli’de ise bu fiyat artışı yüzde 50^ye ulaştı.

Bu arada günlük olarak kiralanan evler de temmuz ve ağustos aylarında fiyat artışı yaşanıyor. En  ecuz günlük fiyatlar 150-200 liradan başlıyor.”

Bu arada yatırımcılar da gözünü Saros Körfezi’ne dikti. Denize yakın bölgelerde imarlı arsa satışları da hızlandı.

0

Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) Kireçtepe Şehitliği ve Kemikli Burnundaydı.

Faaliyet takvimi içinde planlamış olduğu doğa yürüyüşlerinden birini Gelibolu Yarımadasında gerçekleştiren DOÇEK, Kireçtepe Jandarma Şehitliğinden Kemikli Burnuna yürüdü.

Yürüyüş, Ece Limanı yakınlarındaki Kireçtepe Jandarma Şehitliğinde; bu vatan, bu topraklar için canlarını veren aziz şehitlerimizin anısına saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşundan sonra  75 kişiden oluşan DOÇEK Ekibi Saros Körfezinin güney yakasındaki patikalardan, dağların, körfezin, Suvla Koyu ve Tuzla Gölü’nün görselliği arasında Kemikli Burnuna ulaştılar.

Aralık ayının sonları olmasına rağmen oldukça güzel bir havada gerçekleşen yürüyüşe katılanlar yürüyerek ilk defa geçilen bu parkuru çok beğendiklerini ifade ederek, bahar aylarında burada tekrar yürümek istediklerini söylediler.

Kemikli Burnunda kayaların, rüzgar ve dalgalar sonucu oluşturduğu doğa harikalarını yerinde gözlemleyen ekip gün batımını seyrettikten sonra faaliyetlerini tamamladılar.

DOÇEK Genel Sekreteri Nail ÖZKAN “Kireçtepe Şehitliği ve Kemikli Burnu arasında geçtiğimiz ilkbaharda bir bisiklet keşif turu düzenlediklerini ve bu tur sırasında keşfini yapıp adını yeni dede olmuş arkadaşlarımıza ithafen “İki Dede Parkuru” koydukları güzergahta önümüzdeki dönem yeniden bir etkinlik düzenleyeceklerini; katılanların yakın çevremizde böylesi güzel yerlerin bulunmasını sevinçle karşıladıklarını, dernek faaliyetlerine doğayı ve yürümeyi seven herkesin katılabileceğini” söyledi.

0

Trakya Turizm Rotası, Trakya Kalkınma Ajansının desteği ve Kırklareli Üniversitesi koordinatörlüğünde, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin İl Kültür Turizm Müdürlükleri, Üniversiteleri, Belediyeleri ve Trakya Turizm İşletmecileri Derneği’ni bir araya getirerek Trakya turizm platformunun bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Böylece kurumlar arasında bölgesel düzeyde birliktelik sağlanarak Trakya Bölgesi için bütünleşik bir tanıtım stratejisinin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Proje, Trakya bölgesinin doğa sporlarına yatkın bir coğrafi yapısının bulunması, inanç turizmine katkıda bulunacak ibadet alanları ve mekanlarına sahip olması ayrıca lezzetli yemekleri, bağ ürünleri ve saklı kalan doğal güzelliklerinin ortaya çıkarılabilmesi için Trakya Bölgesi’nin inanç, tarih, doğa ve gastronomi rotalarının oluşturulmasını kapsıyor.

Çalışmaları Gavia Works ve Dada İstanbul tarafından üstlenilen proje; doğa, gastronomi, inanç ve tarih olmak üzere 4 ana turizm rotası ile ele alınıyor. Proje ortaklarınca tespit edilmesi ve rotalama işlemlerinin gerçekleştirilmesiyle elde edilecek rota haritaları, mobil uygulama ve internet sitesindeki bilgiler sayesinde Trakya bölgesinde potansiyel yatırımlar için girişimcilere ön bilgi sağlanacak. Ayrıca; proje ile birlikte bölgede yaşayan halkın, seyahat acentalarının ve yerli-yabancı turistlerin bölge turizmine yönelik farkındalıklarının arttırılması, bölgenin önemli bir çekim merkezi olması ve Trakya’daki gezi programlarının daha kolay ve hızlı bir şeklide oluşturulması amaçlanıyor.

