Güncel Haberler
Bölgemizde gelişen güncel haberler keşan haber de

0

Keşan Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, hafriyat döküm sahalarına ve çeşitli arazilere dökülen gelişigüzel atıklara dikkat çekildi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama şöyle;

Bir süredir kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce İlçemiz Keşan sınırları içerisinde bulunan hafriyat döküm sahasına ve çeşitli arazilere, kamyon ya da tırlarla getirilip dökülen tekstil atıkları önemli ölçüde çevre kirliliğine sebebiyet vermekte ve yapılan araştırmalar sonucu döken araçlarla alakalı bir bilgi elde edilememektedir.

Etrafında bu ve benzeri şekilde olumsuz durumlara şahit olan vatandaşlarımızdan ricamız 153 zabıta hattına şikayette bulunarak bu tarz çevre kirliliklerinin önüne geçilmesinde bizlere yardımcı olmalarıdır.

0

Edirne’de birtakım ziyaret ve programlar gerçekleştirmek için gelen Azerbaycan Milletvekili Gazeteci-Yazar Doç. Dr. Ganire Paşayeva, Edirne Valisi Günay Özdemir’i makamında ziyaret etti.

Vali Özdemir, Azerbaycan Milletvekili Doç.Dr. Ganire Paşayeva’yı huzur ve barış kenti Edirne’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Birlik ve beraberlik mesajlarının ön plana çıktığı ziyarette; Azerbaycan Milletvekili Doç. Dr. Ganire Paşayeva, Vali Özdemir’e üzerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün motiflerle işlenmiş olduğu bir tabak ve kendi yazdığı bir kitabı hediye ederken; Vali Özdemir de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, lale motifinin işlendiği Edirnekari tablo armağan etti.

0

İpsala-Enez arasındaki su dolu çeltik tarlalarında  konaklayan pelikan ve kuğular kışı bölgede geçiriyortlar.

Çeltik tarlalarındaki suda  çürüyen çeltik sapları ile karınlarını doyuran  binlerce göçmen kuş yoldan geçenlerinde dikkatini çekiyorlar.

Avlanması yasak olan pelikan ve kuğular  enfes görüntüler oluşturuyor.

 

0

Geçtiğimiz yıl elde edilen verilere göre, dünyada 1 milyardan fazla kişi sigara kullanırken, her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin sigara kullanımını bağlı hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiği belirlendi.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, dünyada sigara kullanım oranlarını ve medya yansımalarını inceledi. Ajans Press’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinin yanı sıra medyaya yansıyan haber başlıklarından derlediği bilgilere göre, dünyanın karşılaştığı en büyük kamu sağlığı tehditlerinden sigara, 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılırken, her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Yaşanan ölümlerin, 6 milyonu doğrudan sigara kullanımından kaynaklanırken, 890 bini sigara içenlerin dumanına maruz kalması sonucu gerçekleşiyor. Birçok insanın hayatına mal olan pasif içicilik, yetişkinlerde koroner kalp hastalığı ve akciğer kanseri dâhil ciddi kardiyavosküler ve solunum yolu hastalıklarına, bebeklerde ise ani ölümlere neden olurken, hamilelerde de düşük riskine neden olduğu belirtiliyor.

EN ÇOK SİGARAYI ENDONEZYA İÇİYOR

 

PRNet’in gerçekleştirdiği medya incelemesine göre, geçtiğimiz yıl sigara ile ilgili 78 bin 396 haber çıkışının olduğu belirlendi.Medyaya yansıyan haberler içerisinde, sigaranın sağlık başlıklarının yanı sıra en çok zam söylentileri ve kaçakçılık haberleriyle konuşulduğu belirlendi. Dünyada sigara içen 1 milyardan fazla kişinin yaklaşık yüzde 80’i düşük ve orta gelirli ülkelerden oluşuyor. 2015 verilerine göre, en çok sigara içilen ülkelerin başında Endonezya geliyor.Endonezya’yı ise Rusya ve Çin takip etti.Birinci sırada yer alan Endonezya, 15 yaş üstü kişilerde sigara kullanım oranıyla yüzde 70’lere yakınken, ikinci sıradaki Rusya’da, bu sayı yüzde 59, üçüncü sırada yer alan Çin’de yüzde 47,6 oldu. Avrupa ülkelerinde sigara içilme oranlarına bakıldığında, Yunanistan’da yüzde 52,6, Arnavutluk’ta ise yüzde 51,2 olarak karşımıza çıktı.

