Son Dakika
Bölgemizde gelişen önemli son daika haberleri keşan haber de

6987F336-C0AB-42A7-BE53-55C88028F1D2_23283720

Keşan’ın Paşayiğit Mahallesi’ndeki  kömür ocağında meydana gelen göçükte vardiya çavuşu 41 yaşındaki Aydın Demirbaş tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

Paşayiğit Mahallesi’ndeki bir maden ocağında saat 13.15 sıralarında meydana olay, öğle yemeğine gelmeyen işçileri kontrol etmek için kömür madenine giren vardiya çavuşu Aydın Demirbaş, madende oluşan göçük altında kalarak ağır yaralandı. Kendisini fark eden işçiler tarafından çıkartılan Demirbaş, ihbar üzerine gelen ambulansla Keşan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Aydın Demirbaş, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Nöbetçi Cumhuriyet savcısı ve jandarma ekipleri kömür ocağına gelerek inceleme yaptı.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

recep

Malkara’da zirai tarım ilaç malzemesi satan Recep Baykal’dan 6 gündür haber alınamıyor.

Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan 45 yaşındaki evli ve 2 çocuk babası Recep Baykal’dan pazartesi günü saat 11.30’dan bu yana haber alınamıyor.  Son görgü tanıklarına göre Malkara’dan Keşan’a gidiyorum diye çıkarak, KİPA kavşağında dolmuştan inen Recep Baykal’ın yakınları o günden itibaren haber alamadıklarını, hayatından endişe ettiklerini dile getirdiler.  Baykal’ı görenlerin, 155 Polis ve 156 Jandarma ihbar hattını araması istendi.

0

8

11

6

7

Cumhuriyet  Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,CHP li belediye başkanlarının çok zor şartlarda görev yaptığını söyledi.

Kılıçdaroğlu,Edirne’nin Keşan ilçesinde Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi ve belediye hizmet binasının açılışına katıldı.

Belediye Başkanı Mehmet Özcan,yapılan hizmetlerle ilgili slayt gösterisinin ardından kürsüye çıktı.Projelerde emek ve zahmet olduğunu aktaran Özcan,doğalgaz çalışmalarının  da devam ettiğini söyledi.

Pazaryeri kompleksi ile gururu duyduklarını kaydeden Özcan,bu projeye çok önem verdiklerinin altını cizdi.

Daha sonra kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kılıçdaoğlu’da  asgari ücretin bin 500 lira olmasını istediklerinde iktidarın buna karşı çıktığını  belirten sözlerini şöyle sürdürdü: “Hatırlar mısınız seçimlerde asgari ücret net bin 500 TL olmalı demiştik. Bize itiraz etmişlerdi, ‘nasıl yapacaksınız parayı nereden bulacaksınız?’ diye sormuşlardı. Bugün tüm belediyelerimizde çalışanların asgari ücreti en az bin 500 TL’dir. Türkiye genelinde o yetkiyi alamadık ama yerel yönetimlerde gücümüzün olduğu yerlerde asgari ücreti 1500 lira yaptık. Demek ki hesabı iyi yaparsınız verdiğiniz sözü tutabilirsiniz. Biz verdiğimiz sözü belediyelerde tutuyoruz ama devasa . Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten hükümet bin 500 TL sözünü sözü veremedi, verseydi de yerine getiremezdi. Biz sözümüzün arkasındayız. Adam verdiğimiz söz tutarız.”

10

Belediye başkanları zor şartlarda görev yapıyor.

“Son bir şey daha belediyeleri ben seçmem siz seçersiniz.Oyu siz veririsiniz. Belediye başkanı siz oy verdiğiniz sürece ve arkasında durduğunuz sürece hepimiz saygı duyarız.

Diyorlar ki belediye başkanlarını istifa ettirdik.Beyler Ankara’daki beyler…İstifa ettirdik,niçin bilmiyoruz niçin istifa ettirdiler.

Geçen  gün yine bu zat demiş ki, efendim biz yaptık şimdi sıra CHP ye geldi  CHP de istifa ettirsin.Niye istifa ettireceğiz. Hangi gerekçe ile istifa ettireceğiz.Efendim istifa ettirmezlerse İçişleri Bakanlığını harekete geçirecekmiş. Geçirmezsen adam değilsin geçir kardeşim.Bizim zaten belediyelerde günün 24 saatinde müfettiş var zaten.İstediğini denetlesin.Çok şükür boğazımızdan aşağı kul hakkı inmedi.Biz dolar merakı bizde dolar merakı yok zaten.

İşin özeti. Çok zor şartlarda bizim belediye  başkanları görev yapıyor,çok zor şartlarda. Hükümetin bütün baskısı var.İstediği kadar baskı yapsınlar. Halka hizmet etmekten bizi asla hiç kimse döndüremez.Bizim felsesemiz bizim inancımız bizim ruhumuz halka hizmetle doludur.Çünkü siyaset cebi doldurmak değildir.Siyaset halka adanmışlıktır.Onlar fakirden alıp yandaşa aktarıyorlar.Allah’ın izniyle ve sizlerin desteğiyle iktidar olduğumuzda yandaştan alıp halka vereceğiz.Hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız.”