0

Trakya’da bulunan 3 devlet üniversitesi, 3 Belediye, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Trakya Turizm İşletmecileri Derneği gibi proje ortakları olan kurumların desteğiyle hayata geçirilen bir Trakya Turizm Rotası Projesi ile Trakya Bölgesi’nde yer alan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin bütünleşik tanıtım stratejisinin hayata geçirilmesini amaçlanıyor.

Proje bölgenin barındırdığı doğal güzellikleri koruyarak, bu alanların bilinirliklerinin arttırılmasını, bölgenin doğa sporlarına yatkın bir coğrafi yapısının bulunmasıyla birlikte turizm potansiyelinin ortaya konularak bölge cazibesinin ortaya çıkarılması ve artırılmasını sağlamayı hedefliyor.

Trakya Bölgesi’nin inanç, tarih, doğa, gastronomi olmak üzere dört rotasının öne çıkarılması ve bölgenin doğal yapısına dikkat çekilmesi de hedefler arasında yer alıyor.

Bölgenin kara, hava ve su sporlarına uygun mekanlarının belirlenerek; yelken sporları, su altı sporları, sportif olta balıkçılığı, rafting, mağara turizmi, dağcılık, avcılık, yamaç paraşütü vb. doğa sporlarına uygun yerlerin tespit edilmesi, potansiyel yatırımlar için girişimcilere zemin hazırlanması, turizm güzergahlarının rota ve istasyonlarının dinlenme ve ihtiyaç giderme noktalarının haritalarda işaretlenerek bilinirliliğini arttırmak amaçlanıyor. Proje ile birlikte bölgede yaşayan halk, seyahat acenteleri ve yerli yabancı turistlerin turizm noktası haline getirilmesi düşünülüyor.

 

 