Sigarayla mücadele konusunda yapılan tütün karşıtı reklamlar ve sigara paketleri üzerinde yer alan resimlerin, sigaraya başlama oranını azalttığı belirlenirken, sigarayı bırakanların sayısında artış olduğu görüldü. Etkili olan bu sistem, dünyanın yüzde 19’una denk gelen 42 ülkede, sigaranın üzerine resim uyarısı olarak uygulanırken, 39 ülkede basına yansıyan sigara kampanyası olarak karşımıza çıktı. Bunun yanında dünya nüfusunun yüzde 12’sine denk gelen 29 ülkede, tütün ürünlerinin her türlü reklamı, promosyonu ve sponsorluğu yasaklanarak sigara kullanımı azaltılması amaçlandı.

0

Keşan FM’de “13 Şubat Dünya Radyo Günü” özel yayınında, radyoların hayatımızdaki yeri konuşulacak.

UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı), 2011 yılında gerçekleştirdiği Genel Konferansı’nda, 13 Şubat’ı “Dünya Radyo Günü” olarak ilan etti. 13 Şubat tarihi aynı zamanda, 1946 yılında kurulan Birleşmiş Milletler Radyosu’nun da kuruluş günü.

2012 yılından bu yana kutlanan gün dolayısıyla yapılan açıklamalarda; radyonun insanları ve toplumu birbirine bağlama yeteneğine vurgu yapılıyor.

Açıklamalarda; radyonun, televizyon ile kıyaslandığında insanları özgür bırakan ve hayal gücünü geliştiren yönüne dikkat çekiliyor.

Dünyadaki tüm evlerin %75’inde, en az 1 adet radyo bulunuyor!

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne göre, dünyadaki tüm evlerin %75’i en az 1 adet radyoya sahip.

Yine yapılan araştırmalara göre; haber öğrenmek, anlık haberleri takip etmek ve bir iletişim aracı olarak radyo kullanan insan sayısının da, teknolojinin gelişmesiyle birlikte azalmadığı, popülaritesini kaybetmediği ifade ediliyor. Türkiye’de ilk radyo yayını çalışmalarının, TRT İstanbul Radyosu adıyla bilinen İstanbul Radyosu adı altında 1921’de başladığı biliniyor. Denemeler ve iyileştirmelerin ardından ilk deneme radyo yayını 19 Mart 1923 tarihinde Öğretmen Okulu’nun bodrum katında “Telsiz telefon tecrübeleri” adı altında davetlilere ve basına açık bir şekilde yapıldı.

Bir bodrum katında başlayan ilk radyo yayını ile halkın radyo yayınlarını tanıması, birbirleriyle iletişim kurması ve haberleri güncel olarak öğrenmesi hedeflendi. İlk yayınlar akşam saatleri yapıldı ve sadece 5 saat ile sınırlanmıştı.

Günümüzde ise sadece Türkiye’de ulusal, bölgesel ve yerel lisansla yayınlarını sürdüren binlerce radyo kanalı bulunmaktadır.

Keşan FM’den yapılan açıklamada, bugün saat 14.00’te başlayacak; Cavit Deniz, Buket Birsen Çayır ve Nuray Buruk’un birlikte sunacakları canlı yayında “13 Şubat Dünya Radyo Günü”nün kutlanacağı, Keşan FM’in kurulduğu ilk günlerde yayın yapan programcılarla gerçekleştirilen röportajların yayınlanacağı ve ulusal kanallarda yayınlarını sürdüren radyo programcıları ile canlı telefon bağlantıları gerçekleştirileceği belirtildi.

0

Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, tıp fakültesini kazanan öğrencilerin ailelerine, öğrencilere verilmek üzere dizüstü bilgisayar hediye etmeyi sürdürüyor.

12 Şubat 2018 Pazartesi günü, saat 14.00 sıralarında başlayan ve Başkanlık makamında gerçekleştirilen hediye teslim töreninde Başkan Özcan; İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim gören Begüm Melisa Güner’in annesi Özlem Güner’e, öğrenciye verilmek üzere dizüstü bilgisayar hediye etti.

