Spor
Bölgenin en güncel spor haberleri keşan haber de

0

ABD Başkanı Ronald Reagan’ın bile bir saat ağırladığı

Cep Herkülü’müze yapılan vefasızlıklarıdile getiren

Türker’in piyasaya çıkan kitabı kapışılıyor.

İlhan KARAÇAY’ın haberi:

Biri, postaya atılan ve üzerinde sadece ‘Bülent Türker’ yazılı olan zarfın, postacılar tarafından doğru adrese teslimini sağlayacak kadar efsaneleşen adam, diğeri de, Dünyayı kaldıran ve ABD Bşkanlarından Ronald Reagan tarafından bir saat ağırlanacak şekilde dünya efsanesi olan iki adamın öyküsüdür bu haber.

 

Bülent Türker, Turgut Özal tarafından Türkiye’ye getirilen Naim Süleymanoplu ile ilk günden itibaren sık sık beraber oldu. Bülent Türker birinci fotoğrafta arkada sağda görülüyor.

Bülent Türker, Avustralya’dan Türkiye’ye ilticacı olarak geldiği ilk günde

yanındaydı Naim Süleymanoğlu’nun. O günden ölümüne kadar sık sık birlikte olmuşlar ve büyük bir dotluk kurmuşlardı.

 

 

 

Bülent Türker, Rotterdam’da organize ettiği ‘Altın Lale’ ödülünün ilkinde, jüri üyelerinin tümünün oyları ile, ’50 Yılın En İyisi’ ve ‘Ömür Boyu Onur’

ödülü’nü Naim Süleymanoğlu’na verirken, aynı törende İlhan Karaçay’a da

’50 Yılın Gazetecisi’ ödülünü verirken.

 

Bülent Türker, 30 yıllık arkadaşı Naim Süleymanoğlu ile uzun uzun konuşmuş ve O’nun yaşamını bir kitapta toplamak istediğini söylemişti. Süleymanoğlu, ‘Tamam ama, ben öldükten sonra yayınlanacak’ şartını koymuştu. Buna karşılık Bülent Türker de, ‘Kitabın gelirini, hayır kurumlarına bağışlama’ sözü vermişti.

 

Süleymanoğlu’nun ölümünden sonra, sözü edilen kitabı yayınlanan Bülent Türker çok dertli. Türker dertlerini şöyle anlatıyor:

”Şimdiye kadar 8 kitap yazdım ve yayınladım. Ama dokuzuncu kitabımda çok heyecanlandım. Kolay mı, bahse konu adam bir dünya devi.Çok heyecanlıyım. Naim ile Hollanda’daki  evimde 2013 yılında bu kitabı yazmaya karar vermiştik. Ama o zaman bana, ‘Bu kitabı şimdi yayınlamıyoruz, ben öldükten sonra yayınlayacaksın’ demişti. Ben de kabul ettim ve kitabın gelirini hayır kurumlarına bırakacağıma dair söz verdim.

Son 10 yıl içinde Naim’e çok vefasızlık yapıldı. Onun  Türkiye’ye

kazandırdığı başarılar çabuk unutuldu. Onun gibi bir sporcu bir daha kolay kolay gelmez. Sadece sporcu değil o özgürlüğün de  bir temsilcisi idi. Bulgaristan Türkleri’nin ve dünya Türkleri’nin  sevdalısı olduğu gibi, tüm dünya ona tanıyor ve seviyordu.

1985 ve 1986’da Çin’de ‘Dünyada Yılın Sporcusu’ olarak seçilmişti. Ayrıca

Time Dergisi’ne  kapak olan tek Türk sporcusu olma özelliğine de sahipti.

Nur içinde yatsın. Hayatta iken bu değerli insanların kıymetini bilmek lazım.”

 

Bülent Türker’in Ahmet Gürel ile birlikte hazırladığı 128 sayfalık kitap güzel anılarla dolu. Naim Süleymanoğlu için kalem oynatmış ve kamera kullanmış bir yığın ünlü gazetecinin anıları var kitapta.

 

İMZA GÜNÜ

Naim Süleymanoğlu’nun kızları  Sezin ve Esin’in düzenlediği

kitabının ilk imza gününde, okuyucular ve  hayranlar  salonu doldurdu.

Rotterdam’da Hanımeli Restaurantta yapılan ve   imza gününe Rotterdam

Feyenoord Belediye başkanı  Fatih Elbay  İs adamı Vahittin Acıöz ve Behice

Acıöz, Charlos Belediye Başkan yard. Zeki Baran, Politikacı yazar Oktay Ünlü

Diş Doktoru Ahmet Kaya ve Hülya Kaya, Julide Kaya, Atv Tv  Elif Tekmen

Azra Tekmen ve Ayşe Yanar, Radyo Deniz TV Ozcan Ozbay, Eski İl Genel Meclisi Üyesi Bekir Cebeci ,Orhan Balta, İş adamı Yahya Aslan, Ümmühan Can, Gazeteci Ergün Kula, Gazeteci Ali Okşak, Deventerden Aysel Açıkel ve Hatice Çıtak,Bankacı Ercan Erdoğan,Oğretmen Havva Çınar, işadamı Ali Koç,Sanatçı Sami bey, Feyenoord eski Belediye Başkanı Seyit Yeyden  ve daha pek çok meraklı salonu doldurdu.

0

KTSO Kadın Girişimcisi Üyesinin Hizmete Açtığı Spor Merkezi Bölgeye Hizmet Verecek.

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetici ve Yetkilileri, güzellik salonu ile birlikte spor hizmetinin verildiği oda üyesi Ege Güzellik Merkezi’ni ziyaret etti.

Firma Yetkilisi Sibel Meriç ile görüşen Keşan TSO Heyeti, oda üyesi işletmenin Keşan’dan bölgedeki il ve ilçelere hizmet vereceğini dile getirdi.

Saat 10.00 sıralarında, güzellik salonu ve spor hizmetinin verildiği işyeri ziyaretine, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Meclis ve Yönetim Kurulu üyelerini işyeri sahibi Sibel Meriç karşıladı.

Güzellik salonunun yanı sıra, kurduğu Miha Bodytec & Fit in Time Sistemi ile hizmet alanının genişletilmesiyle ilgili olarak gerçekleştirilen ziyarette, Meriç, bu sistemde uygulanan spor aktiviteleri hakkında bilgiler verdi.

Helvacıoğlu: “Kişisel spor aktivitelerini arttırmalıyız”

Sibel Meriç’in verdiği bilgilerin ardından konuşan Helvacıoğlu, sporun sağlık için yapıldığının altını çizerek, “Araçlarımıza, evlerimize, işimize baktığımız gibi kendimize de bakmalıyız. Bunların hepsine biz lazımız. Bu nedenle kişisel spor aktivitelerini arttırmalıyız. Bunun yanı sıra, işletmelerimizin, çevremizdeki il ve ilçelerde yaşayan vatandaşlarımıza hizmet edecek şekilde büyümesi, bizleri sevindiren bir başka etken oldu.” dedi.

“Artık kişisel bakım işletmeleri, sporu da bünyesine katıyor”

Kişisel bakım ve sporun, insan üzerindeki olumlu etkilerinin altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi; “Artık kişisel bakım işletmeleri, sporu da bünyesine katıyor. Verilen bu hizmetlerin, profesyonel ve işin ehli kişiler tarafından yapılması, insanların bu hizmetlere olan ilgisini arttırıyor. Keşan, Güney Trakya’ya kişisel bakım ve kuaförlük hizmetleri veriyor. Yunanistan’dan Tekirdağ’ı, Gelibolu’dan Edirne’yi kapsayan bu hizmetleri alan vatandaşların memnuniyeti, esnafımızı da memnun ediyor.”

0

Keşan Fen Lisesi Basketbol Takımı ilçe birincisi oldu.

Fen Lisesi   ticaret lisesi ile final lisesini yenerek birinciğe ulaştı.

Keşan Fen Lisesi 16 Ocak Salı günü Edirne İl Birinciği için Uzunköprü Fen lisesi ile karşılaşacak.

 

 

 

0

Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi masa tenisinde genç kızlarda il ikincisi genç erkeklerde il dördüncüsü oldu. Liseler arasında 20.12.2017 tarihinde Edirne Ekrem Demiray Spor Salonunda gerçekleştirilen masa tenisi müsabakalarında kızlarda 2.lik, erkeklerde 4.lük kupası ve madalyaları ile sportif başarıları Keşan’daki spor çevrelerinde sevinçle karşılandı. Kız masa tenisi ekibi finalde Edirne Sosyal Bilimler Lisesi ekibi ile karşılaştı. 2-2 olan set büyük mücadele ile geçti. Son sette kıl payı kaybederek Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi il ikinciliği başarısını elde etti. İl yarışmasına 8 okuldan sadece Keşan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi kız ve erkek ekipleri katıldı. Diğer okullar sadece kız ya da erkek ekipleri ile katılabilmiştir. Bu da Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinin spor karşılaşmalarına da verdiği önemin bir göstergesidir. Okul Müdürü Osman Başak, “öğrencilerimizin derslerde ve LYS’deki başarılarını, sosyal, kültürel, sportif etkinliklerde kazandıkları başarılarla taçlandırmaları bize ayrı bir kıvanç vermektedir. Başarı bir ekip işidir. Öğrencilerimizin yetişmesinde her türlü özveriyi gösteren Beden Eğitimi Öğretmenimiz Eda Batur’u tebrik ediyorum. Kız ve erkek masa tenisi ekibinin başarılarını kutluyorum” dedi. Okul-aile birliği başkanı Gülseven Bilkiç de öğrencilerimizin başarılarının daim olması dileğinde bulundu. Öğrencilerimizin Edirne’ye gidip gelmeleri için araba tahsis eden Beyendik Belediye Başkan’ı Nuran Uslu’ya teşekkürlerini iletti.

0

 

Keşan Belediye Başkanlığı’nca, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Keşan İlçe Gençlik Spor Hizmetleri Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Kurtuluş Koşusu bu yıl 17 Kasım 2017 Cuma günü düzenlenecek.

Saat 10.00’da Feride Mehmet Çuhacı Lisesi önünden başlayacak koşuda sporcular; Yıldız Kızlar, Yıldız Erkekler, Genç Kızlar ve Genç Erkekler ferdi ve takım halinde olmak üzere 8 kategoride mücadele edecek. Koşuda ferdi olarak dereceye girenlere madalya ve 1.lere 200 TL, 2.lere 150 TL ve 3.lere 100 TL para ödülü, takım halinde dereceye girecek ilk 4 takıma kupa ve 1.lere 200 TL, 2.lere 150 TL ve 3.lere 100 TL para ödülü verilecek.