0

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa İşçimen; “Hazırlıklı Esnaf Bayramda Kazandı.”
Ramazan Bayramı nedeniyle Türkiye genelindeki tatil yerlerinde yaşanan yoğunluktan Saros Körfezi’de nasibini aldı.
Bayram tatillini geçirmek için Saros Körfezi’ni tercih eden yüzbinlerce vatandaş esnafın yüzünü güldürürken, Saros’u tercih eden tatilciler her yıl olduğu gibi bu yılda yığılmadan kaynaklı bazı sorunlarla karşı karşıya kaldılar.
Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa İşçimen Saros Körfezi’ndeki esnafı ziyaret ederek, geçtiğimiz bayram tatili ile ilgili esnafın görüşlerini aldı ve konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından oluşturulan www.sarosdanenerede.com adlı tatil platformunun ilerleyen dönemlerde bu yaşanan karmaşıklığa çözüm üretebileceği konusunda hem fikir olan esnaf ise karışıklığın ve olumsuzlukların kalabalıktan değil plansızlıktan kaynaklandığını bildirdiler.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa İşçimen ve Saros Körfezi’ndeki esnaflar şunları kaydetti;
Mustafa İşçimen;
“Olumsuzluklar ancak biz işletmeciler, kurumlarımız ve odalarımızın el birliğiyle ortak platformlar oluşturarak çözülebilir.”
“Bayram tatilinde tahminlerimizin üzerinde bir yoğunluk oldu. Yoğunluk olacağını öngörüyorduk ve işletmeler olarak buna göre hazırlıklarımızı tamamladık. Bu gün Saros’daki esnaf arkadaşlarımızı ziyaret ederek bayram değerlendirmesinde bulunduk. Ziyaretlerden edindiğimiz izlenimlerde bayramdan tüm esnaf arkadaşlarımız memnun. Hepsi yaptıkları hazırlıkların karşılığını almış durumda. Verimli bir bayram tatili geçirdik diyebiliriz. Bayram tatili bizce Saros Körfezi’ndeki işletmelerimiz için olumlu geçmiştir. Bayram sonrası belli bir durgunluk olacaktır fakat tahminimiz Kurban Bayramı sonuna kadar Saros’da yine yoğunluk yaşanacaktır. Tabi bu yoğunluk ister istemez bazı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Bu olumsuzluklar ancak biz işletmeciler, kurumlarımız ve odalarımızın el birliğiyle ortak platformlar oluşturarak çözülebilir. Bunlar çözülmeyecek sorunlar değil. Herkes işin ucundan biraz tuttuğu takdirde tahminim Saros Körfezi bu yoğunluklara alışacaktır diye düşünüyoruz.
Konuşmasında Keşan TSO tarafından hayata geçirilen ve tatilcilerin yol haritası niteliği taşıyan www.sarosdanenerede.com’a da değinen İşçimen şöyle devam etti; “Oda olarak kurduğumuz ve faaliyete geçirdiğimiz tatil platformumuzun çalışmaları devam ediyor. Bu site tanıtım değil bilgilendirme ve planlama platformudur. Bu siteyi iyi inceleyen biri rezervasyonunu ve tatil planını ona göre yapacak ve Saros genelinde daha planlı tatilcilerin olmasını sağlayacağız. Kısacası sarosdanenerede.com ile tatilcilere yol haritası göstermek amacındayız. Bu başarılı çalışmanın ileriki günlerde olumlu etkilerini çok daha iyi anlaşılacağı düşüncesindeyiz. Saros Körfezi tanıtımlarla büyük bir avantaj yakalamıştır bu avantajı kullanmak bizim elimizde. Odamız bu konuda üzerine düşen asli görevi layıkıyla yerine getirmiştir.”
Selçuk Ataklı;
“Esnaflar olarak bizler, hazırlığımızı yaptığımızı verdiğimiz hizmet ile gösterdik.”
“Bayram tatilinde yaşanan kalabalık esnafımıza olumlu yansımıştır. Ticari anlamda verimli bir bayram tatili geçirdiğimize inanıyorum. Tatilcilere yol haritası niteliğinde hazırlanacak sarosdanenerede gibi ve benzeri çalışmaların üzerinde önemle durulmalı. Odamız tatil bilinçlendirme ve planlama çalışmaları ile tanıtımlara devam etmeli. Ortak paydada buluşmalıyız. Esnaflar olarak bizler hazırlığımızı yaptığımızı verdiğimiz hizmet ile gösterdik.”
Hasan Çetinkaya;
“Enez sahil şeridi bayramda Saros Körfezi’nin en az sorun yaşadığı yerlerdendir. Çünkü tek elden yönetiliyor.”
Bayram tatili süresince yaşanan yoğunluk sadece Saros Körfezi’nde değil Türkiye’nin tüm tatil bölgelerinde yaşanmıştır. Saros Körfezi’ndeki sorunlar keşmekeşe sebep olmuştur. Fakat bunlar çözülemeyecek sorunlar değildir kanaatindeyim. Enez sahil şeridi bayramda Saros Körfezi’nin en az sorun yaşadığı yerlerdendir. Çünkü tek elden yönetiliyor. Bu avantaj ile kalabalık ve yığılmalardan kaynaklanan sorunlar, Enez’de diğer sahil birimlerine oranla daha az yaşandı diyebiliriz. Biziler işletmeler olarak iyi hazırlandık ve tatilcilerimize eksiksiz hizmet sağladık. Bölgemize gelen tatilcilerimizin huzurunu sağlamak ve onlara iyi hizmet vermek başlıca görevlerimizden olmalı.”
Kudret Uybaş;
“Tatilcilerimize önerimiz kesinlikle bir emlak firmasıyla çalışmaları. Bu mağduriyet yaşamamaları için son derece önemli.”
Saros Körfezi’nin tercih edilmesi bizim için ticari bir değer oluşturuyor. Yoğunluk artıyor fakat bu sebeple yığılmalar da oluşuyor. Özellikle bayram tatillerinde bizler bir standart oluşturmalı ve o standardın üzerinden gitmeliyiz. Bayram yoğunluğu her yıl zaten yaşanıyor, bayram sonrasında ise gözle görülür bir boşalma var Saros’da fakat biz yine bu haftadan sonra yine Saros’un yine %100 doluluk oranına ulaşacağına inanıyoruz. Tatilcilerimize önerimiz kesinlikle bir emlak firmasıyla çalışmaları. Bu mağduriyet yaşamamaları için son derece önemli. Saros’da ve bölgemizde faaliyet gösteren hiçbir emlak firması müşterisini mağdur etmez. Tatilcilerimizin rezervasyonlu çalışması onlara fiyat avantajı da sağlayacaktır. Bunun yanı sıra Keşan TSO tarafından geçtiğimiz yıl çalışmaları başlatılan ve bu yıl aktif edilen sarosdanenerede adlı tatil planlama platformunun Saros turizmine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Keşan TSO başta sarosdanenerede.com ile gerek tanıtım gerekse bu karmaşıklığın giderilmesi adına yaptığı faaliyetlerle görevini yerine getirmiştir.
Gökhan Çevikel;
“Yaşanan sorunlar el birliği ve ortak akıl ile çözülecek sorunlardır.”
“Yaşanan sıkıntılar hep aynı fakat çözümlere odaklanamıyoruz. Keşan TSO tarafından yapılan tatil bilinçlendirme çalışmaları artarak devam etmeli. İnsanlar Saros Körfezi’ne geldikten sonra değil gelmeden önce ne yapacaklarını, nasıl vakit geçireceklerini bilmeli. Bu çoğu tatil bölgelerinde mevcut bir uygulama. Bizler emlakçılar olarak tatilcilerimizin konaklama açısından gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılayacak durumdayız. Saros Körfezi’ni tercih eden misafirlerimizin tatile gelmeden önce konaklama planlamalarını yapmaları gerekiyor. Yaşanan sorunlar el birliği ve ortak akıl ile çözülecek sorunlardır.”