Özcan, törende; Keşan Belediyesinin eğitime çok büyük önem veren bir kurum olduğuna işaret etti ve “Ailesinin nezdinde öğrencimizi kutluyorum. Gelecekteki meslektaşıma eğitim hayatında başarılar diliyorum. Ailesini

0

Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu(SARDOS) geçtiğimiz hafta sonu Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı Yenidibek (Pişman) mahallesinde ayak izlerini bıraktı. Öğleye doğru Yenidibek’ten başlayan doğa yürüyüşü sağanak yağış altında zirve hatlarına kadar devam etti . Öğleden sonra pişman göleti yanından dönülerek başladığı noktada son buldu.
SARDOS adına bir açıklama yapan etkinlik sorumlusu Ayhan ALTINDİŞ;  Planlı faaliyetlerimizden olan bu yürüyüşümüzde sağanak yağışın süreklilik arz etmesi ilk önce bizi iptal etmeye itse de katılımcıların yoğun istek ve yürekliliği  yürüyüşü gerçekleştirmemize sebep oldu. Derelerin taştığı, geçişlerin zor olduğu, yemek molası vermeden az bir dinlenme molası ile 12 km. lik yürüyüş parkurunu tamamlayan üyelerimizi takdir etmemek elde değil. Her zaman dediğimiz gibi fena hava şartlarına uygun malzeme ve teçhizat olduğunda her türlü faaliyet başarı ile gerçekleştirilir. Yenidibek doğa yürüyüşü açısından çok keyifli görsellere sahip parkurları içeren bir bölgemiz. Havanın kötülüğüne rağmen barındırdığı bu güzellikler katılımcıların beğenisini kazandı.
Önümüzdeki doğa yürüyüşü faaliyetlerimizde de farklı bölgelerde böyle keyifli parkurlarda ayak izlerimizi bırakmaya devam edeceğiz. Bizi SARDOS//facebook.com ve @sardoskesan ınstagram sayfasından takip edebilirsiniz ve faaliyetlerimize herkes katılabilir.

0

20 yıllık mesleki tecrübeyle, 2015′ de Mağaza konseptiyle 462Ajans tarafından kurulan Parti Ürünlerim daha sonra PARTIURUNLERIM.COM olarak e-ticarete başlamıştır.

İstediğiniz ürünü tasarlatabilir tasarlattığınız ürünü güvenli alışverişle satın alabilirsiniz.

Doğum Günü Temaları, Lazer Kesim Ürünler (Pleksi Magnet, ahşap magnet), Nişan Tepsileri, Kapı Süsleri, Hatıra Çerçeveleri,  Hatıra Panoları, Araç Dikiz Aynası Süsleri..

 

Sizden grafik çalışmasına onay alınmadan siparişlerinize başlanmaz.

Satın aldığınız ürünlerin tüm aşamaları (Baskı, Lazer Kesim, Süsleme v.s.) kendi bünyesinde yapılır. ROLAND ve DEVELOP baskı makinaları ile en mükemmel baskı kalitesinde ürünleriniz hazırlanır.

Satın aldığınız ürünün hangi aşamada olduğunu anında bir telefonla öğrenebilirsiniz.

Acil ürün taleplerinizde VIP Ürün Üretimi ve VIP kargo seçenekleri  PARTIURUNLERIM.COM’da

Kaliteli ve özel tasarım parti malzemeleri için buraya tıklayınız

0
İlhan Karaçay’dan Ocak 2018 Bülteni

0

Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nın ilk oturumu gerçekleştirildi

Keşan Belediye Meclisi Şubat Ayı Olağan Toplantısı’nın 1. Oturumu, 8 Şubat 2018 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Saat 17.00’de başlayan, Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan ve Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’ın başkanlığında toplanan Meclis’te CHP’li üyeler; Yeşim Selimoğlu ile Bayram Şeker mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Toplantı CHP Grubu’nun, “Meclis Gündemi’nin 3. Maddesindeki Halk Ekmek Limited Şirketi sermaye artırımı konusunun gündemden çıkarılarak 100.000 TL sermayeli, Keşan Belediyesi Personel Limited Şirketi kurulmasının gündeme alınmasını” içeren” önergesi ile başladı ve önerge gündeme ilave edildi.

Toplantıda gündeme ayrıca imar müdürlüğünden gelen ve itirazlardan sonraki Keşan ilave ve revizyon imar planı düzenlemelerini içeren madde ile yine imar planı değişikliğiyle ilgili vatandaş talebi eklendi.

Meclis daha sonra gündem maddelerini görüşmeye başladı.

İlk olarak Keşan Belediyesi’nde sözleşmeli personelin ücretlerinin tespit edilmesi görüşüldü.

Madde hakkında yapılan bilgilendirmeden sonra Başkan Özcan söz konusu personelin ücretlerine yönetmelik çerçevesinde 5.69 oranında artış yapılacağını ifade etti. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Mecliste daha sonra Belediyede mevcut olan norm kadrolarda düzenleme yapılması konusu görüşüldü.