12 15 4 10

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) yönetimi, Keşan’dan dünyaya karton bardak ihraç eden “arya cup” firmasını ziyaret ederek, firmanın Genel Müdürü Mehmet Yücel‘den firma hakkında bilgi aldı. Saat 14.00 sıralarında, firmanın İzzetiye Mahallesi’ndeki üretim tesislerinde başlayan ziyarette; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve beraberindeki bazı Yönetim Kurulu üyelerini, arya karton bardak firması Genel Müdürü Mehmet Yücel karşıladı. Ziyaretçilerine, 11 gün önce üretime başladıkları karton bardak üretim tesislerini gezdiren Yücel, daha sonra firma hakkında detaylı bilgi verdi.

Mehmet Yücel:  “Kapasitede Türkiye 1.’si”

2001 yılından beri, Türkiye’de 76 il, dünyada ise 17 ülkeye ihracat yaparak Keşan’ı temsil eden Tuanna Metal’in ardından kurulan “arya cup” markası ile karton bardak firmasını kurduklarını dile getiren Mehmet Yücel, son olarak, Anadolu Holding’in tedarikçi firması olmaları nedeniyle, karton bardak işine girdiklerini belirterek, “Yaklaşık 6 ay önce yaptığımız toplantıda yıllık 100 milyon adet bardak tedarik etmek istediklerini ilettiler. Biz de bu tesis kurduk. Yaptığımız yatırım, Türkiye’de şuanda kapasite olarak 1. sırada, ekipman parkuru anlamında ise 5. sıradayız. Toplamda 380 karton bardak imalatçısı var. Şuanda ürettiğimiz karton bardakların büyük bir bölümünü Bulgaristan’a veriyoruz. Gelecek hafta da Yunanistan’a bir TIR göndereceğiz. Geri kalan ürünlerimizin %50’lik bölümünü de İstanbul’da toptancılara yapıyoruz. Bardak günde 1.5 milyon bardak, yani 500 koli bardak üretimi yapma kapasitesine sahibiz. Hedefimiz bütün Avrupa’ya ürün göndermektir.” dedi.

Helvacıoğlu: “Hem istihdamda, hem katma değerde, hem de ekonominin yavaşladığı bu atmosferde atılım yapmak cesaret işidir”

Daha sonra söz alan Mustafa Helvacıoğlu, tüm Avrupa’yı hedefleyen firmanın, yurt içinde, büyük bir kola firmasının tedarikçiliğini yapacak Türkiye 1.’si olan bu firmanın Keşan’da olmasının son derece önemli olduğunun altını çizerek, “Bu firmanın Keşan TSO ailesi üyesi olması, girişimcinin genç girişimci olması bizi gururlandırıyor. Hem istihdamda, hem katma değerde, hem de ekonominin yavaşladığı bu atmosferde atılım yapmak cesaret işidir. Bölgenin özelliği de bu cesarete sahip olunmasıdır. Gurur verici bir ziyaret yapıyoruz. Keşan TSO olarak her ilerleyişin önünde düğme iliklemeye hazır olduğumuzu belirtmek için bu ziyarette bulunuyoruz.” diye konuştu. Keşan TSO heyeti, bu ziyaretin ardından, Keşan TSO üyesi birçok işletmeyi de ziyaret ederek, istihdama, ekonomiye ve üretime verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ve tebrik edildi.

Keşan Ticaret Borsası dayanışma yemeği düzenledi.

Borsa Meclis Başkanı  Necmi Kaymaz her yıl hasat öncesi dayanışma düzenlediklerini belirtti.

Yönetim Kurulu Başkanı  Yusuf Yörüğün rahatsızlığı nedeniyle katılamadığını aktaran Kaymaz,amaçlarının birlik ve dayanışmayı artırmak olduğunu söyledi.

Borsanın bu yıl 64’unci yılını yaşadığını aktaran Kaymaz,bu güne  kadar borsada görev yapanlara da teşekkür etti.

Yemeğe borsa üyeleri ve bazı  resmi kurumların müdürler ide katıldı.

 

 

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI EDİRNE İÇİN MÜNBİT TOPRAKLARI SUYA KAVUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR…

§  EDİRNE HAMZADERE BARAJI SULAMASI İLE 273 BİN DEKAR ZİRAİ ARAZİ SUYA KAVUŞUYOR…

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Edirne’de inşa edilen Hamzadere Barajı Sulaması Projesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. 2019’da tamamlanması hedeflenen projeyle toplam 273 bin 350 dekar zirai arazi suya kavuşacak.