Neşe Vardar;
“Keşan TSO tarafından oluşturulan www.sarosdanenerede.com adlı sitenin Saros’da yaşanan keşmekeşliğe bir nebzede olsa çözüm olacağına inanıyoruz.”
“Saros Körfezi’ne gelen misafirlerimizin daha bilinçli tatil yapmaları ve tatil süresince aradıkları her şeyi kolayca bulmaları için Keşan TSO tarafından oluşturulan www.sarosdanenerede.com adlı sitenin Saros’da yaşanan keşmekeşliğe bir nebzede olsa çözüm olacağına inanıyoruz. Bayram tatili süresince yaşanan yoğunluk sadece Saros Körfezi’nde değil Türkiye’deki tüm tatil bölgelerinde yaşanmıştır. Yani sorun aslında kalabalık değil düzensizlik sorunudur. İnsanlar nerede çadır kuracaklarını, nerede yiyip içeceklerini, nerede eğleneceklerini bilmiyor ve belli bölgelere yığılma oluyor. Keşan TSO bu konuda gerek profesyonel tanıtım filmleri gerekse yapılan site çalışmaları ile bu konunun önemine defalarca dikkat çekmiştir. Yapılan çalışmalardan ötürü oda yöneticilerimize teşekkür ediyoruz.”
Cüneyt Yüksekdağ;
“Sarosdanenerede.com’un tanıtım sitesiymiş gibi algılanması son derece yanlış.”
“www.sarosdanenerede.com tatilcilerin tatile gelmeden önce planlama yapmaları için oluşturulan bir sitedir. Bu anlamda; bu sitenin tanıtım sitesiymiş gibi algılanması son derece yanlış. Aksine önümüzdeki süreçte hep birlikte şahit olacağız ki; insanlar Saros Körfezi’ne gelmeden önce tatillerini bu site aracılığıyla daha planlı hale getireceklerdir.”
Recep Fidan;
Keşanlı Ali Marka sahihi İsmail Fidan’ın babası Recep Fidan; “Bayramdan sonra bir durgunluk var ama bayram tatili işletmelerimiz açısından oldukça yoğun ve verimli geçti. İşlerden ve odamızın yaptığı tanıtımlardan memnunuz.”

Enez belediye başkanı Abdullah Bostancı Amerika’ya gitti.

Bostancı, yaptığı açıklamada Amerika’ya 40 belediye başkanı ile birlikte gittiğini  ve  Miami,Wastington,New York,Las Vegas ve Los Angeles gibi şehirleri ziyaret ederek incelemelerde bulunacağını aktardı.