Para ödül töreni20 Kasım 2017 Pazartesi günü Keşan Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirecek ve saat 13.00’de başlayacak.

0

Keşan Belediyesi’nin sportif kurslarından olan pilates kursu 16 Ekim 2017 Pazartesi günü başladı.

img-20171016-wa0000 img-20171016-wa0001

Pazartesi, çarşamba, cuma günleri sabah 09.30 ile akşam 18.00 olmak üzere iki grup halinde gerçekleştirilen kurs, Keşan Belediyesi Spor Koordinatörü Mürüvvet Buruk tarafından Keşan Belediyesi Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda veriliyor.

Toplamda 40 kişinin devam ettiği pilates kursu ile ilgili bilgi veren Buruk, pilatesin özel ekipmanlar sayesinde vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştırmaya yönelik egzersizlerin peşi sıra gelmesiyle oluşan antrenman sistemi olduğunu bildirdi.

Pilatesin Joseph Pilates tarafından bulunan bir egzersiz metodu olduğuna vurgu yapan Mürüvvet Buruk, “Bel fıtığı olan kişiler, omurga rahatsızlıklarını en aza indirir.  Sırt kaslarını güçlendirir. Dik duruşu sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur. Ömür boyu kas, kemik, eklem rahatsızlığı yaşamak istemiyorsanız mutlaka pilates yapılmalı” dedi.

0

Keşan Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu ve Yerel Basın Birliği Edirne Şube Başkanı, Gazeteci Erdoğan Demir tarafından Keşan FM’de hazırlanıp sunulan Spor Zamanı Programı’nın 21 Ekim 2017 Cumartesi günkü bölümünde Keşanspor 1959 Kulübü Başkanı Sadettin Baygül ve Antrenör Şeref Aldanmaz konuk olacaklar.

szSaat 12.10’da başlayacak programda Baygül ve Aldanmaz, Demir’in sorularını yanıtlayacak ve kulüple ilgili açıklamalarda bulunacaklar.

Programda ayrıca Keşanlı olan A Spor Müdürü Serkan Korkmaz ile canlı telefon bağlantısı yapılarak, Korkmaz, Demir’in sorularını cevaplandırarak Milli Takımın durumu, Galatasaray-Fenerbahçe derbisi  Türkiye Ligleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunacak.

Spor Zamanı’nda ayrıca At Yarışı Tahmini ve Antrenör Fatih Anlar’ın lig yorumlarını da bu haftadan itibaren bulabilirsiniz.

0
DOÇEK yürüyüş sezonunu açtı.

Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) doğa yürüyüşü sezonunda ilk yürüyüşünü Şabanmera-Yayla köyleri arasında gerçekleştirdi.

54 kişinin katıldığı ve bahardan kalma bir havada gerçekleştirilen yürüyüş parkuruna geçtiğimiz yılda elim bir kaza sonucu hayata veda eden doğa dostu “Sabri Kaçmaz” parkuru adı verilmişti.

Şabanmera yakınlarından başlayan yürüyüş Yayla sahilinde akşamüstü saatlerinde sona erdi.

Yürüyüşe katılanlardan Lütfi YILMAZ (70) “DOÇEK’in doğa yürüyüşlerini sabırsızlıkla beklediğini, her yaştan katılımcı ile birlikte doğada olmanın insanı dinç kıldığını, sağlığını düşünen herkesin yürüyüşlere katılması gerektiğini” belirtti.

Ortak noktamızın doğada olmak ve doğal güzellikleri hep birlikte paylaşmak olduğunu ifade eden katılımcılar, DOÇEK yürüyüşlerini her hafta iple çektiklerini söylediler.

Keşan DOÇEK Genel Sekreteri Nail ÖZKAN, “Yeni sezon yürüyüşlerinin başladığını, dernek olarak 8 aylık takvim yapıldığını ve her hafta sonu bir doğa yürüyüşü olduğunu, önümüzdeki hafta da Gelibolu’nun Tayfur Köyüne bir yürüyüş düzenleyeceklerini, söyleyerek, doğayı seven her yaştan katılımcının yürüyüşlere gelebileceğini, sözlerine ekledi.

DOÇEK Lüleburgaz Bisiklet Festivalindeydi

DOÇEK Bisikletçilerinden oluşan bir grup Lüleburgaz Belediyesi ve Hedef Doğa Sporları tarafından bu yıl ilki düzenlenen Lüleburgaz Bisiklet Festivaline (LÜBİFEST) katıldı ve bölgenin bir çok yerinden gelen bisikletçilerle birlikte pedal çevirdi. Cumartesi akşamı Haluk Levent’in de sahne aldığı festival bir çok etkinlikle birlikte hafta sonu devam etti.

Etkinlik sonrası katılımcılara plaket verildi.

Keşan DOÇEK plaketini alan Ergun OSKAY, “İlk olmasına rağmen harika bir organizasyon gerçekleştirildiğini, Lüleburgaz’ın bisiklet konusunda büyük atılımlar yaptığını belirterek, 2017 yılının Lüleburgaz Belediyesi tarafından Bisiklet Yılı olarak kabul edilmesinin çok anlamlı olduğunu ve organizasyonda emeği geçen Belediye ve Dernek yetkilileri ile destek veren ve katılan tüm kurum, kuruluş ve bisikletçilere teşekkür etti.

0

Keşan Belediyesi ve Türkiye Briç Federasyonu Trakya Bölge Temsilciliği işbirliğinde Erikli’de gerçekleştirilecek Briç Turnuvası 16 Eylül 2017 Cumartesi günü başlıyor.

16-17 Eylül 2017 tarihlerinde Erikli Sahili Belediye Çay Bahçesi’nde yapılacak turnuvada genel 1.lere yarım altın ve kupa, genel 2.lere çeyrek altın ve kupa, genel 3.lere gram altın ve kupa, bayan, senyör ve genç kategorilerine madalya verilecek.

16 Eylül 2017 Cumartesi günü 13.45-14.45 saatleri arasında kayıt yaptırılabilecek turnuvada 1. seans 15.00-18.30 saatleri arasında yapılacak. 17 Eylül 2017 Pazar günü 12.00-15.30 saatleri 2. seansı gerçekleştirilecek turnuvada ödül töreni ve kokteyl ise 15.30-16.00 saatleri arasında düzenlenecek.

Kırmızı masterpointli turnuvada ücretsiz ikramlarda da bulunulacak. Katılım ücretinin kişi başı 40 TL olduğu turnuvanın direktörlüğünü İpek İkikarakayalı yapıyor. Turnuvada skorizasyon ise Güray Serim tarafından kontrol edilecek.

Organizasyonla ilgili Nazlı Metin (0532 286 12 66), Turgay Taşkın (0535 350 39 50), Osman Can (0532 641 41 54), Şenol Özcan (0532 514 32 15), Sinan Yüksel (0536 634 90 45), Serhat Paksoy (0535 632 88 48), Tayyar Tavşanoğlu (0536 828 42 32)’ndan bilgi alınabiliyor.

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan; deniz, güneş, briç ve deniz manzaralı akşam yemeği, ödüller ve akşam yemeğinin yer aldığı organizasyona, briççileri keyifli bir hafta sonu için Erikli’ye davet etti.

0

XV. ULUSLAR ARASI AÇIK SATRANÇ TURNUVASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Turnuvada 1. liği Gürcistan’dan Sanikidze Tornike, 2.liği Türkmenistan’dan Annaberdiev Meilis, 3.lüğü de Azarbeycan’dan Rasulov Vugar kazandı.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Keşan Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Türkiye Satranç Federasyonu ile Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün de destek verdiği XV. Keşan Belediyesi Uluslar arası Açık Satranç Turnuvası’nın ödül töreni 18 Ağustos 2017 Cuma günü gerçekleştirildi.

Keşan Belediyesi Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılan; Keşan Belediyesi’nin bu yıl XV.’sini gerçekleştirdiği Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’nda 166 sporcu mücadele etti. Türkiye, Kırgızistan, Yunanistan, Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Rusya ve Özbekistan olmak üzere 9 farklı ülkeden sporcunun katıldığı turnuvada 27 de Keşanlı satranç sporcusu yer alıyor.

Turnuvadaki sporcular arasında 4 Grand Master (Büyük Usta), 3 International Master (Uluslararası Usta), 1 WIM (Woman International Master (Bayan Uluslararası Usta), 3 FIDE Master (FIDE Ustası) da yer aldı.

Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Personeli Erdoğan Demir’in sunumunda gerçekleştirilen ödül törenine; Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan veKeşan Belediye Başkan yardımcıları Cengizhan Aktan, Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mücahit Erdoğan turnuvaya sponsor olan firma temsilcileri ve sporcular ile aileleri ve hakemler katıldı.

Ödül töreninde açış konuşmasını yapan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan şunları söyledi: “Sayın Satranç Federasyonu yetkilileri, çok değerli misafirlerimiz, sevgili konuklarımız ve satrançseverler,santranç ustalarımız, hepiniz ödül törenimize hoş geldiniz. Bir turnuvamızın daha sonuna geldik. Burada önemli olan müsabakalara katılmak. Tabi ki sonuçtua turnuvada elenenler olacak. Ama özellikle turnuvaya katılan Keşanlı evlatlarımıza sesleniyorum. Burada fırsat bulamayacağınız değerli santranç ustaları ile müsabaka yapma şansı buldunuz. Sizler için bu gerçekten büyük tecrübe. Ben turnuvaya katılan yerli yabancı bütün sporculara teşekkür ediyorum. Umarım bir seneki turnuvada da sizlerle birlikte oluruz. Allah tekrar birlikte olmayı kısmet etsin. Hepinize saygılar sunuyorum, teşekkür ediyorum. “ dedi.

Özcan’ın konuşmasından sonra Türkiye Satranç Federasyonu Edirne İl Temsilcisi ve Turnuva Koordinatörü İlker Sarıtekin söz alarak turnuva hakkında bilgiler verdi ve şunları söyledi. “ Öncelikle

bu turnuvayı 15 yıldan bu yana kesintisiz olarak düzenleyen ve büyük katkı veren başta Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’a, Keşan Belediye Başkan Yardımcımız Cengizhan Aktan’a, Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mücahit Erdoğan ve müdürlük personeline teşekkürü bir borç biliyorum. Turnuvamıza 25 farklı ilimizden 133 yerli sporcu, Türkiye, Kırgızistan, Yunanistan, Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Rusya ve Özbekistan olmak üzere 9 farklı ülkeden 33 yabancı sporcu olmak üzere toplam 166 sporcu katılmıştır.Sporcularımızın yanlarında gelen yakınları ile birlikte 1 hafta boyunca toplam 300 kişi Keşan ekonomisine katkı sağlamıştır.”