Projenin Yüzde 49’u Tamamlandı

Edirne Keşan, İpsala ve Enez ilçelerinde bulunan 21 köye ait toplam 273 bin 350 dekar zirai araziye su temin edecek sulama işinde şu an itibariyle yüzde 49’luk fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Proje kapsamında yaklaşık 155 km ana kanal inşa edilmesi planlanırken bu güne kadar tamamlanan yaklaşık 75 kilometre uzunluğundaki sulama kanalı ile 106 bin 570 dekar araziye su temin edilmeye başlandı.

DSİ tarafından İpsala’da inşa edilen, 47,7 metre yüksekliğinde ve 207 milyon metreküp depolama hacmine sahip Hamzadere Barajı’ndan alınacak suyu zirai arazilere iletecek olan sulama projesinin 2019 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.

Ülke Ekonomisine Yıllık 205 Milyon TL Katkı Sağlanacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne’nin bereketli topraklarını suya kavuşturmak için büyük bir gayretle çalıştıklarını kaydederek şöyle konuştu:

“Proje kapsamında ilk olarak İpsala’da Hamzadere Barajı’nı inşa etmiştik, şimdide sulama projesini inşa ediyoruz. 290 milyon TL’ye mal edeceğimiz bu tesis ile 273 bin dekar zirai araziyi suyla buluşturacağız. Böylece ülke ekonomisine yıllık 205 milyon TL katkı sağlayacağız. Ayrıca 5 bin kişiye de istihdam alanı oluşturacağız. Projeyi tamamlayarak hizmete açtığımızda bölgedeki çiftçilerimizin yüzünü güldüreceğiz”

 

Son yıllarda tatilcilerin uğrak yerleri arasında yer almaya başlayan Saros Körfezi’nde arsa ve ev fiyatları tavan yaptı.

Saros Körfezi’nde 150 bin liradan başlayan ev fiyatları 500 bin liraya kadar alıcı buluyor. Arsa fiyatları da buna paralel olarak tavan yaptı.

Saros Körfezi’nde  arsa ve ev fiyatlarının artışını sürdüreceğini kaydeden amlakçılar:”Son yıllarda tatilciler Saros’u tercih ediyor. Buna paralel olarak da arsa ve ev fiyatları da tavan yaptı. Geçen yıla göre en az yüzde 30 artış var. Enez ve Erikli’de ise bu fiyat artışı yüzde 50^ye ulaştı.

Bu arada günlük olarak kiralanan evler de temmuz ve ağustos aylarında fiyat artışı yaşanıyor. En  ecuz günlük fiyatlar 150-200 liradan başlıyor.”

Bu arada yatırımcılar da gözünü Saros Körfezi’ne dikti. Denize yakın bölgelerde imarlı arsa satışları da hızlandı.

Keşan’a bağlı Yenimuhacir Beldesi’nde YEKÜLDER (Yenimuhacir Kültür ve Dayanışma Derneği) tarafından düzenlenen 2. Keşkek Şenliği,  etkinliklerle yapıldı.

Yenimuhacir Belediyesi Düğün ve Organizasyon alanında başlayan etkinliğe; CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu,  CHP Milletvekili Erdin Bircan, Keşan Belediyesi Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Yenimuhacir Belediye Başkanı Recep Ordu, YENKÜLDER Başkanı Enver Küçükyaman, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Sabahın erken saatlerinde 30 kazan yakılarak Keşkek hazırlığını yapan bayanlar, büyük bir özveriyle imece usulü keşkekleri pişirdiler. Gelen vatandaşlara keşkek ve zerde ikramında bulunuldu. Daha sonra açılış töreninde Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan etkinliğin açılış konuşmasını, YEKÜLDER adına dernek yöneticisi Selçuk Kadem yaptı. 2. Keşkek Şenliği’ne katılan herkese “Hoş geldiniz” diyen Kadem, “Ülkenin dört bir yanında, hatta yurt dışında birçok evladı bulunan bir beldeyiz. Bu kişiler yaz tatilinde ya da bayram tatillerinde senede birkaç defa doğdukları beldeyi ziyaret ederek memleket özlemlerini gidermektedirler. Amacımız ülkenin dört bir yanında ya da yurtdışına yayılmış belki de birbirlerini tanımayan bu insan gücünü bir çatı altında toplamak, onlara köprü vazifesi görmektir. Hızla gelişen teknoloji gelenek ve göreneklerimizi de aynı hızla yok etmektedir. Bugün çocuklarımızın ve gençlerimizin doğup büyüğü toprakların kültürüne, gelenek ve göreneklerine yabancılaşmaktadır. Bir topluluğu toplum haline getiren, sahip olduğu gelenek görenekleri, örf ve adetleri ile inançlarıdır. Toplumlar ancak bu şekilde dimdik ayakta durabilirler. Aksi bir durumda o toplum tarihin tozlu raflarında yerini almaya mahkumdur. Kısacası bize ait olan bütün bu değerler bir bir kaybolmaktadır. Yeni nesil, bu değerlerden, kültürümüzden bihaber yetişmektedir. Kültürel mirasımıza, değerlerimize, gelenek ve göreneklerimize örf ve adetlerimize sahip çıkmak, onları gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir. Çıktığımız bu yolda Yenimuhacir halkını da yanımızda görmeyi arzu ediyoruz. Lütfen desteklerinizi, fikirlerinizi bizlerden esirgemeyin.” dedi.