Bostancı, 2 gün yolla birlikte Amerika seyahatinin 11 gün süreceğini belirtti.

0

Yürütmekte olduğumuz Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi İşbirliği Projemizde, Bulgar Tur Operatörlerine yapmış olduğumuz tanıtım gezileri ile Keşan ve bölgemizin Turizm Sektöründe Uluslararası Düzeyde Tanıtımı da Sağlamış bulunmaktayız.

“Bulgaristan Türkiye Sınır-ötesi İşbirliği Programı “  kapsamında Keşan TSO ve Burgaz TSO ortaklığı ile yürütülmekte olduğumuz “Karadeniz’den Ege’ye, Turizm ve Turizme Bağlı İş Kollarında Yeni Fırsatlar” isimli projemizin, Bulgar Tur Operatörlerine yönelik tanıtım programı 25-26 ve 27 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa İŞÇİMEN  ve Cüneyt YÜKSEKDAĞ ve oda Proje Koordinatörü  Seda HAVALE ve Tahir DEMİREL’in katılmış olduğu programda, proje ortağı Burgaz Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Boryana ZHELEVA,  Burgaz TSO Proje Sorumlusu Radko DREVCHEV ve Bulgar Tur Operatörlerinden oluşan 12 kişilik heyet ile bir araya gelerek Keşan, İpsala, Enez ve Saros Körfezi’nin turizm potansiyellerini yerinde ziyaret ederek tanıtım ve sunumlar gerçekleştirildi.

Projemizin son bölümlerine yaklaşmış bulunmaktayız. En önemli faaliyetlerimiz de bu bölümlerde gerçekleşiyor. 19 Haziran 2015 tarihindeki proje başlangıcımızdan bugüne teorik ve workshop çalışmaları yapıldı, şimdi ise Keşan ve bölgemizde az bilinen ya da bilinmeyen, potansiyeli olmasına karşın turizm açıcından değerlendirilmemiş, özellikle tarihsel ve kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleri olan noktalarımızın uluslararası düzeyde farkındalığı çalışmaları Bulgar Tur Operatörlerine yerinde gösterilerek tanıtılmış bulunmaktadır.

“IPA ( Instrument for Pre-accession Assistance/Katılım Öncesi Yardım Aracı)) tarafından desteklenmekte olan projemizin uygulaması 19 Haziran 2016 tarihinde son bulacaktır. Projemizin sonuna yaklaşırken daha heyecanlıyız, çünkü artık daha somut faaliyetler gerçekleştirmekteyiz. Bu faaliyetimizde bölgemiz, uluslararası operasyonel kapasiteye sahip Bulgar Tur Operatörlerine görücüye çıkmıştır. Biz bölgemizin tarihi, kültürel, doğal güzellik ve değerlerini tur operatörlerine tanıtmış olmaktan kıvanç duyduk. Tur operatörlerinin bölgemizden ayrılırken ki memnuniyeti bizi mutlu etti.

Odamız, yeni turizm rotalarında bölgenin yer alması adına keyif verici bir ziyarete ev sahipliği yapmış bulunmaktadır.

Sırada 16-17-18 Mayıs 2016 tarihinde bizim bölgemizin turizmcileriyle yapılacak olan Bulgaristan ziyaretinde Burgaz’ın tanıtımı gerçekleştirilecektir.

Projenin kapanışındaki son etkinlik olan Final Konferansı 7-8 Haziran 2016 tarihinde Burgaz’da gerçekleşecek olup oda olarak 10 katılımcı ile konferansta yer alacağız.

0

DOÇEK Yunanistan’ın Dedeağaç Bisiklet Takımıyla Enez’e pedal basacak.

Keşan DOÇEK Bisikletçileri 10 Nisan 2016 Pazar günü komşu ülke ve komşu kent bisikletçileriyle “Dostluk ve Barış” temalı bir bisiklet faaliyeti gerçekleştirecekler.

Saat 09.45’te Dedeağaç Bisiklet Takımı (Alexandroupolis Bike Team) bisikletçilerini İpsala Gümrük Kapısında karşılayacak olan Keşan DOÇEK, Yenikarpuzlu, Paşaköy üzerinden Enez’e pedal basacaklar.