Keşan Belediye Başkanlığı, Türkiye Satranç Federasyonu ve Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen turnuvaya bu yıl; Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası, Hotel Prestige Şapçı, Otel Taşkın, Hotel Ürek, Özbingöl Yapı Ltd. Şti. CYM Teknik Yapı, İstek Mangal Kömürü-Odun Linyit Kömürü Ahmet İstek, Özer Kardeşler İnşaat, İlksen Mühendislik, Zümbüller Kereste-Yapı Malzemeleri, Özbay Enerji Mühendislik, Keşan Fırıncılar Derneği, Keşan Tuhafiyeci ve Manifaturacılar Odası, Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası, Keşan Bakkal ve Manavlar Odası ile Saros Hotel sponsor olarak destek verdi.

Ardından Keşan Belediye Başkanı Özcan tarafından turnuvaya katkı sunan oda, dernek ve firmalara teşekkür plaketlerini takdim etti.

Özcan daha sonra da turnuvada görev yapan hakem ve gözlemciler Derya Özkan (Başhakem), Rafet Gülmez (Başhakem Yardımcısı), İlker Sarıtekin (Başhakem Yardımcısı), Rıdvan Bilgin, Mustafa Çakır, Mustafa Alcan, Engin Kesmen, Umut Güney, Ayşe Güney ve İsmail Çalışkan (Gözlemci) plaketlerini sundu.

Daha sonra turnuvaya katılan yerel sporculara Türkiye Satranç Federasyonu tarafından hediye edilen satranç takımları sponsor firma temsilcileri tarafından takdim edildi.

Rafet Gülmez, turnuvanın düzenlenmesinde ve başarıyla gerçekleştirilmesinde emeği geçen Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Cengizhan Aktan ve Mücahit Erdoğan ve Derya Özkan adına Ankara’da fidan dikileceğini söyledi ve bu konu hakkında hazırlanan belgeleri kendilerine takdim etti.

Törende daha sonra turnuvada kategorilerinde dereceye girenlere, emektar ve en küçük sporcuya madalya ve kupa ile para ödülleri ve satranç takımı hediyeleri protokol konukları tarafından takdim edildi.

Turnuvada verilen ödüller ve kazananlar şöyle:

GENEL KATEGORİ

Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER

1 2 GM SANİKİDZE TORNİKE 2533 GEO GÜRCİSTAN 4000

2 4 IM ANNABERDİEV MEİLİS 2487 TKM TÜRKMENİSTAN 2500

3 3 GM RASULOV VUGAR 2509 AZE AZERBAYCAN 1500

4 11 FM BÜYÜKAŞIK DİYAP 2285 TUR ÇANAKKALE 1000

5 7 GUSEYNOV ALİHAN 2399 UZB ÖZBEKİSTAN 800

6 19 SEYHANOĞLU DENİZ 2127 TUR İSTANBUL 600

7 16 ALİYEV ELNUR 2150 AZE AZERBAYCAN 550

8 12 FM ANNABERDİYEV BABAGELDİ 2234 TUR MERSİN 500

9 10 IM DİMİTROV ATANAS 2317 GRE YUNANİSTAN 450

10 5 GM BENİDZE DAVİT 2476 GEO GÜRCİSTAN 400

11 8 MARKİDİS KONSTANTİNOS 2350 GRE YUNANİSTAN 350

12 1 GM SAVCHENKO BORİS 2602 RUS RUSYA 300

13 14 ÖZALP BURAK 2182 TUR ANKARA 250

U16

Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER

1 21 MADEN MİRAÇ KEREM 2054 TUR MANİSA U16 1500

2 36 ŞAT ERAY 1917 TUR YALOVA U16 1000

3 48 BÜKE FURKAN 1810 TUR BURSA U16 800

4 47 ÇATAL UKTENUR F 1818 TUR GİRESUN U16 600

5 31 ÖZGÜR İSA 1971 TUR MUĞLA U16 500

6 38 ÖNEM UZAY ALTAY 1894 TUR İSTANBUL U16 400

7 49 AYDIN HAKAN ARDA 1792 TUR BURSA U16 300

8 52 ÇOLAK TUGAY 1766 TUR KOCAELİ U16 200

U10

Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER

1 56 ERGİN ŞAHİN 1714 TUR TEKİRDAĞ U10 1000

2 98 DURUÇAY UYGAR 1339 TUR İSTANBUL U08 750

3 81 ŞENYÜZ KUTAY EMRE 1483 TUR İSTANBUL U10 500

4 84 AKKAŞ DORUK 1464 TUR ÇANAKKALE U10 250

5 82 SİNANOĞLU YUSUF 1482 TUR MANİSA U10 200

U8

Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER

1 98 DURUÇAY UYGAR 1339 TUR İSTANBUL U08 S. TAKIMI

2 91 PEHLİVANOĞLU ERAY 1415 TUR ANKARA U08 S. TAKIMI

3 127 ŞAHİN ARDACAN 1136 TUR ÇANAKKALE U08 S. TAKIMI

4 159 MURATOV NUREMİR 0 KGZ KIRGIZİSTAN U08 S. TAKIMI

5 115 YANCI BARIŞ EMRE 1245 TUR İSTANBUL U08 S. TAKIMI

6 158 KYDYKOV DAMİR 0 KGZ KIRGIZİSTAN U08 S. TAKIMI

7 155 KANATBEK AMİR 0 KGZ KIRGIZİSTAN U08 S. TAKIMI

8 135 ŞENER ERDEM 1103 TUR ZONGULDAK U08 S. TAKIMI

9 136 SOFUOĞLU NEJAT 1092 TUR EDİRNE U08 S. TAKIMI

10 157 KORKMAZ YİĞİT HAN 0 TUR EDİRNE U08 S. TAKIMI

EN İYİ TÜRK

Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER

1 11 FM BÜYÜKAŞIK DİYAP 2285 TUR ÇANAKKALE 2000

2 19 SEYHANOĞLU DENİZ 2127 TUR İSTANBUL 1000

3 12 FM ANNABERDİYEV BABAGELDİ 2234 TUR MERSİN 750

4 14 ÖZALP BURAK 2182 TUR ANKARA 500

5 18 RZAYEV ASKAR 2133 TUR BURSA 300

6 26 YARAMIŞ HAKAN 2004 TUR İSTANBUL 250

EN İYİ KADIN

Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER

1 13 WIM TERELADZE SOPİKO F 2182 GEO GÜRCİSTAN 500

2 61 ISAYEVA AYNUR F 1703 TKM TÜRKMENİSTAN 400

3 42 SOBOLEVA ANASTASIA F 1864 RUS RUSYA 300

EN İYİ YEREL SPORCULAR

Rank SNo. Name Rtg FED Club Type ÖDÜLLER

1 83 ENGİN ONAT 1473 TUR KEŞAN 500

2 87 ÇAKIR HÜSEYİN 1447 TUR KEŞAN 400

3 72 KEF BERKAY 1597 TUR KEŞAN 300

4 164 YILDIRIM KAAN 0 TUR KEŞAN 250

5 92 BALCI BERK 1411 TUR KEŞAN 200

6 109 KIRAL BARIŞ 1266 TUR KEŞAN U16 150

EMEKTAR SPORCU

EYÜP TÜRKÜCÜ S.TAKIMI +PLAKET

EN KÜÇÜK SPORCU

AMİR KANATBEK S.T

0

Keşan Belediyesi’nin kültür etkinlikleri kapsamında düzenlediği ve bölgedeki en önemli satranç organizasyonlarından biri olan “Keşan Belediyesi XV. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası”, 13 Ağustos 2017 Pazar günü başladı.

Keşan Belediye Başkanlığı ve Türkiye Satranç Federasyonu organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlik, Keşan Belediyesi Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılıyor ve 18 Ağustos 2017 Cuma kadar devam edecek.

Turnuvanın açılışı nedeniyle 13 Ağustos 2017 Pazar günü tören düzenlendi. Keşan Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Erdoğan Demir’in sunumunda gerçekleştirilen ve saat 17.00’de başlayan turnuvanın açılış töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

Turnuvada ilk olarak Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Solakoğlu konuştu. Keşan’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Solakoğlu, federasyon olarak satranç sporunu yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini ve Keşan’da satranç sporuna ilginin fazlalığının kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.

Özgür Solakoğlu, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan ve ekibi ile turnuvada görev alan hekemler, sporcular ve ailelerine turnuvaya gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etti ve çok daha büyük satranç organizasyonlarında birlikte olma dileğiyle konuşmasını tamamladı.

Solakoğlu’ndan sonra Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan konuştu.

Konuşmasına turnuvaya hem ilçe dışından hem de yabancı ülkelerden katılan sporculara “hoş geldiniz” diyerek başlayan Özcan, şunları söyledi: “Keşan Belediyesi XV. Uluslararası Satranç Turnuvası’nda beraberiz. Başkanlığım dönemimde satranç sporuna hem yer hem de değer vermeye çalıştım. Önemli günlerde bölgesel yarışmalar düzenledik. Keşan’dan katılan sporcularla ulusal ve uluslararası düzeydeki sporcuları kaynaştırıyoruz. Bu organizasyonda emeği geçen Türkiye Satranç Federasyonu temsilcilerimizle Keşan Belediyesi çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Tüm sporculara canı gönülden başarılar diliyorum. Turnuvamız hayırlı olsun.”

Konuşmaların ardından Solakoğlu ve Özcan, turnuvanın sembolik olarak açılış hamlesini yaptı.

Keşan Belediyesi’nin bu yıl XV.’sini gerçekleştirdiği Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’nda 166 sporcu mücadele ediyor. Türkiye, Kırgızistan, Yunanistan, Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Rusya ve Özbekistan olmak üzere 9 farklı ülkeden sporcunun katıldığı turnuvada 27 de Keşanlı satranç sporcusu yer alıyor.

Turnuvadaki sporcular arasında 4 Grand Master (Büyük Usta), 3 International Master (Uluslararası Usta), 1 WIM (Woman International Master (Bayan Uluslararası Usta), 3 FIDE Master (FIDE Ustası) da bulunuyor. Turnuvaya bu kadar üst düzey sporcunun katılmasının Keşan’daki organizasyonun artık tüm ülke ve dünyada önemli bir yere sahip olduğunun göstergesi olduğu belirtildi.