Ordu: “Derneğimize sahip çıkmaya ve derneğimize üye olmaya davet ediyorum”

Kadem’in ardından söz alan recep Ordu da “Derneğimizin düzenlemiş olduğu bu etkinliğin amacı, dostlukları pekiştirmek, sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlamak, gurbetteki vatandaşlarımızı buluşturmaktır. Siz Yenimuhacirlileri, derneğimize sahip çıkmaya ve derneğimize üye olmaya davet ediyorum. Yenimuhacir Belediyesi olarak YENKÜLDER tarafından organize edilen tüm sosyal ve kültürel faaliyetlere tam destek vereceğimizi belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

Özcan: “Ortak değerlerimiz çok fazla”

Mehmet Özcan ise insanların doğduğu yeri unutmadığının altını çizip, “İster Almanya’da, ister İstanbul’da olsun, burada doğanlar bir gün mutlaka geri dönecektir. Beldelerine geri dönenenler de buradaki yaşam için kendi katkılarını sunacaklardır.” sözü Okan Gaytancıoğlu’na verdi. Gaytancıoğlu, geçen hafta Silivri’deki Samsunluların düzenlediği Keşkek Şenliği’ne katıldığını dile getirerek şunları söyledi; “Demek ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bizi bir devlet ve ülke yapabilmiş. Ortak değerlerimiz çok fazla. Şimdi burada birlikteliğimizi daha da fazlalaştırıp, sevgi ve bilgimizi paylaşacağız. Acımızı da bölüşeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacak, çocuklarımız da bu şenlikleri sürdürecek. Buna inanıyorum.”

Şenlik, Yenimuhacir İlkokulu Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi ile devam ederken, bu gösteri katılımcılardan büyük alkış aldı. Şenlik; Keşan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Çocuk Halk Oyunları ve Lalacık Halk Oyunları ekibinin gösterilerini sergilendi. Gece ise Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencileri tarafından müzik eşliğinde vatandaşlar eğlenerek etkinlik sona erdi.

 

İşletmeciliğini Sevgi Özgünay’ın yaptığı, Torku ürünlerinin kullanıldığı Tostcuu Cafe açıldı.

Açılış; Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, KTSO Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve katılan konuklarla birlikte yapıldı.

Hastane Caddesi Yener İş Merkezi (Eski Patik Giyim’in Yeri)n’de hizmete giren Tostcuu Cafe’ye yeni iş yaşamında hayırlı işler diler, Özgünay’ı kutlarız.

 

Sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle araçlar yollarda kaldı, okullar bir gün tatil edildi..

Bölgemizde sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken araçlar yollarda kaldı, okullar bir gün tatil edildi..

Meteroloji  yetkililerinin soğuk hava ve kar yağışının etkili olacağını bildirmesi üzerine, sabah saatlerinde yağmaya başlayan kar yağışı bölgemizde de etkili oldu. Gelibolu-Keşan karayolunda seyreden araçlar yollarda kaldı.  Karayolu bir buçuk saat ulaşıma kapandı. Karayolları ekipleri çalışmalarını sürdürerek bir süre sonra yolun açılmasını sağladı.

Korudağ mevkiinde akşam saatlerinde buzlanma meydana gelmesi nedeniyle sürücülerin dikkatli olmaları istendi.

Öte yandan Keşan-İpsala, Keşan-Enez, Keşan-Uzunköprü mevkiilerinde de kar yağışının etkili olması nedeniyle bazı araçların kaydığı, sürücülerin zor anlar yaşadığı öğrenildi.

Trafik Tescil Denetleme İstasyon Amirliği yetkilileri , vatandaşları uyararak araçlarında zincir, takoz, çeki aleti olmadıkça ve mecbur kalmadıkça yola çıkmamaları konusunda uyardı. (Foto: Salih Danacı)

Keşan Büyük Cami Mahallesi Eski Yağ Pazarı Sokak’ta bir içkili mekanda meydana gelen ölümlü ve yaramalı olayın zanlıları 2 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

2 kardeşe yapılan saldırı sonucu İlhan Ergene (40) hayatını kaybederken Emrah Ergene (35) yaralanmıştı. Olaydan sonra kaçan H. İ. Ç. ve M. S. yakalanarak mahkemeye çıkarıldı.

Yapılan sorgularının ardından H. İ. Ç. ve M. S.  “kasten adam öldürme” ve” kasten adam yaralama” suçundan tutuklanarak Edirne kapalı Cezaevi’ne konuldu. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 2016 yılı değerlendirmesi yaptı..