Madde hakkında bilgilendirme yapan Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, İç İşleri Bakanlığı’ndan gelen bir yazı doğrultusunda belediyelerde Muhtarlık İşleri Müdürlüğü kurulmasının istendiğini belirtti. Özcan, Keşan Belediyesi’nde müdürlük sayısı dolu olması nedeniyle Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün adının değiştirileceğini ancak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün yürüttüğü faaliyetlerin Muhtarlık İşleri Müdürlüğü adı altında yürütüleceğini bildirdi. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıda daha sonra CHP Grubu önergesi ile değişen Keşan Belediyesi Personel Limited Şirketi kurulması konusu ele alındı. Madde hakkında bilgilendirme yapan Özcan, belediyede taşeron olarak çalışan personelin Halk Ekmek Şirketi üzerinden çalıştırılmasının planladığını ancak bunun uygun bulunmadığını bu nedenle 100.000 sermayeli sadece taşeron işçilerle ilgili olacak şekilde Keşan Belediyesi Personel Limited Şirketi kurulmasının gerekliliğini anlattı. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantı, Belediyeye ait Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksinde bulunan Kapalı Otoparkın Hotellere, Şehit Ailelerine, Gazilere, Engellilere ve Resmi Araçlara % 50 indirim uygulaması hususunun görüşülmesi ile sürdü. Yapılan değerlendirmeler sonrası otoparkın; şehit ailelerine, gazilere,

engellilere, günü birlik resmi araçlara ücretsiz, hotellere de %50 indirimli olarak kullandırılması oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantı, S.S. 129 Nolu Paşayiğitliler Minibüs Midibüs Otobüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin yolcu taşıma ücret tarifesi taleplerini içeren maddesinin oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesi ile sürdü.

Toplantı, şehiriçi ulaşımda çalışan araçlardan alınacak ruhsat ücreti ile ilgili tarife değişikliğinin oybirliği ile kabul edilmesi ile devam etti..

“İlçemiz Paşayiğit Mahallesi ve İzzetiye Mahallesi’nde bulunan, sokak, bulvar ve meydanlara isim verilmesinin görüşülmesi” maddesi ise oybirliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi.

Toplantı, Marmara Belediyeler Birliği ile Kıyı Ege Belediyeler Birliği’ne üyeliklerin sona erdirilmesi hususunun görüşülmesi ile sürdü. Her iki birliğe de üyelikler oy çokluğu ile sona erdirildi.

Toplantıda son olarak İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen ve itirazlardan sonraki Keşan ilave ve revizyon imar planı düzenlemelerini içeren madde ile yine imar planı değişikliğiyle ilgili vatandaş talebi görüşüldü.

Madde hakkında bilgi veren ve Keşan’ın en az 25 yıl ileriye dönük bir plan hazırladığını belirten Başkan Özcan, şunları söyledi: “Bu Meclis sorumluluk almaktan korkmadı. İller Bankası ve yüklenici firma bizi sabırla dinledi. Çok büyük emek sarfedildi. İller Bankası’na, yüklenici firmaya, İmar ve Şehircilik Komisyonu ile Meclis üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Açık, şeffaf ve objektif olduk. Hiçbir plan Allah’ın yaptığı gibi kusursuz olamaz. Keşan imar planları artık bitti. Büyük bir karar alıyoruz. Düzgün bir planın ortaya çıktığını düşünüyorum. Bu plan kusurlarıyla sevabıyla günahıyla bizim olacak. Hayırlısı olsun.”

Maddenin kabulünden sonra toplantıyı kapatan Özcan, verdikleri katkı nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti ve alınan kararların Keşan ile bölge halkına hayırlı olmasını diledi.

Şubat Ayı Meclis toplantısının 2. oturumu 13 Şubat 2018 Salı günü gerçekleştirilecek ve saat 17.00’de başlayacak.

0

 

Hollanda da arkadaşı Bülent Türker tarafından çıkarılan ve ismini Naim Süleymanoğlu’nun kızları Sezin ve Esin Süleymanoğlu’nun verdiği, “Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu” nun kitabının ilk imza gününde okuyucuları ve hayranları salonu doldurdu.