Turnuva boyunca Canlı Yayın Görevlisi Sedat Sarman’ın gözetiminde en önemli 10 masanın maçları Türkiye Satranç Federasyonu’nun www.tsf.org.tr ve Keşan’daki turnuvanın sayfası olan http://kesanopen.tsf.org.tr ‘den canlı olarak izlenebiliyor.

Turnuvanın hakem kadrosu ise Derya Özkan (Başhakem), Rafet Gülmez (Başhakem Yardımcısı), İlker Sarıtekin (Başhakem Yardımcısı), Rıdvan Bilgin, Mustafa Çakır, Mustafa Alcan, Engin Kesmen, Umut Güney, Ayşe Güney ve İsmail Çalışkan (Gözlemci Hakem)’dan oluşuyor.

Turnuvaya bu yıl; Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası, Hotel Prestige Şapçı, Otel Taşkın, Hotel Ürek, Özbingöl Yapı Ltd. Şti. CYM Teknik Yapı, İstek Mangal Kömürü-Odun Linyit Kömürü Ahmet İstek, Özer Kardeşler İnşaat, İlksen Mühendislik, Zümbüller Kereste-Yapı Malzemeleri, Özbay Enerji Mühendislik, Keşan Fırıncılar Derneği, Keşan Tuhafiyeci ve Manifaturacılar Odası, Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Odası, Keşan Bakkal ve Manavlar Odası sponsor olarak destek veriyor.

18 Ağustos 2017 Cuma gününe kadar sürecek turnuvada büyük ödül 4.000 TL, toplam ödül ise 29.000 TL.

0

 

Bir süre önce Türkiye Yelken Federasyonu yetkilileri tarafından tescil için denetlenen Keşan Belediyesi Yelken ve Su Sporları Kulübü Türkiye Yelken Federasyonu tarafından tescil edilerek, kulüp adının federasyon sitesinde yer aldığı açıklandı.

Bilindiği gibi yapılan denetimde kulübün Erikli’deki binasında Türkiye Yelken Federasyonu’ndan gelen Mustafa Çağatay,  tarafından incelemelerde bulunulmuş, tesisler ve kulüp evrakları da kendisine teslim edilmişti.

Bu denetimin ardından Mustafa Çağatay tarafından düzenlenen olumlu raporun ardından, Türkiye Yelken Federasyonu Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda kulübün tescilini yaparak, Yelken Federasyonu İnternet  Sitesinde yer alan Kulüpler Bölümü’ne Keşan Belediyesi Yelken ve Su Sporları Kulübü’de eklendi.

0

DOÇEK geçtiğimiz hafta sonu 3 faaliyet birden gerçekleştirdi.

İznik’te yapılan Kano festivaline katılan ekibin yanı sıra cumartesi ve pazar günü de bisiklet ve doğa yürüyüşü yapıldı.

Bursa ve İznik Belediyesi ile İznik Kaymakamlığı ve İznik Doğa Sporları Kulübü (İZDAK) işbirliğinde bu yıl birincisi gerçekleştirilen İznik Kano Festivaline Keşan DOÇEK‘i temsilen katılan Serap YILMAZ ve Banu VEZNİKLİ Keşan’a geri döndü.

İznik Gölü’nde 31 Mart ve 2 Nisan tarihleri arasında düzenlenen festivale katılan yaklaşık 100 kanosever, İznik Gölü’nün sakin sularında kürek çektiler.

Festivalin birinci gününde kayıkhaneden DSİ tesislerine doğru bir rota izleyen kanocular, Bazilika kazı bölgesinde ilk molalarını vererek arkeolojik kazı ekibi üyelerinden Bazilika’nın tarihçesi ve kazıların işleyişi hakkında bilgi aldılar. Sazlıklar arasından devam eden rota, DSİ tesislerinde son buldu. Burada yakılan ateşler etrafındaki sıcak sohbetlerden sonra yenen öğle yemeğini takiben İznik’in tarihi dokusunu ve göz kamaştıran çinilerini görmek üzere dileyenler şehir turu yaptılar. Bu esnada Kano Akademisi Spor Kulübü’nde kano eğitmeni olan Volkan Kaya, konferans salonunda Kano Güvenliği konusunda çok faydalı bilgiler paylaştı.

Kasla Git” projesi kapsamında dünyadaki 3 okyanusu kürek çekerek tek başına geçen ilk ve tek kişi olmasının yanı sıra Guinness rekorlar kitabına 16 ayrı kez giren Erden ERUÇ festivalin onur konuğu olarak gün sonunda çok etkileyici bir sunum yaptı. Festivale, ilham kaynağı ve destekçisi olarak tanıttığı babası Emekli Tuğgeneral Cemal Ergun ERUÇ ile beraber katılan rekortmen, dinleyicilere

​​

hayallerini asla ertelememelerini öğütlerken, çıkılan yolda istenen sonuca ulaşmak için dikkat edilmesi gerekenlere dair bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

Festivalin ikinci gününde ise DSİ tesislerinden kanolarıyla ayrılan kanocular, güneşli ve rüzgarsız bir günde Erden Eruç ile beraber kürek çektiler. Su üzerinde dağıtılan dondurmaları, neşeli sohbetler içinde tadan kanocular kayıkhaneye vardıklarında İznik Gölü üzerinde kanolarıyla İZNİK yazdılar.

Festival sonunda İznik Belediye Başkanı ve Kaymakamının yap

​tığı

konuşmaların ardın

​dan

etkinlik tamamlandı.

DOÇEK üyeleri Serap YILMAZ ve Banu VEZNİKLİ, yaptıkları açıklamada: “Derneğimiz adına doğa sporlarının farklı bir alanında gerçekleştirilen bu festivale katılıyor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını; fırsat buldukça yaptıkları kano sporunu ilgiyle takip ettiklerini ve bölgemiz dahilinde uygulanabilirliği üzerine çeşitli projeler geliştirdiklerini; yakın zamanda bunların gerçekleştirileceğini; bu anlamda İZDAK tarafından yapılan festivalin edinilen bilgiler ve kurulan dostluklar anlamında çok verimli geçtiğini; festival kapsamında doğa sporlarına emek vermiş pek çok saygın kişiyle görüş alışverişinde bulunduklarını belirttiler. Ayrıca festivalin eksiksiz bir şekilde düzenlenmesinde emeği geçen İZDAK ile İnci ve Soner SARIHAN çiftine de DOÇEK adına teşekkür ettiler.

Kano ya da literatürdeki adıyla kayakçılar İznik Festivalinde deneyimlerini arttırırken Cumartesi günü de DOÇEK BisikletçileriKorudağlarda “Keşan-Çamlıca-Pırnarköy-Mercan-Keşan güzergahındaki “Ormanın Kalbi” adını verdikleri rotada pedal çevirdiler.

Genç bisikletçilerin arazi deneyimlerini arttırmak,

​patlaşım ve yardımlaşmaya dayalı ​

ekip ve takım ruhunu olgunlaştırmak amacıyla gerçekleştirilen bisiklet turu başladığı gibi sorunsuz bir şekilde sona erdi.

Genç bisikletçiler takım ruhunun yanı sıra dere geçişleri, patika sürüşleri, arazide idareli su ve kumanya kullanımı konusunda pratik yapma imkanı da buldular ve deneyimli ağbilerinden tam not aldılar.

Gençler, antrenman turlarından sonra uzun ve gerçek bir arazi deneyimi yaşamanın çok heyecanlı olduğunu; bisiklet sporunu çok sevdiklerini ve DOÇEK gibi deneyimli bir ekiple pedal çevirmenin çok farklı olduğunu dile getirdiler.

​ ​

Pazar günü ise 71 kişiden oluşan bir yürüyüş grubuyla “Dişbudak-Karlıköy” arasında “Karakız” adını verdikleri güzergahta bir doğa yürüyüşü gerçekleştiren DOÇEK yürüyüş ekibi güzel bir bahar havasını doğada karşılamanın keyfini doyasıya yaşadılar.

Dişbudak Köyünden başlayan ve yaklaşık 15 km.lik bir yürüyüş sonrası Karlıköy’de sona eren etkinlikte bir çok yaş grubundan doğasever katıldı ve etkinlik öğleden sonra sona erdi.

Keşan DOÇEK Yönetim Kurulu Üyesi Haluk AKALIN, “Derneğin hem ülkede hem de bölgemizde aynı anda bir çok nitelikli etkinliği gerçekleştirdiğini, belirterek, doğayı ve sporu seven herkesi faaliyetlerine beklediklerini

​;​

 

​gençlerin doğa sporlarına kazandırılması için özveri gerektiren bir çaba harcadıklarını ve bunun bir kerelik değil​, süreklilik arzettiğini,

söyledi.

0

 

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği’nin düzenlediği 8 Haziran 2014 tarihinde birincisi yapılan 14 Haziran 2015 tarihinde ikincisi yapılan Uluslararası Sınırsız Dostluk Yarı Maratonun üçüncüsü 04 Haziran 2017 tarihinde yapılacaktır.

Dernek Başkanı Haluk KAYA Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından 2017 yılı Faaliyet Programına da alınan maraton hakkında bilgi sundu. Balkan atletlerinin vizesiz buluşacağı organizasyondan önce Edirne’nin tarihi önemine vurgu yapan Kaya, “Bugün burada sizlerle paylaşacağımız konu yalnızca uluslararası bir yarışın yapılacağının duyurulması değildir. Edirne deyince ilk aklımıza gelen Edirne’ye özgü güzelliklerin başında, Tarihi Selimiye Cami gelir. Daha sonra Tarihi Kırkpınar güreşlerimiz, Meriç ve Tunca Nehirlerimiz gelir. Yine Edirne deyince Avrupa’ya açılan sınır kapımız olan Kapıkule Gümrük Kapısı ilk olarak anımsayacağımız, kentimizin tarihi güzelliklerinden bazılarıdır. Açık müze konumunda olan Edirne’mizin güzelliklerini saymakla bitirmek münkün değildir” dedi.

Bir ilk olduğunu belirttiği uluslararası organizasyonla ilgili de Kaya şunları söyledi:

Tarihsel ve kültürel olarak birbirine bağlı, üç komşu ülke olan Türk Yunan ve Bulgar atletlerin katılacağı 21 km’lik sınırsız dostluk yarı maratonundan bahsedeceğim. Bu maraton yapılış bazında Dünyada bir ilk olacaktır. Sınırların ortadan kalktığı, pasaportun olmadığı, vizenin alınmadığı, üç ülke sporcularının Avrupa ülkesi olmayan bir ülkeden koşarak, Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye giriş çıkış yapacak olmalarıdır.

MARATONUN GÜZERGAHI

Türk Bulgar Dostluk Grubu Derneği olarak Türk, Yunan ve Bulgar halklarının kaynaşması için düzenleyeceğimiz maratonun güzergahı Edirne Selimiye cami önünden başlayacaktır. Edirne Karaağaç yolundan ilerleyerek, Pazarkule Gümrük Kapısı’ndan çıkış yapılarak, Yunanistan’ın Kastanias kasabasından dönülecek ve tekrar Pazarkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş şeklinde olacaktır. Edirne Karaağaç, Meriç Köprüsü, Tunca Köprüsünü geçerek Tarihi Edirne Gazimihal köprüsünden dönülecektir. Şehir merkezine doğru hareket edilerek Atatürk Anıtının yanından devam edilerek , Edirne Eski Camiyi geçerek Orduevi kavşağından dönülerek, Edirne Selimiye Cami etrafından bir tur şeklinde devam eden yarış, Edirne Belediyesi önünde son bulacaktır. Maraton Büyükler ve Masterler kategorisinde erkek ve bayanlar olmak üzere tek yarış ve ayrı tasnif şeklinde yapılacaktır.

Masterler 35-39 yaş 40-44 yaş, 45-49 yaş , 50-54 yaş, 55-59 yaş,60-64 yaş, 65 ve üstü yaş grubunda bayanlar ve erkekler olmak üzere koşulacak. Yarışmaya katılacak atletlerin kayıtları internet üzerinden açılacak özel sitede yapılacak. Yarışmacılara Tişhört,Şapka,Çanta, Kupa ve Madalyanın yanı sıra para ödülleri de takdim edilecektir.

Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından 2017 yılı Faaliyet Programına da alınan Maraton için tüm organizasyon Derneğimiz tarafından yapılmakta olup, çeşitli kamu ve özel kuruluşlar tarafından da desteklenmektedir.

KOMŞU ÜLKELER ARASINDA BİR İLK

Bu uluslararası maraton gerek ülkemiz ve gerekse komşu ülkeler arasında yapılacak olan bir ilktir. Atletler pasaportsuz ve vizesiz olarak Türkiye’den çıkarak Yunanistan’a giriş ve çıkış yapacaklardır. Buradaki temel amaç ülkelerarası dostluk ve kardeşlik duygu ve temellerinin atılmasına katkı sağlayacağı gibi ülkemiz ve Edirne’mizin birçok tarihi mekanlarının tanıtımı da yapılacak.

Maratonun yapılması için bize destek olan başta Edirne Valimiz Sayın Günay ÖZDEMİR ile Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN’ın katkıları ve Yunanistan’ın Orestiada Belediye Başkanı Vasilis MAVRİDİS Yunanistan’ın spor kanalında yarışmanın canlı olarak yayınlanması konusundaki desteği, Orestiada Emniyet Müdürü Siritoudıs Pashalis’in yarışmanın Yunanistan tarafında yapılacak işlerde dostluk ve barış için her konuda yanımızda olduklarını söyleyerek bizlere güç ve destek vermişlerdir. Burada dağıtılacak para ödülleriyle yapılacak diğer işlemler konusunda derneğimize sponsor olan Edirne esnafına ve halkımıza çok teşekkür etmek istiyorum. TRT ve diğer spor kanallarımızda yarışmayı canlı olarak yayınlamaları yarışmaya ayrıca bir renk vermiştir.

RESİMLER VE KONULAR İLE İLGİLİ YAZILAR.

RESİM 1- Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Yönetim Kurulu 04 Haziran 2017 tarihinde yapılacak SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU için hazırlık çalışmalarına Edirne Valisi Günay ÖZDEMİR’i ziyaret ederek başladılar. Ziyarete Dernek Başkanı Haluk KAYA Başkan Yardımcısı Önder AKDAĞ, Yalçın GÜNAL Dernek Basın Sözcüsü Esin HEZER, Sayman Ali BALI, Yönetim Kurulu Üyesi, Cemalettin KAYMAZ ile Yazman İsmail YERKARIŞTIRAN katıldılar.

Vali Özdemir’e önceki maratonlar hakkında bilgi verildi.04 Haziran 2017 tarihinde üçüncüsü yapılacak olan SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU için destek istediler. Vali Özdemir Maraton için yapılması gereken ne varsa hep beraber birlikte yapma sözü verdi.Avrupa Birliği Projelerinden ve Kalkınma Ajansında herhangi bir proje kapsamında yardım alıp alınmadığını soran Vali Özdemir, bu kurumlardan her hangi birisinden yardım almadıklarını söyleyen Dernek başkanı Kaya Maraton için böyle bir proje kapsamında yardım almaları halinde işlerinin daha da kolay olacağını belirtti. Daha sonra Vali Günay Özdemir’e derneğin plaketini takdim ettiler.

2-EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI ZİYARETİ.

Resim 2-Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Yönetim Kurulu 04 Haziran 2017 tarihinde yapılacak SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU hazırlık çalışmaları için Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN’ı makamında ziyaret ederek destek istediler. Ziyarete Dernek Başkan Yardımcısı Önder AKDAĞ, Yalçın GÜNAL Dernek Basın Sözcüsü Esin HEZER, Sayman Ali BALI, Yönetim Kurulu Üyesi, Cemalettin KAYMAZ ile Süleyman ULUSOY katıldılar.

Başkan GÜRKAN’a derneğin plaketin veren Yönetim Kurulu Üyeleri Önceki maratonda Ana Sponsor olan Belediyenin bu kez daha fazla maddi ve manevi olarak destek vermesi talebinde bulundular.

Belediye Başkanı Recep GÜRKAN ise Edirne’nin tanıtımı için yapılan bir organizasyon için elimizden gelen ne varsa her zaman yanınızdayız.Geçen yıl maddi konularda yaşanan sıkıntıların bu yıl yaşanmayacağı umudundayız dedi. Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri de başkana desteklerinden dolayı teşekkür ederek derneğin plaketini takdim ettiler.

3-EDİRNE EMNİYET MÜDÜRÜ ZİYARETİ

Resim 3

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Yönetim Kurulu Edirne Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan’a SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU’na verdikleri destek için teşekkür ettiler. Bu yıl 04 Haziran 2017 tarihinde yapılacak maraton için de bilgi verdiler.

Edirne Emniyet Müdürü Geçtiğimiz yıllarda yapılan maratonun güvenliği için 150 Emniyet Mensubu görevlendirildiği, bu yıl da ellerinden gelen her türlü yardımı yapacaklarını söyledi. Edirne için çok güzel bir tanıtım olduğunu belirten Erdoğan bu tür etkinliklerin farklı Sivil Toplum Kuruluşlarının da yapmaları gerektiğini belirttiler.

RESİM 4-

BAŞBAKANLIK BASIN ENFORMASYON

TRAKYA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

Edirne Başbakanlık Basın Enformasyon Trakya Bölge Müdürü Fikret DİŞLİOĞLU’nu ziyaret eden Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri yardımlarından dolayı DİŞLİOĞLU’na teşekkür ettiler.

Enformasyon Bölge Müdürü DİŞLİOĞLU’da SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU ilk günden beri içinde olduğumuz bir organizasyondur. Burada amaç Edirne ve Türkiye’nin ulusal ve Uluslararası boyutta tanıtılması olduğundan bizde kurum olarak elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. Her geçen gün daha da anlamlı hale gelen yarışın tanıtımı için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirttiler.

RESİM 5-YUNANİSTAN EDİRNE KONSOLOSLUĞU

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneğinin organize ettiği SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATON’un ilk yapılışındaki destekleri sayesinde kök salan MARATON filizlenmeye başladı. Barış, Kardeşlik ve Dostluk için yapılan bir organizasyona duyarsız kalamayacaklarını belirten Yunanistan Edirne Konsolosu Paraskevi CHARİTİDOU” dostluk için iyi niyetle atılmış bir adım. Maraton’da atılan barış güvercinleri üç ülke semalarında dolaşarak, Barış ve dostluğun kalıcı olması için kanat çırparken bizlerde elimizden geleni yapmalıyız. Bu başlangıç olsun bundan sonra daha farklı organizasyonlarda üç komşu ülke birlikte hareket etmeliyiz dedi. Dernek Genel Sekreteri Mehmet BALI’da İzmir Selçuk Meryemana’dan getirdiği Kutsal Toprağı Konsolos Charitidou’ya verdi. Çok memnun olan CHARİTİDOU ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini belirterek, Yunanca dil kursu açılması halinde ilk dersi kendisinin vereceğini belirttiler.

RESİM -6

BULGARİSTAN EDİRNE BAŞKONSOLOSU

Edirne’ye yeni atanan Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vassil VALCHEV’i ziyaret eden Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri iki ülke arasında dil kursu ve sosyal ve kültürel etkinliklerde beraber hareket edilmesi konusunda mutabık kalındı.

SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU’na tam destek vererek Bulgaristan olarak sporcu ve folklor ekipleri ve müzik grubu desteği vereceklerini belirterek, Dernek Üyelerine vize işlemlerinde de

her konuda yardımcı olacaklarını belirttiler.

RESİM -7 TRAKYA GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür V. Yaşar Yaman OCAK’ı makamında ziyaret eden Dernek Başkanı Haluk KAYA ve Yönetim Kurulu Üyesi İsmail YERKARIŞTIRAN Bölge Müdürüne Maraton hakkında bilgi verildi. Maratonun yapılış bakımından dünyada bir ilk olması ve gümrüklerden pasaportsuz ve vizesiz giriş çıkışının Pazarkule Gümrük kapısından yapılıyor olmasının da ayrı bir önemi olduğunu belirttiler. Maraton için yapılması gereken ne varsa yine yapacaklarını belirterek uluslararası boyutta bir organizasyona ev sahipliği yapmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

RESİM -8 EDİRNE TİCARET VE SANAYİ ODASI

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Recep ZIPKINKURT’u ziyaret eden Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri maraton için destek istediler. Edirne Ticaretine yön veren ETSO Sporcuların 03 Haziran 2017 tarihinde tüm hotellerden indirimli konaklamaları için gerekli görüşmeleri yapacaklarını belirten ZIPKINKURT ayrıca Maratona Sponsor olarak da gereken desteğin verileceğinin sözünü vermişlerdir. Edirne’nin tanıtımına çok büyük katkısı olan bu uluslararası organizasyona Edirne halkı sahip çıkmamız gerekir dediler. 1500 sporcu Edirne’ye gelecek, bunların ailelerini de hesap edersek en az 2500-3000 kişi Edirne’ye gelerek alışveriş yapması, hotellerde konaklaması, resim çekerek Edirne’nin tanıtımının yapılacak olması Edirne’ye artı bir değer katacaktır. dedi.

RESİM -9 MARATON DÜNYA LİSTELERİNDE (İAAF)

TÜRKİYE ATLETİZM FEDERASYONU

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği tarafından organize edilen SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONUN Uluslararası boyut kazanması içi Türkiye Atletizm Federasyonunun yıllık faaliyet programında olması gereklidir. Maratonu faaliyet programına alan Atletizm Federasyonu ayrıca Dünya Atletizm Federasyonu (İAAF) listesine alınmasını da sağlamışlardır. Dünya Listelerine alınan Maraton SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU Edirne/TÜRKİYE diyerek dünya standartlarına gelmesinde çok büyük katkısı olmuştur.

Maratonun yapılış bakımından dünya bir başka örneği bulunmamaktadır. Bu maratonu yapan derneğimize Federasyonumuz tarafından Dünya, Avrupa ve Türkiye rekortmenleri için düzenlenen özel geceye davet edilerek ödüllendirmişlerdir.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih ÇİNTİMAR’ı ziyaret eden Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri maratona destek istemişlerdir. 04 Haziran 2017 tarihinde yapılacak SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU için Federasyonun Edirne’de görevli Antrenör Esra Akgün YILMAZ’ı özel olarak görevlendirerek 03 Haziran 2017 tarihinde Federasyon Yönetim Kurulu ve Dünya

genelinde Şampiyon olan Türk Milli Sporcuları da destek amaçlı olarak beraberinde getirecekleri sözünü vermişlerdir.

RESİM -10-MARATON AFİŞLERİ ÜÇ DİLLE YAZILARAK

ATİNA’dan SOFYA sokaklarına kadar uzanmaktadır.

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği tarafından Organize edilen DOSTLUĞA KOŞUYORUZ temalı SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONU afişleri Türkçe ,Yunanca ve Bulgarca olarak hazırlayıp üç ülke sokaklarına asılmaktadır.

RESİM -11 TÜRK YUNAN BULGAR DOSTLUK GRUBU DERNEĞİNİN

8 MART ETKİNLİĞİ

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği her yıl bir yerde 8 Mart Dünya Kadınlar gününde farklı bir etkinlik yaparak günün anlam ve önemine binaen etkinlikler yapmaktadır. 8 Mart 2016 tarihinde PAZARKULE SINIR KAPISINDA TÜRKÇE ve YUNANCA olarak iki ülke arasında dostluk adına birlikte 8 Mart kutlamaları yapılmıştır. Yine Dernek üyeleri ile Yurtiçi ve Yurtdışı geziler tertip edilmektedir.

RESİM 12- DİL KURSLARI

Trakya Üniversitesi ile Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği Üyeleri arasından katılan dernek üyelerine Yunanca dil kursu tertiplenmiştir. Bu yıl hem Yunanca hem de Bulgarca olmak üzere iki sınıf şeklinde kurs düzenlenecektir.

0

Keşan Fen Lisesi genç kız voleybol takımı il ikincisi oldu.

Bu konuda yapılan açıklama şöyle :”Keşan İlçe ikincisi olan Genç Kız Voleybol takımımız 19-20 Ocak 2017 tarihlerinde Edirne Mimar Sinan Spor Salonunda final oynayarak il ikincisi olmuştur.

Okul Müdürümüz Özgür Barış DEMİRAY ilçemizi gururla temsil eden öğrencilerimizi ve bu başarının mimarı olan Beden Eğitimi Öğretmenimiz Özgür GÜNDOĞDU’yu tebrik etti.”

0

Keşanspor’un 3.lig kadrosunda yer alan bazı futbolcular  yemekte buluştu.

1984 yılında 3. ligin kurulması ile birlikte  Keşanspor’da bu ligde yer aldı ve yaklaşık olarak 10 yıl boyunca ilçenin sesini sporda duyurdu.

Bu yıllarda bazı futbolcular oynadıkları futbol ile adeta hafızalardan kazınmaz bir şekilde yer aldı.

Keşanlı futbolcuların yanısıra bir çok  futbolcu da transfer ile geldikleri ilçenin futbol takımında yer  aldı.

Kavaklık restaurantta düzenlenen yemekte spora her zaman destek veren belediye başkanı Mehmet Özcan’da yer aldı.

O günlerde bizlerde 3. lig maçlarını yaygın basına geçmiştik.

Yemeğe İrfan Tongo,Sonay Can,Erdoğan Demir ve ben Necdet Uybaş’da katıldık.

Benim o günlerden hafızamda  kalanlar,Candemir,Recep,Ali Kemal,Fariz,Haluk ve kaleci Mehmet…  Keşanlı futbolcular da vardı yemekte…

Yıllar sonra bir araya gelen futbolcular adeta hasret giderdi ve eski unutulmaz maçları hatırlattı bizlere…

 

Keşanspor 1959 yılında yeşil-siyah renklerle kurulmuştur. 1984-85 sezonunda yeni kurulan 3.lige, şehrin diğer takımları Keşan Gençlikspor ve Aydoğanspor’la birleşerek ilk kez katıldı. Renklerini de sarı-siyah olarak değiştirdi.

Aralıklı olarak 3. ligde mücadele etti. 1992-93 yılında amatör kümeye düşen Keşanspor, hemen bir yıl sonra şampiyon olarak yeniden 3.lige yükseldi. Son olarak 1997-98 sezonunda 3.lige veda eden sarı-siyahlılar, 2011-2012 sezonunda Bölgesel Amatör Lig 11. Grupta 3. lige çıkma mücadelesi vermiş ve o sezonda kampa giderken kaza yapıp iki kişi hayatını kaybetmiştir. BAL 11. grubu 8. bitirip play-out oynamak zorunda kalmış ve Edirne SAL şampiyonu Edirne Sarayspor’a 4-2 yenilip Edirne SAL’a düşmüşlerdir. 2012-13 sezonunda Edirne SAL’da şampiyon olup BAL’a döndü. Ancak 2013-14 sezonunda BAL 11. grubu 11. bitirince yine play-out oynamak zorunda kaldı. Bu maçı Keşan Anafartalarspor’a 1-0 kaybederek yeniden Edirne SAL’a düştü. 2014-15 sezonunda Edirne SAL’da Edirnespor‘a geçilerek 2. olan Keşanspor, 2015-16 sezonunda mali sorunlarından dolayı Edirne SAL’dan çekildi. Keşanspor, Keşan’ın Paşayiğit köyünde 1984’te mavi-sarı renklerle kurulan ve 2014-15 sezonunda Edirne 2. Amatör B Grubunda yenilgisiz şampiyon olan Paşayiğitspor’la 21 Ekim 2015’te yapılan olağanüstü kurultayla birleşmiş ve Keşan Belediyespor adını almıştır[1]. Kulübün renkleri sarı-siyah-yeşil ve arması bordo-beyaz olmuştur. Kulüp şu an Edirne 1. Amatör A Grubunda mücadele etmektedir

GECE RENKLİ GEÇTİ

Özcan, “Keşanspor’un durumundan icap duyuyorum. Keşan Belediyesi olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırm”

Keşansporlu bir grup futbolcu, 19 Kasım 2016 Cumartesi günü akşamı Keşan’da bir araya gelerek eski günleri yad ettiler.

Yemek günü erken gelen bir grup futbolcu ayrıca Keşan Belediyesi Atatük Stadı’na giderek 33 yıl önce futbol oynadıkları o günleri anarken duygulu dakikalar da yaşandı ve hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Kavaklık Restaurant’ta gerçekleşen yemeğe; Keşan Belediye Başkanı ve Keşanspor eski yöneticisi Mehmet Özcan, Keşanspor Kulübü Eski başkanlarından Hayri Çomer, Tevfik Kavaklı, Kamil Filiz, Salih İşlek ile Keşanspor eski yönetim kurulu üyeleri Ahmet Çetin, Ahmet Girgin, Macit Güneri, Abdurrahim Tokmak, İbrahim İşçimen,Çetin Barlık, Numan Tümer, Antrenör Yüksel Çelik ve Mustafa Kalkandelen ile 40’a yakın Keşansporlu eski futbolcu katıldı.

Saat 20.00’de başlayan yemek coşkulu ve samimi bir ortamda geçti.

Yemeğe katılanlar 33 yıl önce yaşananları yad ederken, 33 yıl sonra tekrar bir araya gelmenin mutluluğunu yaşarlarken, geceyi organize eden Şeref Aldanmaz, Ahmet Erkan, Mehmet Hardal, Candemir Yılman ve Fariz Tuncel’ e teşekkür ettiler.

Yemekte ilk olarak konuşan Şeref Aldanmaz, bütün katılanlara hoş geldiniz dedikten sonra şunları söyledi “ Sayın belediye başkanım, kulüp başkanlarım, ayrıca 33 yıl sonra Keşan’a gelip bu nostaljiyi yaşatan futbolcu arkadaşlarım ve o dönemde Keşanspor haberlerini ulusal basına geçen ve kulüpte büyük emekleri olan Gazeteci Necdet Uybaş, İrfan Tongo, Erdoğan Demir ve Sonay Can arkadaşlarım hepiniz hoş geldiniz. Bu sürecin başlamasında emekleri olan Candemir ve Fariz arkaaşımızdır.Onlara da teşekkür ediyorum bizler de bu organizasyonun Keşan ayağını Mehmet Hardal, Ahmet Erkan ve ben üstlendik. Bir arada olmanın verdiği mutluluktan dolayı herkese tekrar teşekkür ediyorum. Belediye başkanımız Sayın Mehmet Özcan, belediye başkanı seçildiğinden bu yana spora hep

yardım etti. Başkanımıza bu geceyi yaşamamız için bizlere verdiği destekten dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. Sözü sayın belediye başkanımız Mehmet Özcan’a bırakıyorum” dedi.

Aldanmaz’ın ardından söz alan Özcan da, “ değerli dostlar, değerli sporseverler, kıymetli sporcular burada büyüklerim var. Bir zamanlar yine yönetimde beraber görev yaptığım değerli büyüklerim ve başkanlarım var. Keşanspor da ben de Tevfik Kavaklı başkanımın ağabeyimin yanında Asbaşkanlık görevini yaptım. Ama yıllar geçti kader 2004’te belediye başkanı seçildim hala bu görevdeyim. Sizleri görüyorum, Keşanspor da vakti zamanında top oynamış, bir yerlere gelmiş, Keşanspor’dan başka kulüplere gitmiş dostlarımız var, antrenörler var. Değerli dostlar spor kardeşliktir. Keşan da spor deyince Keşanspor akla geliyor. Hiç kimse de kusura bakmasın. Keşanspor’a o kadar destek vermeme rağmen hele kazadan sonra kimseye suç isnat etmek istemiyorum ama birilerinde suç var ve hala devam ediyor. Ben belediye başkanıyım bir siyasi parti sayesinde seçildim ama hiç siyasi olarak davranmadım yardım konusunda. Maalesef şu anda bazı çevreler siyasi görüşü sporu birbirine karıştırıyorlar. Değişik partilere sempatizan olanlar olabilir. Gayet normaldir bu. Bakın bu dostluğunuz şu arkadaşlığınız bu nostaljik ortam futbol aşkıyla oluyor. Ben Keşanspor’un şu anki durumundan icap duyuyorum. Keşanspor yok artık, kapandı. Keşanspor 1959 diye bir kulüp var . Siz geçmişte emek sarf eden, sahada ter dökmüş olanlar, yönetimde olanlar Keşanspor için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Keşan Belediyesi olarak kulüplere yardım yaparken çocuklarımızın buralarda spor yapmasına katkı sağlamaktır. Gelin şu Keşanspor’u nostaljide bırakmayalım. Yeniden canlandıralım. Ehil insanların elinde yeniden bir Keşanspor yaratalım. Diğer kulüplerde bizim takımımız, her branşta mücadele eden kulüplerimiz de var. Kulüplerin bütün branşlarındaki maçları belediyenin sırtından geçiyor. Araç paralarını saymıyorum. Her yıl normal şartlarda kulüplerimize nerden baksanız 300-400 bin TL para harcıyorum, sırf spor gençlerimiz spor yapsın diye. 2009 da Atatürk Stadı’nı Keşan Belediyesi olarak devraldık. Ondan önceki ve şimdiki farka bakıyorum. Siz oraya kulüpler olarak para vermek zorundaydınız. Şimdi para almıyoruz. Antrenmanlarınızdan para almıyorum. Sabah 07.00’de açılır gece 23.00-24.00’e kadar açıktır. Her gün 600-700 insan

sabah sporundan akşam sporunu yapmaktadır. Arkadaki çamur sahayı suni çim saha yaptık. Belkoop’un orada Keşan’a bir suni çim saha kazandırdık. Keşan Atatürk Stadı sağ olsun Kamil Filiz’in ağabeyimin İl Genel Meclisi üyeliğinde yapılmıştı doğal çim olarak yapılmıştı hala kullanıyoruz. Çok kaliteli bir çim sahamız var. Bu tesisin dışında 2 tane daha suni çim saha kazandırdık Keşan’a. Yeter ki gençlerimiz çocuklarımız spor yapsın. Benim kulüplere bir tavsiyem oldu. Çok transfer yapmayın. Keşan’ın nüfusu 60 bin olmuş. 3 takımımız olsa 22’şer kişiden 66 kişi bulamayacak mıyız? 2 sene önce Anafartalarspor’u altyapıdan çocuklarla çıkardılar. Nasıl potansiyel ama sonrası gelmedi. Yukarda niyet farklı. Keşanspor’u bu kötü duruma düşüren 1997’den sonraki yönetimlerdir bunu da itiraf edeceğim. Keşanspor’a verdiğimiz düğün salonu var şimdi ellerinden Almak zorundayım. Çünkü kulüp kapanma noktasına gelmiştir. Bir sürü yerler verilmiş. Belediyenin en fazla yardım yaptığı kulüp Keşanspor’dur. O kazayla beraber sıkıntılar artmaya başladı. Çekler dönmeye başladı. Sizlerden istirhamım dışarıda olan burada Keşanspor’da top oynamış arkadaşlarımız belki direk sizi ilgilendirmiyor ama burada Keşanlı bir sürü hemşehrim var. Hep beraber bir hamle yapalım. Ben size 300 bin TL’lik kaynak bulacağım. Ama Keşanspor’un şu yasal prosedürden kurtulması lazım. Şu anda Keşanspor 1959 olarak kurulan kulübün maçına gittim.Tribünde yaşananlara üzüldüm. Spor dostluktur, hemşehriciliktir, sağlıktır. Spora siyaset girmesin istiyorum. Hiçbirine siyasi gözle bakmadım. Bakın şu anda Keşanspor 1959 Kulübü’nün başında AK Partili bir kardeşimiz var. Ben yardım etmekten imtina etmiyorum. Şu partili bu partili de demiyorum. Yeter ki çocuklarımız spor yapsın. Bunu siyasete particiliğe vurmak çok ayıp. Yapmadım, yapmayacağım da. Sizlere özel yaşamınızda eşinizle dostunuzla, ailenizle çoluk çocuğunuzla sağlıklı günler diliyorum. Ne güzel eski günleri yad edeceksiniz bu akşam. Keşanspor da ter akıtmış antrenöründen sporcusuna hepinizin ayağına sağlık. Keşanspor sorunu maddiyatla çözülecekse ben sonuna kadar varım. “ şeklinde konuştu.

Bu arada tekrar söz alan Şeref Aldanmaz, Tevfik Kavaklı ile yıll ar önce aralarında oluşan bir kırgınlıktan dolayı kendisinden özür dileyerek sözü Kavaklı’ya verdi.

Daha sonra söz alan Tevfik Kavaklı da şunları söyledi. “ Ben bu gece çok mutluyum. Daha davet edildiğimde işte vefa bu dedim. Yeri geldik, yuhalandık, yeri geldi alkışlandık. Ama bir tek gayemiz vardı. Biz taşın altına elimizi soktuk. Siz de yüreklerinizi ve ayaklarınızı kafalarınızı tekmelere soktunuz. Ama her şey Keşanspor içindi. Onun için hepinize o günler için tekrar tekrar teşekkür ederim.Hoşgeldiniz şeref verdiniz. Hepinize iyi akşamlar diliyorum.”

Kavaklı’dan sonra söz alan Hayri Çomer de, “Siz değerli yönetici arkadaşlarım, antrenörlerimiz ve sporcu arkadaşlarımız bu gece bizleri onurlandırdılar şeref verdiler. Sayın belediye başkanımızda kulübümüze her zaman destek oldu. Kendisine de katılımından ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Çomer’den sonra söz alan Kamil Filiz de, geceye katılan herkese teşekkür ederek şunları söyledi “ Ben bu Keşanspor’un nasıl kurulduğunu sizlere anlatmak istiyorum. Çoğunuz bilmezsiniz. Keşanspor, Aydoğanspor, Trakya’ya kök söktüren Keşan Gençli vardı. Bu 3 kulüp büyüklerimizin de bir araya gelmesi ile her kulüpten birer renk alınarak Keşanspor kuruldu. Takım 3.Lige çıktı. Ben o zaman çok iyi hatırlıyorum. Bu kulübü alanlar hemen hemen mükemmel bir takım yaptılar. İşte orada bir yanlış yaptılar. Bizim bu takımda 3 takımımızdan oynayacak futbolcularımız vardı. 3 senede 3.ligden düşmek yoktu. O zamanı değerlendiremedik. Sonra köprünün altından çok sular geçti. Ben hep söyledim zamanında. Anafartalarspor da Keşan’ın takımı olsun ve olacak da. Ama Keşanspor ilçenin adını taşıyan bir takım. Anafartalarspor da gelin bize altyapı olun dedik. Biz de oynamayan topçular sizde oynasın, sizde iyi olan oyuncuları Keşanspor’a verin. Maalesef bu olmadı. Keşanspor 1959-Anafartalarspor maçına gittim. Sahada iki takım var. Tribünde 4 taraftar grubu var. Acaba dedim arkada başka bir maç mı var? Keşan bu duruma gelmiş. Biraz önce başkanım da söyledi. Keşanspor’u sevenler yine yan yana gelelim de şu Keşanspor’u var edelim. Anafartalarspor’u da devam ettirelim. Belediye başkanımız bakın ne dedi. 300 Bin TL hemen benden dedi. Keşanspor ömrü hayatında hiç 300 Bin TL yardımı görmedi. Bu yıl Keşanspor 1959 ve Anafartalarspor belki de şampiyon olacak ama ikisi birbirlerine engel olunca aradan başka bir takım sıyrılacak. Buraya katılan

herkesten de Keşanspor için destek bekliyoruz. Bir araya gelmemiz için sizin desteğiniz lazım. Keşanspor da bir tek takım olsun. Altta da o takıma futbolcu yetiştiren bir takım olsun. Keşanspor’ a bu yakışır. Keşanspor’da yönetimden ayrılırken hiçbir futbolcuya borcumuz yoktu. Ama şu an futbolcularda senetler dolaşıyor arkadaşlar. Bu ayıptır bizim için. Başkanımın dediği gibi bir kaza her şeyi bitirdi. Özetle elimizi vicdanımıza koyalım. Belediye başkanımızın önderliğinde yine bir araya gelelim de Keşanspor’u yine canlandıralım da Trakya’da yine ses getirelim.”

Filiz’den sonra söz alan Keşanspor’un eski futbolcularından Fariz Tunceli de şunları söyledi “ Sayın belediye başkanım, sevgili idareci ağbilerim, Keşanspor’a hizmet vermiş oılan değerli antrenörlerimiz, kıymetli sporcu arkadaşlarım ve sevgili basın mensupları bu güzel gecede bir araya geldik. Bundan çok çok mutlu olduk. Bunu inşallah geleneksel hale getiririz. Daha sonra sadece nostalji için değil de Keşanspor’ a nasıl daha fazla faydalı olabiliriz bunun için bir çalışma yapacağız. Katıldığınız ve bu gecede burada olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki geleneksel geceler devam edecek. Sizleri hep aramızda görmek istiyoruz. Teşekkür ederiz. “

Gecenin son konuşmasını yapan Keşanspor’un eski antrenörlerinden Yüksel Çelik de şu konuşmayı yaptı. “Sayın yöneticilerimiz, sayın sporcu arkadaşlarımız sevgili basın mensuplarımız, böyle bir geceden duygulanmamak mümkün değil. Bundan 32-33 yıl önce 1984’ten 1996-1997’e kadar olan bir geçmişin, arkadaşlıkların dostlukların birleştiği bir geceyi yaşıyoruz. Şimdi düşününce neden bu kadar başarılı olduğumuzu anlıyorum. 250-300 kilometre uzaklıktan geldiniz. Anıları paylaşmak, dostlukları hatırlamak, beraber konuşmak çok güzel. Ben buradan hepinizi yarın sabah ter antrenmanına davet ediyorum. Gerçekten hepimizi tarifi olmayan şeyleri yaşıyoruz. Hepinizin içinden geçenleri biliyorum. Hepinizin duygularını biliyorum. Bu mutluluk bu güzellik anlatılmaz yaşanılır. Hepinize geldiğiniz için ayrı ayrı teşekkür ediyor ve gözlerinizden öpüyorum. Zor bir gece bu geceyi düzenleyen bütün arkadaşlarımı canı gönülden kutluyorum.”

Gece konuşmaların ardından yıllar önce yaşanan hatıraların anlatılması ile devam etti.

0

1984 yılında 3. lige profesyonel olarak katılan Keşanspor’da  bir çok futbolcu görev yaptı.

Bu gece Kavaklık Restaurant’ta eski futbolcular  ile o günlerde maçları yaygın basına geçen gazeteciler  buluşup hasret giderecekler.

KEŞANSPOR

Keşanspor 1959 yılında yeşil-siyah renklerle kurulmuştur. 1984-85 sezonunda yeni kurulan 3.lige, şehrin diğer takımları Keşan Gençlikspor ve Aydoğanspor’la birleşerek ilk kez katıldı. Renklerini de sarı-siyah olarak değiştirdi.

Aralıklı olarak 3. ligde mücadele etti. 1992-93 yılında amatör kümeye düşen Keşanspor, hemen bir yıl sonra şampiyon olarak yeniden 3.lige yükseldi. Son olarak 1997-98 sezonunda 3.lige veda eden sarı-siyahlılar, 2011-2012 sezonunda Bölgesel Amatör Lig 11. Grupta 3. lige çıkma mücadelesi vermiş ve o sezonda kampa giderken kaza yapıp iki kişi hayatını kaybetmiştir. BAL 11. grubu 8. bitirip play-out oynamak zorunda kalmış ve Edirne SAL şampiyonu Edirne Sarayspor’a 4-2 yenilip Edirne SAL’a düşmüşlerdir. 2012-13 sezonunda Edirne SAL’da şampiyon olup BAL’a döndü. Ancak 2013-14 sezonunda BAL 11. grubu 11. bitirince yine play-out oynamak zorunda kaldı. Bu maçı Keşan Anafartalarspor’a 1-0 kaybederek yeniden Edirne SAL’a düştü. 2014-15 sezonunda Edirne SAL’da Edirnespor‘a geçilerek 2. olan Keşanspor, 2015-16 sezonunda mali sorunlarından dolayı Edirne SAL’dan çekildi. Keşanspor, Keşan’ın Paşayiğit köyünde 1984’te mavi-sarı renklerle kurulan ve 2014-15 sezonunda Edirne 2. Amatör B Grubunda yenilgisiz şampiyon olan Paşayiğitspor’la 21 Ekim 2015’te yapılan olağanüstü kurultayla birleşmiş ve Keşan Belediyespor adını almıştır[1]. Kulübün renkleri sarı-siyah-yeşil ve arması bordo-beyaz olmuştur. Kulüp şu an Edirne 1. Amatör A Grubunda mücadele etmektedir.

0

Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS) geçtiğimiz hafta ”ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA” projesi kapsamında Mercan ve Pırnarköye pedal çevirdi.
Sabah saatlerinde Keşan’dan başlayan etkinlik önce Mercan köyüne , oradan orman yolu kullanılarak araziden Pırnarköy’e çıkıldı.
Pırnarköy’ün gezilmesi ve halk ile yapılan sohbetlerin ardından Çamlıca ,Bahçeköy üzerinden Keşan’a dönüldü.
İş göçü dolayısı ile her iki köyümüzde de nüfus azalmasının olduğu görüldü. Özellikle Mercan köyünün nüfusunun azlığı ve hiç genç bireyin olmaması katılımcıların oldukça dikkatini çekti. Coğrafi ve doğal güzelliklerinin yanında tarihi ve otantik yönlerinin fazlaca olduğu Mercan ve Pırnarköy’ü tanımaktan çok keyif alan SARDOS bisikletçileri , bu faaliyetin çok güzel bir havada en çok keyif aldıkları bisiklet turu olduğunu ifade ettiler..

0

Milli maçlar nedeniyle ara verilen Süper Lig’de 2016-17 sezonunun ilk 6 haftası sonunda oynanan 54 maçta toplam 140 gol atılırken, bu gollerin 90 tanesini yabancı, 47 tanesini ise yerli oyuncuların attığı belirlendi. 3 golü ise futbolcular kendi kalelerine gönderdiler. Medya Takip Ajansı Interpress’in yaptığı araştırmaya göre, maç başına gol ortalaması 2,59 olurken, atılan gollerin yüzde 66’sını yabancı, yüzde 34’ünü ise yerli oyuncuların kaydettiği tespit edildi.

Gollere yabancı oyuncular damga vurdu

Yapılan araştırmaya göre, bu sezon ilk altı hafta sonunda atılan 137 golü 88 farklı oyuncu filelere gönderirken, bu oyunculardan 53’nün yabancı, 35’inin ise yerli olduğu belirlendi. Bu sezon 18 takımda toplam 236 yabancı futbolcunun top koşturduğu Süper Ligde gol krallığı sıralamasında ilk on futbolcunun 9’unun yabancı olması dikkat çekerken, Beşiktaş’lı Cenk Tosun attığı 5 golle bu listeye giren tek Türk futbolcu oldu.

Yabancıları en çok gol atan takım K. Karabükspor oldu

Bu yıl çıktığı Süper Lig’de ilk 6 hafta sonunda aldığı puanlarla 7. sıraya yerleşen K. Karabükspor’da şu ana kadar takımın attığı toplam 11 golün tamamını 6 farklı yabancı oyuncu atarken, yeni transfer Abdou Razack Traore attığı 5 golle öne çıkan isim oldu. Yeni sezona iyi bir giriş yapan Galatasaray’da İsviçre pasaportu taşıyan Eren Derdiyok attığı 5 golle öne çıkarken, atılan toplam 12 golün 9 tanesini 3 farklı yabancı oyuncu attı. 3 gol ise yerli futbolculardan geldi. Bu sezon Süper Lige çok iyi bir başlangıç yaparak 6 hafta sonunda liderlik koltuğunda oturan M. Başakşehir’in 4 yabancı golcüsünün toplam 8 gol atarak takımlarını sırtladığı belirlendi.

Beşiktaş’ı bu sezon yerli oyuncular sırtladı

Süper Ligin ilk 6 haftası sonunda geçen sezonun şampiyonu Beşiktaş’ın bu sezon yerli oyuncuları ile öne çıktığı belirlendi. Beşiktaş’ın attığı toplam 14 golün 10 tanesini 4 farklı yerli oyuncu atarken, Kara Kartalların yabancı oyuncuları ise sadece 3 gol atabildi. Siyah Beyazlı takım adına bir golü ise rakip takım kendi ağlarına gönderdi. Lider M. Başakşehir’in yerli oyuncuları da ilk 6 haftada attıkları 5 golle dikkat çekerken, yerli golcüleri ile öne çıkan diğer iki takım ise 4’er golle Fenerbahçe ve Kasımpaşa olarak tespit edildi.

0

 

Tekirdağspor bu gün gerçekleştirdiği imza töreninde 4 futbolcuyu renklerine bağlarken iç transferde 1 futbolcusuyla sözleşme yenileyerek transfer atağına geçti.

Kulüp binasında gerçekleştirilen imza töreninde Başkan Aydoğdu ve yönetim kurulu üyeleri yer aldılar.

Tekirdağspor transfer komitesi, Teknik Direktör Erdal Alpaslan’ın önerdiği liste doğrultusunda görüşülen ve kesin anlaşmaya varılan oyuncularla sözleşme imzalarken, listede yer alan diğer oyuncularla sözleşme imzalamak üzere temaslarını sürdürüyor.

Bayram tatili ardından Tekirdağspor da transfer atağı devam edecek diyen Başkan Mustafa Aydoğdu;

‘Hocamızın yönetime sunduğu ve gerekli mevkilere transferlerimiz sürerken diğer taraftan takımımızın yeni sezon hazırlık kamp programını belirliyoruz’ dedi.

Tekirdağspor un bugün törenle renklerine bağladığı futbolcular Kaleci Taner Tamince, Kemal Özyurt, Mehmet Ali Kıran, Göksel Ergun futbol kariyerlerinde başarılarıyla tanınan isimler.

İç transferde Volkan Sel Yalçın’la anlaşılması Tekirdağspor taraftarlarını da memnun ederken, Volkan bu yıl kendisine diğer kulüplerden yapılan transfer tekliflerini geri çevirerek Tekirdağspor da kalmayı istediğini her fırsatta dile getirmişti. Bu iç transfer camiada memnuniyet yarattı.

Taner Tamince (Kaleci)

Van doğumlu 27 yaşında.

Geçtiğimiz yıl 3.lig takımlarından Bodrumspor da 36 maç forma giydi. Geçen yılın en az gol yiyen Kalecisi ünvanını aldı.

Kemal Özyurt

İstanbul Doğumlu 35 yaşında

PTT 1.lig ve 2.lig tecrübesi olan Kemal Özyurt geçen yıl Bodrumspor da forvet arkası 36 maç oynayarak 4 gol attı.

Mehmet Ali Kıran

İstanbul Doğumlu 29 yaşında

PTT 1.lig ve 2.lig tecrübesi olan Mehmet Ali Kıran geçen yıl 2.lig takımlarında Tarsus İdman Yurdu’nda sağ bek 20 maç oynadı.

Göksel Ergun

Babaeski Doğumlu 28 yaşında

2.lig tecrübesi olan Göksel Ergun geçen yıl 2.lig takımlarında Kırlarelispor da sol bek 30 maç oynayarak 2 gol attı.

Volkan Sel Yalçın

İstanbul Doğumlu 26 yaşında

Geçen yıl Tekirdağspor da forma giyen Volkan Sel 32 maçta 4 gol attı.