15824288_1229073533853956_163324499_o

Helvacıoğlu’nun yaptığı açıklama şöyle;

“İş dünyasının tek eksiğimoral ve huzur…

Ülkemizin ve içinde bulunduğu coğrafyanın zor günlerden geçtiğini belirtmek istiyorum.Temennimiz şudur ki; 2017’de barış ve huzur hâkim olsun. Ülkesi ve bizler için canını feda eden aziz şehitlerimizin çocuklarına daha yaşanabilir bir dünya kalsın.

Ekonomide de, yapılacak reformlarla birlikte inşallah daha güzel günlere ulaşacağız.İş dünyası olarak yarınlardan umutluyuz.

Geride bıraktığımız yılda, terörün canlarımıza kıydığı, kötü günler yaşadık.Ancak dik duruşumuzu, mücadele azmimizi, birliğimizi, beraberliğimizi ve gelecekle ilgili hedeflerimizi hiç değiştirmedik.

Eminiz ki; Devletimiz ve Milletimiz hepsinin üstesinden gelecek güce sahiptir.Geleceğimiz için olan hayallerimiz ve ümitlerimiz her türlü karanlığı yok edecek kadar güçlüdür.

Yılbaşı akşamı İstanbul’da meydana gelen kanlı saldırının Kaynağı ne olursa olsun, terör insanlığın düşmanıdır.Terör bir kez daha insanlık düşmanı olduğunu duyurdu.Ülkemizin birlik ve beraberliğine sıkılan bu kurşunlar, tarihin en kara sayfalarında insanlık suçu olarak okunacaktır.

Terörün panzehiri, birlik ve beraberliktir.Bu vahşet dolu insanlık suçunu iş dünyası olarak lanetliyoruz.

2016 yılı tüm dünya için tarihi dönüm noktalarının yaşandığı, zorlukların ve değişimlerin yılı oldu. 2016 yılı Amerika’daki seçimler, mülteci krizi, Suriye ve Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar, terör olayları ve bölgemizde yaşanan diğer gelişmelerle dünyada önemli değişimlerin yaşandığıbir yıl oldu.

2016 düşük ticaret hacmi ile düşük büyüme oranının göze çarptığı bir tablo sergiledi. Ekonomik olarak yorgun bir 2016 yılı geçirdik. 2017 yılından iş dünyası olarak umutluyuz.İş dünyasının tek eksiği moral.

Bölgemizin sezon gereği ticari anlamda durağan aylarını geçiriyoruz.Nisan – Ekim ayları arası tarım, ticaret ve turizmde hareketlilik yaşandığı döneme hazırlıkların yapıldığı aylardayız.Bölgemiz coğrafyası şanslı bir noktada, kavşak noktası olduğumuzu düşündüğümüzde 360 derece hizmet veren bir bölgedeyiz.2023 ve sonrasına hazırlamak için Keşan, İpsala ve Enez olarak enerjimizi birleştirmeye ihtiyacımız var.

 “Ortak akıl” bölgenin gelişmesinde anahtar olmalıdır.2017 yılında bütün dinamiklerimiz daha da çok bir araya gelerek istişare eden olmalıyız.İşler durgun geçecek düşüncesiyle kabuğumuza çekilmeyip, bilakis bu durumu bölgemiz ve işlerimiz için fırsata çevirmeliyiz. Trakya’nın en girişimci bölgesiyiz. Akıl var, enerji var, girişimcilik ise ruhumuzda var… O zaman yapılacak iş inadına çalışmak, inadına üretmek olmalıdır.Ülkemizde de bölgemizde de tek eksiğimiz moral ve huzur.

2017 yılında bölge gelişimi için en önemli adımın Gıda İhtisas OSB’nin temelini atmak olmalı.Bizleri geleceğe hazırlayacak, üreten ve istihdam sağlayacak olan bu önemli projenin Keşan Gıda İhtisas OSB olduğunu herkes bilmeli.

Doğalgaz çalışmalarının yoluna girdiğini ve Hamzadere Barajı’nın bitmek üzere olduğunu düşünürsek, bu gelişmeleri OSB ile taçlandırdığımızda Keşan ve çevresinin Trakya’nın en iyilerinden olacağından kimsenin şüphesi olmasın. “

Enez Belediyesi’nin öncülüğünde Enez’e Yüksekokul açılması için 50 kişilik bir heyet Vali ve Rektörü ziyaret etti.

İlk olarak Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek Enez’de Yüksekokul açılması talebinde bulundu. Daha Sonra Edirne Valisi Günay Özdemir’i makamında ziyaret eden heyet Yüksekokul ve Enez’in diğer sorunlarını iletti.

14959070_1739227599733866_1908483455_o

Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı yaptığı konuşmada; “Enez artık her türlü gelişmelere hazır hale gelmiştir. Tarihi ve doğasıyla sahilde bulunan on bin konut potansiyeliyle turizmde yazın 100 bin nüfusu bulan Enez için artık bir Yüksekokul açılması günü geldiğine inanıyorum. Bazı ufak tefek eksikliklerimiz olsa da bunu da zaman içerisinde gidereceğiz. Enez artık kabuğuna sığmıyor.” dedi.