Rotterdam’da Hanımeli Restaurantta yapılan ve imza gününe Rotterdam Feyenoord Belediye başkanı Fatih Elbay, İşadamı Vahittin Acıöz ve Behice Acıöz, Charlos Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Baran, Politikacı yazar Oktay Ünlü, Diş Doktoru Ahmet Kaya ve Hülya Kaya, Julide Kaya, Atv Tv Elif Tekmen ,Azra Tekmen ve Ayşe Yanar, Radyo Deniz TV Ozcan Ozbay, Eski Eyalet Milletvekili Bekir Cebeci ,Orhan Balta, İş adamı Yahya Aslan, Ümmühan Can, Gazeteci danışman Ergün Kula, Gazeteci Ali Okşak, Deventerden Aysel Açıkel ve Hatice Çıtak,Bankacı, Ercan Erdoğan,Oğretmen Havva Çınar ,İş adamı Ali Koç,Sanatçı Sami bey iş adamı eski Feyenoord belediye başkanı Seyit Yeyden ve bir çok vatandaşlar salonu doldurdu.

Hülya Kaya yaptığı açıklamada “Ben gurur duydum .Naim için bir kitap çıkması

ve mükemmel baskı ve harika resimlerle Naim’i yeniden tanımak ve sevdirdiği

için Bülent Türker’e teşekkür ediyoruz. Türkiye’den konuklarımızda vardı onlarla

birlikte geldik. Mutlu olduk. Böyle faaliyetleri destekliyoruz” dedi.

Yazar Bülent Türker de “9 cu kitabım. Bu kitap bana huzur ve mutluluk verdi.

Çünkü arkadaşım olması ve birçok şeyi paylaşmamız beni eski günlere götürdü

5 yıl önce Naimle beraber karar verdiğimiz bu kitabı onun isteği üzerine şimdi

piyasaya çıkardım Bu kadar büyük ilgi beklemiyordum. Destek veren Ahmet Gürel

ve tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Biliyorsunuz Aralık ayında da Kırklareli Vize de

ve Rotterdam Hollanda da fotoğraf sergisini açmıştım. Ayrıca gelen okuyuculara

Naim için yaptırdığım özel Magnetleri de hediye verdik Ayrıca her gelen konuk

büyük bir Atatürk posteri ve tişörtler hediye ettik. Çok mutluyum. İmza günlerimiz

devam edecek. Mart ayında da Türkiye de kitabı bastırmak ve okurlarla buluşturmak

istiyorum. Bu kitabında geliri ile Naim’in isteği üzerine Engelliler için kullanılacaktır.

Nur içinde yatsın .Mekanı cennet olsun.”

0

Küçükdoğanca Köyü Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin Kuruluşunun 8 nci yılı İstanbul – Sultangazi’de bulunan Sahra Sultan Düğün Sarayında yapılan etkinlikler kutlandı..

KATILIM :   Yapılan etkinliğe Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, TEK Rumeli TV Sahibi ATİLLA BAYKAL,  Balkander,  kırklareli rumeliler derneği. rumeliler platformu.edirne ili derneği.habibler tarkya ve rumeliler derneği, Keşanlilar Derneği… Başkan ve Yöneticileri…       Küçükdoğanca ve Keşandan çok sayıda misafir katıldı..

Plaket Takdimi ;   Sultnagazi Belediye Başkanı CAhit ALTUNAY – Derneğin Kurucu Başkanı Selahattin GÜL –  K.Doğanca Muhtarı ERCAN YİRİK – K.Doğanca-Çobançeşme Sulama Koop.Başkanı İsmail ÇAVUŞLU

Eğlence  ;   Gecede Rumeli Orhan Kemal Kardeşler sahne aldı.     4 Kişilik Keşanlı Müzisyenler sahne aldı.

Çocuklar için Palyoça ve Tiyatro gösterileri

Akşam yemeği ile başlayan etkinlik devamında konuşmalar , plaket takdimi ve eğlenceler ile devam etti.. 

Başkan Cahit Altunay konuşması ;    Küçükdoğancalıların bu akşam burada bir Liderlik örneği göstermesi, Trakya ve Rumeli Camiasını buluşturması gerçekten taktire Şayan bir durum.. Bu birlikteliğin tüm Trakyaya yayılmasını umud ediyorum “ diyerek Derneğin Kuruluşunun 8 nci yılını tebrik ederek başarılarının devamını diledi.. 

Dernek Başkanı Serkan ÇAVUŞLU konuşması ;   Derneğimizin 8 nci yılının kutlama etkinliğine bu kadar büyük bir katılım ve destek gösteren tüm hemşehrilerimize üyelerimiz adına Şükranlarımı sunuyorum.. Derneğimiz 8 yıllık bir süre içinde kendisini kurumsal bir kimliğe burundurmus hergecen yıl buyuyerek üyelerimize hiznet etmeye koyumuzu ve kesan i tanıtmaya devam edecektir.

0

Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı, cumartesi günü düzenlenecek olan basın toplantısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Bostancı, “Son zamanlarda gerek yerel ve ulusal basında gerek sosyal medyada Enez Belediyesi hakkında aslı astarı olmayan, gerçeği yansıtmayan ve sırf siyaset amacı güden bir çok yazılar yazıldı. Biz yaptığımız ve yapamadığımız her şeyin hesabını vermeye, nedenlerini ve niçinlerini tartışmaya her zaman hazırız. Cumartesi günü basın toplantısı düzenliyoruz. Edirne ili ve çevre ilçelerdeki tüm yerel basın mensuplarını davet ettik. Basın toplantısına, Enez halkından, sivil toplum kuruluşlarından ve siyasi partilerden de katılımlar olacak. Olumlu ya da olumsuz görüş ve önerileri bulunan ve katkı sağlamak isteyen herkesi davet ediyorum. Basında eleştirileri yer alan gazeteciler ve şahıslar da Enez’i gerçekten seviyorlarsa ve gerçeklerden kaçmak istemiyorlarsa davetimize kendilerinin de icabet etmelerini bekliyoruz.” dedi.

Basın toplantısı, 10 Şubat Cumartesi günü saat 14.00’da Enez Belediyesi toplantı salonunda yapılacak.

0

Trakya  Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, bu sene 22’cisi düzenlenen EMITT Fuarı’nda Trakya’nın kültürel mirasları ile  yöresel lezzetlerinin tanıtıldığını söyledi.

Şahin,Ulıslararası Turizm Fuarı’na 2010 yılından Trakya’nın il ve ilçeleri ile birlikte katıldıklarını  belirtti.

Bölgenin kültürel değerleri  ve yöresel lezzetlerini öne çıkardıklarını ifade eden Şahin,amaçlarının turizm değerlerini öne çıkarmak olduğunu kaydetti.

Geniş açıklamayı video dan izleyebilirsiniz.

0

Akdeniz’de batan şişme bottan 99 kişi kurtarıldı, ancak çok sayıda insanın boğulduğu düşünülüyor

“Kurtaramadığımız o kadınların çocukları vardı. Şimdi Aquarius’un güvertesinde bu çok küçük çocukları tedavi etmeye çalışıyoruz.”

29 Ocak 2018 – Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve SOS MEDITERRANEE ekipleri 27 Ocak gecesi Akdeniz’de batmakta olan bir şişme bottan 99 kişiyi kurtardı ve arama kurtarma gemisi Aquarius’un güvertesine güvenle çıkardı.

Denizde kaybolan erkek, kadın ve çocukların tam sayısı bilinmiyor, fakat bu insanların boğulduğu düşünülüyor. İki kadının öldüğü ise doğrulandı.

Kabus gibi bir gece yaşadıklarını söyleyen MSF hemşiresi Aoife Ni Mhurchu, “Korkunç bir durumdu, art arda çok sayıda acil vaka geliyordu. Birbiri ardına getirilen insanlar bilincini kaybetmiş haldeydi, nefes almıyorlardı” dedi.

Aquarius sabat saat 9:30 sularında olay yerine vardığında onlarca insan denize düşmüş, şişme bot çoktan batmaya başlamıştı. Aquarius’un yüzen tüm araçları ve sallar denize indirildi ve kurtarma ekibi insanları denizden toplamaya başladı.

Aquarius gemisindeki MSF sağlık ekibi altı küçük çocuk ve bir kadını hayata döndürdü. Ancak ellerinden geleni yapmalarına rağmen sağlık ekipleri boğulmuş iki kadını canlandıramadılar.

Hemşire Ni Mhurchu, “Son derece acı bir olay. Kurtaramadığımız o kadınların çocukları vardı. Şimdi Aquarius’un güvertesinde bu çok küçük yaştaki çocukları tedavi etmeye çalışıyoruz” dedi.

Bütün acil vakalar, refakatçileriyle birlikte Aquarius gemisinden alınarak, İtalya Donanması’na ait helikopterle Tunus’un Safakes kentine götürüldüler. Tıbbi tahliyesi gerçekleştirilen bu 16 kişilik grup içinde, hayata döndürülen altı çocuk ve akciğerinde su bulunan birkaç kadın vardı.

MSF sağlık ekibi bunların yanı sıra çok sayıda ağır benzin yanığı vakasını ile hafif ve orta dereceli hipotermi geçiren (vücut ısısı düşen) 10’dan fazla kişiyi tedavi etti. Faciadan kurtulanların pek çoğu, şişme botun içine sızan benzini teneffüs etmiş olduklarından dolayı zihinleri bulanmış haldeydi.

0

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetici ve Yetkilileri, güzellik salonu ile birlikte spor hizmetinin verildiği oda üyesi Ege Güzellik Merkezi’ni ziyaret etti.

Firma Yetkilisi Sibel Meriç ile görüşen Keşan TSO Heyeti, oda üyesi işletmenin Keşan’dan bölgedeki il ve ilçelere hizmet vereceğini dile getirdi.

Saat 10.00 sıralarında, güzellik salonu ve spor hizmetinin verildiği işyeri ziyaretine, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Meclis ve Yönetim Kurulu üyelerini işyeri sahibi Sibel Meriç karşıladı.

Güzellik salonunun yanı sıra, kurduğu Miha Bodytec & Fit in Time Sistemi ile hizmet alanının genişletilmesiyle ilgili olarak gerçekleştirilen ziyarette, Meriç, bu sistemde uygulanan spor aktiviteleri hakkında bilgiler verdi.

Helvacıoğlu: “Kişisel spor aktivitelerini arttırmalıyız”

Sibel Meriç’in verdiği bilgilerin ardından konuşan Helvacıoğlu, sporun sağlık için yapıldığının altını çizerek, “Araçlarımıza, evlerimize, işimize baktığımız gibi kendimize de bakmalıyız. Bunların hepsine biz lazımız. Bu nedenle kişisel spor aktivitelerini arttırmalıyız. Bunun yanı sıra, işletmelerimizin, çevremizdeki il ve ilçelerde yaşayan vatandaşlarımıza hizmet edecek şekilde büyümesi, bizleri sevindiren bir başka etken oldu.” dedi.

“Artık kişisel bakım işletmeleri, sporu da bünyesine katıyor”

Kişisel bakım ve sporun, insan üzerindeki olumlu etkilerinin altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi; “Artık kişisel bakım işletmeleri, sporu da bünyesine katıyor. Verilen bu hizmetlerin, profesyonel ve işin ehli kişiler tarafından yapılması, insanların bu hizmetlere olan ilgisini arttırıyor. Keşan, Güney Trakya’ya kişisel bakım ve kuaförlük hizmetleri veriyor. Yunanistan’dan Tekirdağ’ı, Gelibolu’dan Edirne’yi kapsayan bu hizmetleri alan vatandaşların memnuniyeti, esnafımızı da memnun ediyor.”

0

Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS) geçtiğimiz hafta sonu Enez ilçemize bağlı Çelebi ve  Sütçüler köyü bölgesinde ayak izlerini bıraktı. Yayla köyü sapağında  sabah kırağı ile kaplanmış bembeyaz bir örtü üzerinde başlayan 14 km.lik doğa yürüyüşünden katılımcıların büyük keyif aldığı gözlendi. Öğleye doğru muhteşem bir güneş ile bahar tadında bir pazar yaşandı. Öğleyin Çelebi köyünde yemek molası veren doğa severler akşama doğru Sütçüler köyünde yürüyüşü sonlandırdı.
SARDOS adına bir açıklama yapan Faruk EKER; Soğuk ve buzlu bir havada başlayan yürüyüşümüzde öğleye doğru açan güneş yaşamın tüm buzlarını çözdü. Meşe ağaçları ile kaplı, mevsimin her döneminde büyük keyif aldığımız bu rota yine gönülleri fethetti. Öğle molasını Çelebi köyünde verdik, yine önceki yıllarda olduğu gibi güzel bir ilgi ile karşılandık.
Mola sonrasında devam eden yürüyüşümüz öğleden sonra Sütçüler (Galata) köyünde son buldu. Sütçüler köyüne girdiğimizde eski ve yeni camileri, iki farklı mimari yapısı ve minareleri merhaba diyor ve halkın sıcaklığını da hemen hissediyorsunuz. Önceki yürüyüşümüzde de ailesi ile tüm ekibi misafir eden Efrahim Çolpan yine aynı hazırlıkları yaparak günün en güzel sürprizini yaptı. İkram edilen taze süt, poğaçalar ve en önemlisi içten ve sevgi dolu ev sahipliği sanki muhteşem bir filmin sonundaki en güzel final sahnesi gibiydi. Çolpan ailesini de SARDOS olarak yüreğimizin en güzel yerine koyduk. Tüm emek ve sıcak ilgileri için sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
İşte doğa yürüyüşlerinin en güzel yönü kırsal yaşam alanlarımızdaki muhteşem insanları tanımak  onların yüreklerimize olan harika dokunuşlarıdır. Bu bizlere sevgi, hoş görü, paylaşma, misafirperverlik ve kucaklama gibi kaybetmeye başladığımız bir çok duyguyu hatırlamamıza vesile oluyor .
Yaşamına farklı bir anlam katmak, ve doğada tertemiz bir havada spor yapmak için herkesi doğa yürüyüşlerine davet ediyoruz. Topluluk olarak faaliyetlerimize toplumun her kesiminde herkes davetlidir. Yürüyelim sağlıcakla.

0

Hafta içi Mecidiye beldesindeki ormanlık alanda açılmak istenen Kalker ve Taş ocaklarının Edirne Bölge mahkemesinde görünmekte olan duruşmasını takip eden Keşan DOÇEK, hafta sonu da, 59 doğa severle birlikte söz konusu Mecidiye bölgesinde bir doğa yürüyüşü daha gerçekleştirdi.

Sabah erken saatlerde Mecidiye beldesinde başlayan yürüyüş, bahardan kalma bir havada, Mecidiye Göletinin yanından Kartalkaya mevkiine doğru devam etti. Mecidiye Göletinin tahliye kanalına kadar dolu olduğu görüldü.

Kartalkaya Vadisi ve Karagöl mevkiinden İbrice Yangın Kulesi’ne geçen ekip burada kısa bir  moladan sonra  Saros’un eşsiz mavisi ve ormanın yeşiliyle  bütünleşen Gökçetepe sahiline indiler ve emekli öğretmen Recep ÇINAR ile İrfan BALABAN’ın sürprizi ile karşılaştılar.

Yürüyüşçüler emekli öğretmenlerin “Kır Kahvesi” tadındaki sürpriz ikramlarına teşekkür ettiler, öğle yemeği ve keyifli sohbetler sonrası, Gökçetepe sahil güzergâhı takip ederek her yaşta katılımcının zevk aldığı yürüyüş, akşam üstü İbrice limanında son buldu.

Mecidiye Göletini besleyen derenin yağışlarla debi kazanması, dere geçişlerive güneşli bir hava yürüyüşü daha da zevkli hale getirdi.

Hafta içi Edirne Bölge İdare Mahkemesinde görülen ve kararın ileriki bir tarihte açıklanacağı söylenerek duruşmasına son verilen Mecidiye Kartalkaya bölgesinde bulunan ormanlık alandaki taş ocaklarının halen faaliyetlerine devam etmekte olduğu görüldü, böylesi güzel bir coğrafyada taş ocaklarının açılması ve faaliyetlerine devam etmesi turizm alanı olarak ilan edilen Saros Körfezine bir darbe daha vurmaktadır. Bu konudaki mücadelerinden dolayı “Mecidiye  Turizm ve Kültür Varlıklarını Koruma Yaşatma Derneği”ni destekliyoruz.

Uzun zamandan beri doğa yürüyüşleri ve bisiklet turlarına katılan Emekli Jandarma Kıdemli Başçavuş Fehim KAYA, “Emekli olduktan sonra yoğun bir tempodan çıkıp kendimi boşlukta bulacağımı düşünüyordum; ancak, DOÇEK ailesi ile tanıştıktan sonra, günlerim daha akıcı ve güzel geçmeye başladı, DOÇEK’te kendimi yeniden buldum, her bisiklet tutkunu ve doğa severin buluşma yeri DOÇEK’tir dedi.

Keşan DOÇEK Genel Sekreteri Nail Özkan “Dernek faaliyetlerimiz aralıksız devam ediyor, doğayı seven her kez faaliyetlerimize katılabilir, amacımız doğayı ve doğa sporlarını herkese sevdirmektir diyerek her yaşta katılımcıyı yürüyüşlerimize bekliyoruz” dedi.

0

Keşan yakınlarında meydana gelen zincirleme trafik kazasında 1 kişi öldü,7 kişi de yaralandı.

Keşan Yenimuhacir kavşağı yakınlarında meydana gelen zincirleme trafik kazasında ağır yaralanan Metin Kahraman kaldırıldığı Keşan Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Yaralanan 7 kişi de Keşan Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.