Enez’de yenecek öğle yemeği ve kale ziyareti ardından ekipler aynı güzergahtan geri dönecekler.

Faaliyet akşamüstü konuk bisikletçilerin gümrük kapısından uğurlanmasıyla son bulacak

0

“BALKANLARDA ALEVİLİK” Sempozyumu
Uzunköprü Zübeyde Hanım Kadın Faaliyet Evi’nde yapılacak

“Balkanlarda Alevilik” Sempozyumu 27 Şubat 2016 Cumartesi günü saat 11.00’de Yeniköy Mahallesinde bulunan Zübeyde Hanım Kadın Faaliyet Evi’nde düzenlenecektir. 27 Şubat 2016 Cumartesi günü Anadolu ve Balkan coğrafyasının inanç önderlerinden olan Seyyid Ali Sultan yurt dışından ve yurt içinden konunun uzmanı bilim insanları tarafından farklı yönleri ile ele alınacaktır.
Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Hayati DOĞAN, Profesör Doktor Engin PEKSAÇ, Araştırmacı Gazeteci Yazar Ayhan AYDIN, Araştırmacı Yazar Doktor Dursun GÜMÜŞOĞLU, Yunanistan Seyyid Ali Sultan Dergah Başkanı Ahmet KARAHÜSEYİN, Baş Dede (Yunanistan) Mehmet KOÇ, Trakya Balkanlar İnanç Önderi Mustafa ÇETİN, Yunanistan Seyyid Ali Sultan Dergahı Avukatı Av. Ayşe KARAHÜSEYİN, Bulgaristan Kırcaali Cem Vakfı Başkanı Mustafa Ali MUSTAFA ve Belediye Başkanımız Av. Enis İŞBİLEN katılacaktır. Bu sempozyumda Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’da yaşayan Seyyid Ali Sultanlı inanç önderleri de bir araya getirilecektir.

0


P1550201 paylaşan: necdetuybasİstanbul’da düzenlenen  Turizm Fuarı EMITT’te  Çamlıca Bocuk geleneği de tanıtıldı.

Bir çok TV kanalının yanıssıra sıta TRT HABER’de 81 il içinde Çamlıca Bocuk hgeleneğini de ekrana taşıdı. Gün boyu haber bültenlerine giren Çamlıca Bocuk geleneği milyonlarca kişiye ulaşmış oldu.

0

Keşan’ın  Çamlıca köyündeki” Bocuk Gecesi”nin bundan sonraki yıllarda bir karnaval havasında kutlanması için çalışmalara başlandı.

Korudağ Doğal Yaşam ve Çevre Derneği ile Çamlıca Kültür ve Turizm Derneği yöneticiler Ersun Sezai Karani ile Tahir Demirel ve dernek yöneticileri  bocukla ilgili proje hazırlığında olduklarını bildirdiler.

AB ve Trakya Kalkınma Ajansı’na hazırlanacak projeler ile Çamlıca’nın sesini yurt çapında duyurmayı amaçladıklarını ifade eden Karani ve Demirel,bu yıl önimüzdeki hafta uyapılacak olan EMITT Fuarı’nda da  Bocuk Gecesi’nin tanıtımına yapacaklarını ifade ettiler.

0

lhan KARAÇAY’ın haberi

Küçük yaşta müzik dersleri alarak sahnelere çıkan ve ABD eski Başkanı Bill Cilinton ile Hollanda eski Kraliçesi Beatrix, Eski Cumhurbaşkanımız Andullah Gül’e kadar ünlülere konserler veren genç ve güzel kızımız Karsu’nun, şöhrete eriştiği yer olarak bilinen Amsterdam’daki Kilim Restaurant, buradaki popülaritesini sürdürüyor.

Ünlülerin, sanatçıların ve iş dünyasının müdavimi olduğu Kilim Restaurant, önceleri Karsu’nun anne ve babası tarafından işletiliyordu. Karsu da her akşam burada porgram yapıyordu.

     

Karsu kendisini dinlemeye gelen ABD eski Başkanı Bill Clinton ile ve Karsu, Hollanda’nın eski Kraliçesi Beatrix ile  

Karsu’nun uluslararası bir sanatçı mertebesine ulaşmasından sonra, lokanta işini bırakarak, kızlarına menajerlik yapmaya başlayan anne ve baba, yıllardır emek verdikleri Kilim Restaurant’ı Cengiz Işın’a devrettiler.

Çok yakın dostu, tiyatrocu Mustafa Er’i yanına alarak lokantacılığa başlayan Cengiz Işın, gastronominin çağımıza uygun yenilikleri ile, Kilim Restaurant’ı daha cazip bir hale getirdi.

Amsterdam’ın en ünlü gastronomi adamı haline gelen Cengiz Işın (solda) ve yardımcısı tiyatrocu Mustafa Er (sağda), İlhan Karaçay ile Kilim Restaurant’ın önünde görülüyor

 

Piyasının en ünlü aşçılarından Şenol Usta’nın hazırladığı Türk ve dünya mutfağından enfes yemekleri damak tadına sunan Kilim Restaurant, öğle ve akşam yemekleri için harika bir lezzet durağı olarak hizmet veriyor. Soft renklerden oluşan dekoru ve rahatlatıcı atmosferi ile günün stresini atmak ve Türk mutfağının farklı tat ve lezzetlerini tatmak için mükemmel bir tercih olan Kilim Restaurant, gastronomi yazarları tarafından lezzet ve ambiyans kriterleri içerisinde, Amsterdam’ın en iyi lokantaları arasında gösteriliyor.

Şenol Usta’nın, Akdeniz ve Ege mutfağından çıkan zeytinyağlıları, özel sıcakları, etnik mezeleri ve daha nice yiyecekleri, Kilim Restaurant’ta rahatlatıyor ve doyuruyor.

Kilim Restaurant’a biz de ailece geldik. Kendimizi evimizde hissederek leziz yemekleri yedik

 

Kilim Restaurant’ın sahibi Cengiz Işın, Hollanda’ya ilk gelen işçiler arasında gelen Sebahattin Işın’ın oğludur. 1967 yılında doğan Cengiz, daha anne ve babasını tanıyamadan Türkiye’deki yakınlarına gönderidi ve orada eğitildi. 20 yaşına kadar Türkiye’de kalan Cengiz, 1988’de geri döndüğü Hollanda’da, öncelikle dil kurslarına katıldı. Daha sonra catering (yemek) işlerinde çalışan Cengiz, çalıştığı firmalardan birini satın aldı. Karsu’nun anne ve babasının lokantacılığı bırakmak istediği haberini aldıktan sonra Kilim restaurant’a talip oldu ve satın aldı.

Yakın dostu olan tiyatrocu Mustafa Er ile yoluna devam eden Cengiz Işın, şimdilerde Amsterdam’ın en ünlü gastronomi adamlarından biri olarak tanınıyor.

     

 

 

0

“Artık demir almak günü gelmişse zamandan,meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.”

Yayla Kemal Beyazlı “Sessiz Gemi”şiirinde böyle yazıyordu.

Evet… Yayla Limanı’ndan da bir  tekne kalktı,bir daha geri dönmemek üzere…

Ergün  Yayla…  Saros Körfezi düşkünü bir adam. Esas mesleği  muhasebeci.İstanbul’da yaşayan  bir Uzunköprülü.

Bundan 7 yıl evvel  Yayla Limanı’na bir tekne getirdi.Millet Saros Körfezi’ni denizden de  görebilsin diye. Sonra bu tekne sayısı 3’e kadar yükseldi. Bu uğurda varını yoğunu harcadı.

Bir çok sıkıntıya göğüs gerdi. Ama bir yere kadar… Sonunda da “Bu iş buraya kadar”dedi ve  Saros Körfezi’ni sessizce terk etti.

Şu anda tekne ile İstanbul’a yol alıyor…. Sessizce geldi. Yine sessiz bir şekilde ayrıldı.

Sadece tekneyi kaybetmedik. Saros düşkünü adam gibi bir adamı da kaybettik.Seni çok arayacağız Ergün Yayla…Ekmeğimizi,balığımızı ve rakımızı  paylaştık..Ama gidişin bizleri üzdü…Ama başka da çare yoktu. Vefasızlığa kurban gittin…! Sana sahip çıkamadık,bizleri affet…