Rektör Tabakoğlu, bu talep karşısında şunları söyledi; ” 1981 yılından bu yana Edirne’deyim. Kırklareli’nde doğdum. Tekirdağ’lıyım. Liseyi Edirne’de okudum. Dolayısıyla bu coğrafyayı ve Enez’i çok iyi biliyorum. Enez sık sık gittiğim Edirne’mizin güzel yörelerinden biri. Ben de istiyorum ki; Yüksekokuldan önce bizim Arkeoloji ve Sanat Tarihi ekibimizde oradaki çalışmalarda yer alsınlar. Hatta benim, burasıyla ilgili bir de projem var. Ama bu şimdilik bende kalsın. Enez yeterince değerlendirilemiyor. Sadece yazlıkçılara dayalı bir turizm bölgesi. Ama burada okuldan önce 5 yıldızlı bir hotelin düşünülmesi lazım. Yeterli altyapı ve şartlar oluşmadan burada bir Yüksekokul açarak öğrencilerimi mağdur edemem. Açılacak böyle bir hotele staj için öğrenci vererek destek olabiliriz. Bu konuda çok dikkatli düşünmeliyiz. Önümüzde bir Lalapaşa tecrübesi var. Meriç’i de kapattık. Ben öğrencilerime sosyal imkanlarda sağlayabilir miyim, üniversitede okuyorum havasını tattırabilir miyim, bunları düşünmek zorundayım. Önce burada bir su ürünleri merkezi açalım. Küçük bir merkezle başlayalım. Sonra öğrenciler için uygun bir yaşam alanı çıktıkça Yüksekokulu açalım. Benim samimi yaklaşımım budur. Aslında biz buraya yap işlet devret modeliyle bir hotel modeli açmak isteriz. Ama ne var ki Kalkınma Bakanlığı sosyal tesisler için  bir ödenek ayırmıyor. Dolayısıyla buraya beraber bir formul bulup yatırımcıları davet edelim. Böyle bir  hotel olursa, buraya Turizm Yüksek Okulunu koyarız.” dedi.

Başkan Bostancı bazı holdinglerle görüşmekte olduklarını 4 yıldızlı bir hotel yapılması konusunda görüş birliği oluşturduğunu, fakat Belediye olarak bunun 5 yıldıza çıkarılması için ısrar ettiklerini dile getirdi.

Rektör Tabakoğlu, Trakya Üniversitesinin var olan 44 dönümlük arsası içinden geçen yolun buraya gelen hocaların karizmasını bitirdiğini orman idaresine başvuru yaptıklarını ve bitişik alanın tahsisini talep ettiklerini fakat buraya belediyenin de bir talebinin olduğunu öğrendiklerini söyleyince başkan Bostancı kendilerinin istediği yerin başka bir yer olduğunu belirtti ve Rektörü zeminde inceleme yapmak üzere Enez’e davet etti.

Daha sonra heyet Ak Parti İl Başkanlığı ve Edirne Valiliğini ziyaret etti.

levent yanarKeşan Gelibolu karayolunda  meydana gelen trafik kazasında diş tabibi Levent YANAR geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti.

Edindiğimiz bilgiye göre Yanar, Gelibolunun Evreşe beldesi yakınlarında kullandığı motosiklet ile geçirdiği kaza sonucunda hayatını kaybetti.

Olay kısa sürede Keşan’da duyularak üzüntü yarattı.
Yanar’ın ailesine ve yakınlarına baş sağlğı dileriz.

 

Dr. Taner Güçlütürk’ün hazırladığı “Yeni Yol Arkadaşları” adlı Kosova’nın yazında, görselde, müzikte genç sanatkâr ve yetenekleri seçkisi yayımlandı.

            Eserde, şiir, anı, öykü ve denemeleriyle Arife HASKUKA, Attila BEKSAÇ, Beni KİZOLLİ, Canan ÖZER, Cansu TOP, Edin KUDE, Elif KOTLE, Fatime DADİHAK, Gelengül (Alişani) TORBANİ, Lütfiye MAZREKU, Melike KANTARCİ, Merve BOZA, Nadide BIRVENİK, Naki MUSTAFİ, Ömer AGALAR, Onur CANHAS, Sevil  Liman KAZAZ, Sonay BUŞ, Sümeray CENOLARİ, Türkan BAŞA, Yüksel (Pomak) OKÇABOL ve Ziyaver METHİU yer alıyor.

            Seçkide, görsel çalışmalarıyla profesyonel fotoğraf sanatçıları Edis POTORİ ve Barış KARAMUÇO yanı sıra müzik performanslarıyla uluslararası çapta başarılar kaydeden genç profesyonel piyanistlerimiz Malik HALÇE ve Mennan BËRVENIKU’nun özgeçmişlerine ve çalışmalarına yer veriliyor.

                 Takdim yazısı kitabın yayımlanmasında katkıları geçen 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Kutalamaları Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar’a, önsöz yazısı ve kapak resmi Zeynel Beksaç’a, uzmansal değerlendirme yazısı Dr. Taner Güçlütürk’e ait. Değerlendirme kurulunda Fidan Brina JILTA ve Semra TÜFEKÇİ yer alıyor. Eserin dil redaktörlüğü Yüksel Pomak OKÇABOL’a, mizanpaj ile kitap kapak tasarımı “FABRİKA Production” ve Fatih Kovaç’a ait.

            Eserde yer alan genç sanatkâr ve yeteneklerin, Kosova’da Türk edebi yaratıcılığı ve sanatlarına yeni genç bir kuşağı daha kazandıracağını muştulamaktadır.

            Eser, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Kutlamaları çerçevesinde görkemli bir törenle tanıtılacak.

            Kitabı hazırlayan Dr. Taner Güçlütürk, yaptığı açıklamada, “Bu eserle amacımız bilhassa 2010 yılından sonra kültür ve sanatımızın değişik dallarında sivrilen ve isimlerini başarılarıyla uluslar arası çapta duyuran, değişik ödüller kazanan genç yetenek ve sanatkârlarımıza sahip çıkmak, çalışmalarını tanıtmak, onları teşvik ederek genç bir kuşağı daha kültür-sanat dünyamıza kazandırmaktı. Bu seçkiyle onların eserlerinden en güzel örnekleri derlemeye çalıştık. Aynı zamanda bir antoloji niteliğindeki bu seçkide yer alan yetenek ve sanatçılarımız,  yeni bir dönemin simaları oldukları için esere de “Yeni Yol Arkadaşları” dedik. Öyle ki kardelenler gibi baharı muştulayan bu güzel ve nitelikli gelişmeler, yeni yol arkadaşlarının sanat uğraşılarını sürdürdükleri, gelecek nesillere destek sundukları ve birbirlerine sahip çıktıkları takdirde, özgün sanatlarımızın her defasında Anka kuşu gibi kendi küllerinden doğmasına yeterli olacaktır” dedi.

            Bununla birlikte beşinci eserine imza atan Güçlütürk’ün daha önce Yeton Kelmendi’nin “Nasıl Sevmeli” adlı şiir kitabının Türkçe çevirisi 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde, “Dilime Yaslar Yakışmaz” adlı şiir kitabı 2014 yılında İstanbul’da, “Kosova’da Türk Edebi Yaratıcılığı (1951-2001)” adlı doktora tezi kitap olarak 2014 yılında Prizren’de ve “Kosova Şairleri Güldestesi” adlı antoloji çalışması 2015 yılında Ankara’da yayımlandı.

Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. (TREPAŞ), müşteri memnuniyeti çalışmaları kapsamında “Şikayet Yönetim Sistemi”ni devreye aldı.
Çağdaş ve hizmet odaklı bir vizyon kapsamında, başta Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ olmak üzere tüm Türkiye’deki müşterilerine sınırsız hizmet anlayışıyla yaklaşan TREPAŞ, yeniliklerine bir yenisini daha ekledi.
Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Perakende Direktörü İsmail Serdar DÖNMEZ, Müşteri Memnuniyetinin sağlanması için çalışmaların aralıksız devam ettiğini, bu kapsamda, bilgi@trepas.com.tr adresine gelen talep, şikayet ve önerilerin mevzuat çerçevesinde süresi içerisinde değerlendirilip, cevaplandırılması ve raporlanması amacıyla hazırlanan “Şikayet Yönetim Sistemi”nin devreye alındığını belirtti.

0

MHP Edirne 1. Sıra Milletvekili Adayı Gürsel Şimşek, geçtiğimiz hafta zabıtalarla yaşanan olayla ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı adeta bombardımana tuttu

Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Saraçlar Caddesi’nde stant kuran MHP Edirne 1. Sıra Milletvekili Adayı Gürsel Şimşek ile Edirne Belediyesi zabıtaları arasında sorun olmuştu. Zabıtalar kanuna aykırı bir şekilde stant kurulmasını engellemiş ve polisin araya girmesiyle stant kurulmuştu. Konuyla ilgili Recep Gürkan, Şimşek hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Şimşek, parti binasında düzenlediği basın toplantısıyla bu açıklamalara cevap verdi ve konuyla ilgili bilgiler paylaştı. Şimşek, “Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın, adayların halkın huzur ve refahını bozmamak yaya ve taşıt trafiğini engellememek koşulu ile önceden izin alınmaksızın tanıtım yeri açabileceklerine ve bu konuda çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümünde ilçe seçim kurullarının yetkili olduğuna dahil açıklaması vardır. Tüm bunlara rağmen Gürkan, yetkisi olmadığı halde buna karşı durmaya çalışmıştır. Kendisini bizzat aramama rağmen sonuç alınamamıştır” dedi.

YÜKSELİŞİMİZDEN KORKUYOR

Şimşek, “Gürkan unutmasın ki seçimleri yönetme ve yürütme Edirne Belediye Başkanlığı görevleri arasında değildir. Gürkan yetki gaspına teşebbüs etmiş, YSK’nın ve il seçim kurulunun yetkilerini kendinde zannederek zabıta ekiplerine kanunsuz emir vermiştir. Kendisini bu yanlış uygulamadan dolayı kınıyorum ve Edirne halkına şikayet ediyorum. Eğer zabıtaya bir görev verilmesi gerekiyorsa bu kararı seçim kurulu, belediye başkanlığına iletir. O da bu kararı adaya bildirilerek gerekli çalışmasının yaptırılmasını sağlar. bu durumda herkesin boynu kıldan incedir. üntü duyduğumu belirtmek istiyorum. Gürkan, Edirnelilikten bahsederek bölgesel ayrımcılık yapmaktadır. Ben 30 yıldır Edirne’de yaşıyorum, Edirne damadıyım. Edirne’de vergi ödüyorum, burada çalışıyorum, iş veriyorum. Hayatımı burada kazanıyorum. Gürkan’ın bu çabası MHP’nin yükselişinden korktuğu içindir. Ancak bu çırpınışları MHP’nin yükselişini durduramayacaktır” diye konuştu.

Keşan Belediyesi TSM Korosu, 20 Nisan 2015 Pazartesi akşamı Ahmet Yenice Ortaokulu Sevim Yenice Konferans Salonu’nda konser verdi.
Saat 20.30 sıralarında başlayan Şef Sami Deniz gözetiminde hazırlanan koronun konserini; çok sayıda sanat müziğisever dinledi.
2 bölümden oluşan konserde koro performansları haricinde; Latif Yavuz, Hüseyin Yavaş, Günay Yıldırıcı, Gonca Sarıca, Büşra Keskin, Hüseyin Engin, Hülya Yasıt, Handan Şapçı, Hasret Çetintemel ve Şef Sami Deniz tarafından solo performanslar da sergilendi.
Konser izleyenler tarafından beğeni topladı.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri, 21 Nisan 2015 Salı günü saat 9.00’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle Malkara’daki okullarda ilk ve ortaokul öğrencilerini ziyaret edip öğrencilere hediyelerini takdim ettiler.

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Nazif Balcı ile birlikte 75. Yıl İlkokulu ve Merkez Ortaokulu’na giden ve öğrencileri ziyaret eden Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, öğrencilerle sohbet edip, öğrencilerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak kendilerine 23 Nisan hakkında bilgiler verdi.

Belediye Başkan Yardımcısı Bahaettin Cömert ile Belediye Meclis Üyesi İbrahim Zilbastı Yörük İlk ve Orta Okuluna, Belediye Başkan Yardımcısı Celal Yılmaz ile Belediye Meclis Üyesi Mutlu Gürer Batkın İlk ve Ortaokulu, Çınaraltı İlkokulu, Kozyörük İlk ve Ortaokulu’na, Belediye Meclis Üyeleri Cem Özkan Nurten Hüsnü Pullukçu İlk ve Ortaokulu, Gelincik Anaokulu’na, Belediye Meclis Üyesi Ali İhsan Uslu Hüseyin Köse İlkokulu, Şair Nevi İlkokulu, İmam Hatip Ortaokulu’na, Belediye Meclis Üyesi Hikmet Altuğ Hacıilbey İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Malkara Özel Eğitim Uygulama Okulu ve İş Uygulama Merkezi’ne, Belediye Meclis Üyesi Nuran Başkütük Gelincik Anaokulu, Malkara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Anaokulu, Atatürk Ortaokulu, Malkara Ortaokulu, Özel Aydede Kreşi’ne, Belediye Meclis Üyesi Volkan Soğancılar İrfan Macar İlkokulu, Kültür Ortaokulu’na, Belediye Meclis Üyesi Recai Örs Fevzi Çakmak İlkokulu, Erenler İlkokulu, Murat Erbay Ortaokulu’na, Belediye Meclis Üyesi Afşin Turan Hemit İlk ve Ortaokulu’na giderek tüm öğrencilerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak, Malkara Belediyesi’nin hediyelerini öğrencilere takdim ettiler.

Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul öğleden sonra ise Teknik Belediye Başkan Yardımcısı Hıdır Kaya ve Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Simen ile birlikte Müstecep İlk ve Ortaokulu, Sağlamtaş İlkokulu, Sağlamtaş Cumhuriyet Ortaokulu, Sağlamtaş Gazi İlkokulu’na, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Nazif Balcı ile Belediye Meclis Üyesi Ersan Tepe ise Balabancık İlk ve Orta Okuluna giderek öğrencilere hediyelerini takdim edip, öğrencilerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladılar.