Ekonomi Haberleri
Edirne ve çevresindeki ekonomi haberlerin ayrıntıları Keşan Haber de

0

İranlı İşadamlarından bir grup KTSO’yu ziyaret etti..

KTSO’da Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,İranlı işadamlarına bölgedeki ekonomik durum hakkında bilgi verdi.
Tahranlı İşadamı Hossein Salar’da yatırımcıya sahip çıkan örnek bir odayı ziyaret etmekten memnun olduklarını ve bölgedeki yatırım alanları konusunda bilgi sahibi olduklarını kaydetti.

0

İpsala Ekonomi Forumu Yapılması Kararı Alan 16 Kurumun Muhatabı Kırmızı Liste Değildir.

Kırmızı Listenin, Kendi Deyimleriyle, “Ülkemizin İçinde Bulunduğu Savaş Hali Durumunu” Kullanarak, Toplantıyı Erteleme Çabaları, İpsala ve İpsalalılara Hakaret Olmuştur.

İpsala Ekonomi Forumu 16 Kurum Tarafından Düzenlenmektedir. Keşan TSO Toplantıyı Destekleyen 16 Kurumdan Biridir, Toplantıda Konuşmacı Bile Değildir.

Ülkemiz ve Bölgemizin Geleceği İçin Mücadele Ediyoruz, Konser Yapmıyoruz.

İpsala Ekonomi Formu, 15 Şubat Perşembe günü, İpsala Belediye Düğün Salonu’nda, “İpsala Birlikte Güçlü” sloganı ile 16 kurumun işbirliğinde gerçekleştirilecektir.

Bu ekonomi forumunun hazırlıkları; İpsala Kaymakamlığı, İpsala Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Üniversitesi, İpsala Ziraat Odası, İpsala Esnaf ve Sanatkârlar Odası, İpsala Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, İpsala Genç İşadamları Derneği, Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Hamzadere Sulama Birliği, İpsala Çeltik Üreticileri Birliği, İpsala Toplumsal Kalkınma ve Geliştirme Derneği, Dünya Gazetesi ve Tek Rumeli TV işbirliğinde yapılmaktadır.

İpsala Ticaret Borsamızda yaptığımız son toplantının ardından yapılmasına karar verdiğimiz bu ekonomi formunda, 16 kurum ve kuruluşun birlikte hareket ettiği ve ortak akıl güttüğü bir çerçevede, İpsala’nın ekonomisi, tarımı, ticareti ve geleceği konuşulacaktır.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ekonomist Sadi Uzunoğlu ile Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt gibi önemli misafirlerimiz ile 16 kurumumuzun temsilcilerinin katılacağı bu toplantıda, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası toplantıyı destekleyen 16 kurumdan biridir ve toplantıda konuşmacı bile değildir.

Bu kapsamda, kırmızı liste adı altındaki Keşan TSO’ya aday olan grubun kendi deyimleriyle, “Ülkemizin İçinde Bulunduğu Savaş Hali Durumunu” kullanarak, İpsala ve Bölgemiz için önemli olan bu toplantıyı erteleme çabaları, İpsala ve İpsalalılara hakaret olmuştur.

İpsala Ekonomi Forumu yapılması kararı alan 16 kurumun muhatabı olmayan kırmızı liste adındaki grubun, 16 kurumumuzun birlikte organize ettiği bu toplantıyı erteleme çabalarını esefle kınıyoruz.

Bu toplantıda, kırmızı liste adındaki grubun idaa ettikleri gibi; hiçbir propaganda, siyaset ve oda seçimi tartışılmayacak, bilakis toplantıda İpsala’nın ekonomisi ve geleceği konuşulacaktır.

İfade ettikleri gibi; Toplantıdaki 16 kurum içinde konuşmacı bile olmayan Keşan Ticaret ve Sanayi Odası nasıl propaganda yapacakmış..! Bunu anlamakta zorlanıyoruz.

Bu ifadeler İpsala’yı ve İpsala’daki üyelerimizi üzmüştür. Bu talihsiz ifadeleri kırmızı grubun seçim kaygısına vermekteyiz. Gereksiz yere İpsala’yı ve İpsala’daki üyelerimizi germişlerdir. Herkesi sağduyuya davet ediyoruz. Seçim bir şeyleri engelleyerek kazanılmaz. Kazanımlar üretmekle olur. 

Bu toplantı; ne Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın, ne İpsala Belediyesi’nin, ne İpsala Kaymakamlığı’nın ne de bir başka kurumun toplantısıdır. Bu toplantı İpsala’nın ve İpsalalıların toplantısıdır. 

Bu durumda geri adım atmak gibi bir düşüncemiz kesinlikle yoktur. Toplantının Afrin Harekatı ve Aziz Şehitlerimiz üzerinden yapmanın boş olduğunu anlamak gerekiyor. Biz konser yapmıyoruz, festival yapmıyoruz. İyi biliyoruz ki; kırmızı listenin derdi Ülke değil, Sarı Liste ve seçim kaygısıdır. 

Toplantının masrafları konusunda; Toplantı Salonu İpsala Belediyemiz tarafından tahsis edilmektedir. Toplantı sırasında verilecek ikramlar yine İpsala Belediyemiz tarafından verilecektir. Yine toplantının çekimlerini yapacak olan TV Kanalımızın 2 Bin TL olan ödemesi kurumlar kendi arasında paylaşacaktır. Konunun bu kadar büyütmelerini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. 

Bizim derdimiz bölgemiz, İpsala’nın ekonomisini nasıl daha ileriye götürürüz, geleceğini nasıl hep birlikte planlarız bunları tartışmak için bir araya geliyoruz, İpsala’nın birlikteliğini konuşuyoruz ve konuşacağız. Kırmızı listenin bu talihsiz açıklamaları İpsala’ya zarar vermiştir ve bu ifadelerin İpsala’yı ve üyelerimizi üzdüğünü tekrarlamak istiyoruz. 

İpsala Ekonomi Forumu olacaktır..! Bunu iptal etme ve engel olma çabası verenlerin İpsala’yı sevmeyenler, İpsala’nın geleceğini düşünmeyenler olduğunu çok iyi biliyoruz. Demek ki konu İpsala ve İpsala’yı geliştirmek değildir. Bu seçim kaygısıdır… 

 

0

Türkiye’nin çeltik ambarı İpsala’da ekonomi masaya yatırılacak.

İpsala Kaymakamlığı,Trakya kalkınma Ajansı,belediyeker ve odalar ile birlikte bir çok sivil toplum kuruluşunun yer alacağı forum  15 Şubat Perşembe günü  saat 16.00 da  belediye düğün salonu’da gerçekleşecek.

Programın modetörlüğünü  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu yapacak.

Program TEK RUMELİ TV de de önümüzdeki günlerde yayımlanacak

 

0

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuyumcu üyeleri 14 Şubat’a hazır…

Altının Son İki Yıllık Getirisi %50’nin Üzerinde…

KTSO Meclis Üyesi Orkun Özkaya ve  üye  Ömer Yazgılı, altının en güvenli yatırım aracı olarak konumunu koruduğunu dile getirdi.

Özkaya ve Yazgılı, bölgede sektörün, yaklaşan 14 Şubat Sevgililer Günü’ne de gerek kampanyalar gerekse ürün yelpazesi olarak hazır olduğunu dile getirdi.

Özkaya  ve Yazgılı, yatırım aracı olan altın ve yaklaşan 14 Şubat Sevgililer Günü hakkında değerlendirmede bulundular.

14 Şubat’a Hazırız…

14 Şubat Sevgililer Günü için sayılı günlerin kaldığını belirten  Özkaya, “Sevgililer Günü için kampanyalar hem pırlanta hem de 14 ayar ürünlerinde devam ediyor. Ürün grubu olarak en çok kolye ve tek taş yüzükler talep görüyor. Sektördeki işletmelerimizde her bütçeye uygun ürünler mevcut. İşletmelerimiz gerek kampanyalar gerekse ürün yelpazesi olarak 14 Şubat için hazırlıklarını yapğmış durumda” şeklinde konuştu.

Altın Her Zaman Yüksek Talep Görüyor…

Değerlendirmesinin devamında, altının yatırım aracı olarak her zaman talep gördüğüne dikkat çeken Özkaya, “İniş çıkış yaşanmasına rağmen altın yatırımcısına uzun vadede getiri sağlıyor. Son 2 yıllık getirisi yüzde 50’nin üzerinde. Altın yatırımcısı, hem altının uluslararası piyasada yükselmesinden faydalanıyor hem de yurt içi piyasada doların yükselişi ile kar sağlıyor. Altın ayrıca Dünya genelinde güvenli liman olmasından dolayı her zaman yüksek talep görüyor” dedi.

Sektör Olarak Gerek Kampanyalarla Gerekse Yeni Ürün Seçenekleriyle 14 Şubat’a Hazırız…

Yatırım aracı olan altın ve 14 Şubat Sevgililer Günü ile ilgili KTSO Üyesi Ömer Yazgılı’da şunları kaydetti, “Altın geçmişten günümüze her dönem güvenli bir yatırım aracı olarak kabul görmüştür. Böyle olmaya da devam edecektir. En sık karşılaştığımız soruların başında önümüzdeki günlerde altın fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceğidir. Bunu önceden öngörmek bizim için pek mümkün değil. Ancak, geçmişteki iniş çıkışlarından örnek alarak değerlendirme yapılıp nasıl bir seyir izleyeceğine dair tahminde bulunabiliriz. Sektörümüz için önemli bir iş yoğunluğu yaşayacağımız zamanlardan birisi de Sevgililer Günü. Her yıl az ya da çok sektöre katkı sağlamaktadır. Sektörümüz şu anda gerek kampanyalarla gerekse yeni ürün seçenekleri ile hazır durumdadır.”

0

 

Keşan TSO Tarım Grubu Enez’de..

Keşan TSO Tarım Grubu Enez’de Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri ile Bir Araya Geldi.

Mustafa Helvacıoğlu; “Dünyada araba sayısı artıyor, ev ve insan sayısı artıyor ama toprak artmıyor. Toprağımıza sahip çıkmalıyız.”

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası), Enez bölgesindeki Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri ile tarım sorunlarını konuşmak için bir araya geldi.

Dün saat 13.30’da Abdurrahim Köyü’ndeki Çetinkaya Restaurant’ta gerçekleşen toplantıya; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akif Topçu, Meclis Üyeleri Sebahattin Karlıdağ, Sedat Uzun, Akif Topçu, Keşan TSO Meslek Komitesi Üyeleri Hasan Çetinkaya, Erhan Arı, Selçuk Mermi ve Aydoğan Akar, Enez Esnaf Odası Başkanı İzzet Savuran ile Enez’de faaliyet sürdüren Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri Yöneticileri katıldı.

Toplantıda, Enez bölgesindeki tarımsal sorunlar ile ilgili konuşan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Bölgemizin sorunu tarım ve turizm. İklim değişiklikleriyle birlikte gelecekte en büyük sorun olarak su, gıda ve toprak olacak. Dünyada ev, araba, telefon, insan sayısı artıyor ama toprak sayısı artmıyor. Toprağımızı korumalıyız. Toprağımızı bölgemiz dışındaki kişilere satıyoruz. Toprağımızı sata sata ileriki yıllarda bize sadece köyümüzün adı kalacak. Baba ölüyor çocuklar daha 7’si çıkmadan tarlaları hemen satalım deniyor. Türkiye’de tarla satın alan diğer alıcılar geliyor köyün bir parçasından 4 dönüm tarla alıyor. Neden alıyor bu tarlayı komşusu olduğu diğer tarlalara göz diktiği için. Çünkü yasa gereği tarla satılacağı zaman sınır komşularından izin alınmak zorunda. Bastırıyor parayı benim köylü kardeşimden fazla para vererek tapuyu alıyor. Neden? İleride daha da pahalı olacağı için. Topraklarımıza sahip çıkmalıyız, çocuklarımızı okutmalıyız, geleceğe hazırlık yapmalıyız. Enez pişirilmeye, kullanılmaya hazır bir yer. Enez Saros Körfezi’nin en şanslı yeri. Artık insanlar kafa dinlemek için uzak yerler arayacaklar. Tarım, turizm, ticaret bir arada olan yerler arayacaklar, Enez bu yönden avantajlı. Sizden ricam köyünüzde toplantılar yapın. Sorunlarınızı masaya yatırın. Birlikte hareket edelim, birlik olalım.” dedi.

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından toplantıya katılan Enez bölgesindeki Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri temsilcileri ile tarımsal sorunlar ve çözümü için fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantı bitiminde katılımcılara Tescilli İpsala Pirinci hediye edildi.

0

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Üyesi İsmail Yener’in Başlattığı “Güvenal Prestige Konakları’nın” Temelleri Atıldı.

29 Ocak Pazartesi günü saat 09:30’da gerçekleştirilen Güvenal Prestige Konakları’nın temel atma törenine Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Şapçı, Meclis Üyeleri Turgay Akıncıoğlu, Yalçın Şen ve Sebahattin Karlıdağ, Keşan TSO Meslek Komitesi Üyeleri Özden Çetin, Ali Zontul, Özcan Zümbül, Keşan TSO Genç Girişimciler Komite Üyeleri Hayrettin Varol, Ahmet Güven Güner ve Mustafa Dinçer katıldı.

Temel atma töreninin öncesinde açıklamada bulunan Keşan TSO Üyesi İsmail Yener; “1961 yılında Keşan’a geldim. Kerestecilik, nalburiye ve inşaat işlerinde faaliyet gösterdim. Firma olarak inşaat alanında ilk defa 1971 yılında ‘al-sat’ olayını başlattık. Güvenal Prestige Konakları 3 bloktan oluşmakta. Her blokta 28 daire bulunacak ve toplamda 84 daire olacak. Bu tesisin kazandırılmasında emeği geçen ve geçecek olan herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Bugün bu tesisin temel atma töreni için gelen herkese de ayrıca şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’da yaptığı açıklamada, “Keşan TSO olarak odamız üyesi Güvenal Firması’nın ‘Prestige Konakları’ projesinin temel atma törenindeyiz. Keşan’da güvenilirlik ve kalite anlamında bizleri onurlandıran firmamızın yeni inşaat projesinin temel atma törenindeyiz. Yeni Keşan’da yapılan bu sitenin çok önemli bir noktada olduğunu görüyoruz. Allah kazasız belasız bitirmeyi nasip etsin. Güvenal firmasına önder ve öncü oldukları için teşekkür ediyorum. Yeni Keşan’da da ilkleri başarmış, istihdam ve inşaat alanında yenilikleri getiren firmamıza başarılarının devamını diliyoruz. Yeni Keşan’da 2018 yılında Bine yakın konut üretimi yapılacak. İnşaat sektörü Keşan’ın ekonomisine de can veriyor. İnşaat sektörü, 2017 yılındaki imar değişimi sebebiyle bir durağanlık yaşasa da 2018 yılında Keşan’ın ekonomik anlamda en önemli damarı olacak” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından Keşan TSO Heyetine proje ile ilgili ayrıntılı bilgi verildi ve kurban kesilerek temel atma töreni gerçekleştirildi

0

KTSO, Yurtdışından Gelen Yedek Parçaların Tamir ve Bakımı İçin Üye İşletmelere Referans Olacak…

İsmail Şapçı; “Yurtdışından tamir ve bakım için gelen yedek parçalar ile ilgili imzalanan protokol, bölge esnafına kazanç sağlayacak.”

Edirne TSO (Edirne Ticaret ve Sanayi Odası) ile Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) arasında, yurt dışından ülkemize gelen motorlu nakil vasıtaları, tarım makinaları, yedek parça tamiri ve bakımı ile ilgili protokol yapıldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Keşan TSO Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Şapçı, konum itibarı ile Yunanistan’a komşu bulunan bölgemize, yurtdışından getirilen motorlu nakil vasıtaları, tarım makineleri ve parçalarının tamiri ve bakımı ile ilgili olarak Edirne TSO ile yapılan işbirliği kapsamında, sektörde önemli bir sorun haline gelen konunun çözüme kavuşturulmasının amaçlandığını belirterek tamir ve bakım ile ilgili faaliyet gösterecek firmaların taleplerinin Keşan TSO’da alınmaya başlandığını ifade etti.

“Bakanlık ile Yapılan Görüşmeler Konunun Önemini Ortaya Çıkarmıştır.”

Şapçı açıklamasında şunları kaydetti; “Özellikle Keşan, İpsala ve Enez esnafının kazanç sağlayacağı bu protokol ile Yunanistan’dan bölgemize gelen motorlu nakil vasıtaları, tarım makineleri ve parçalarının tamiri ve bakımı ile bölgemiz ekonomik anlamda fayda sağlayacak. Protokol gereği; tamir ve bakım amaçlı Türkiye Gümrük Bölgesinde işleme tabi tutulacak gümrük işlemleri, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı kara hudut kapılarından yapılacak. Önceki yıllarda Keşan TSO önderliğinde bölge oda ve borsalarının işbirliği ile yapılan Bakanlık ve Gümrük Müdürlüğü görüşmeleri ile sunulan raporlarlar konunun önemini ortaya çıkarmıştır.”

“Yapılan Protokol ile Bölgemize Döviz Girişi Sağlanacak.”

İsmail Şapçı açıklamasının devamında, bu kapsamda Edirne TSO’nun teminat vererek tüm bölge esnafının sorunu haline gelen bu konuyu çözüme kavuşturmak amacıyla oluşturduğu protokolde Keşan TSO ile işbirliği yapmasının sektör ile ilgili bölge esnafına da fayda sağlayacağını belirterek; “Konum itibarı ile AB üyesi ülkeler olan Yunanistan ve Bulgaristan’a komşu bulunan Edirne geneline getirilen motorlu nakil vasıtaları, tarım makineleri ve parçalarının tamiri ve bakımı ile birlikte bölgemize de döviz girişi sağlanacak. Yapılan protokolün sektör ile ilgili tüm bölge esnafına hayırlı olmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Şapçı son olarak, bahsi geçen parçaların tamir ve bakımını için talepte bulunmak ve ayrıntılı bilgi almak isteyen üye işletmelerin, Keşan TSO Genel Sekreterliğine müracaat edebileceklerini dile getirdi.

0

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetici ve Yetkilileri oda üyesi çarşı esnafını ziyaret etti.

26 Ocak Cuma günü gerçekleştirilen ziyaretlere, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Sevtap Engin, Meclis Üyesi Yalçın Şen, Yönetim Kurulu Üyeleri Kadir Mutaf ve İsmail Şapçı, Genç Girişimciler Komite Üyeleri Sinan Engin, Uğurcan Urgan ve Ahmet Güven Güner, Kadın Girişimciler Komite Üyeleri Emine Günay ve Suzan Uluçay ile Keşan TSO Akreditasyon Sorumlusu Seda Havale katıldı.

Sırasıyla; Keşan TSO Üyeleri Ege Güzellik Merkezi (Sibel Meriç), Süzgünler Beyaz Eşya (Kadir Süzgün), Süzgünler Mobilya (Aytekin Süzgün), Keşan Mobilya (Güray Koşan), Hancı Market (Hüseyin Yavuz Yılmaz), Kaya Elektronik (Cem Kaya), Merkez Et (Nail Sazlı), Özkan Kırtasiye (Mustafa Özkan), Deniz Pastanesi (Fevziye ve Özdemir Deniz), Evren Kırtasiye (Necla ve Hüseyin Toprak), Dinçer İplik (Ayhan Dinçer) ziyaret edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Yönetimi olarak olağan üye ziyaretlerine devam ettiklerini ve bu kapsamda üyelerin sorun ve taleplerini dinlediklerini dile getirerek şunları kaydetti;

“Üyelerimiz ile sık sık bir araya gelmeye çalışıyoruz. Tüm çalışma organlarımız ile rutin olarak üyelerimize yakın olup daha da iyi hizmet verebilmek adına sorun, öneri, görüş ve taleplerini alıyoruz. Üyelerimizin yapılan hizmetlerden memnuniyetini gördükçe bizlerde mutlu oluyoruz. Yenilikçi bir görüş ve girişimci ruhumuz ile üretmiş olduğumuz projeler ve yapmış olduğumuz hizmetlerle bölgeyi daha da değerlendirdiğimize inanıyoruz. Trakya’nın en girişimci, dinamik ve yenilikçi esnafının da bölgemizde olduğunu belirtmek isteriz. Bu kapsamda, hep birlikte daha da güçlü bir bölge olmak için üyelerimiz ve bütün kurumlarımız ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Açıklamasının devamında gündeme de değinen Helvacıoğlu; “Şu günlerde Dünya’da yaşanan ekonomik krizler ve Ülkemiz üzerinde oynanan kirli oyunlar ekonomimizi yavaşlatsa da 2018 yılından ve gelecekten umutluyuz. Teröre karşı gerçekleştirilen Afrin Harekâtı kapsamında Devletimizin ve Mehmetçiğimizin attığı adımların sonuna kadar arkasındayız. Allah onların yardımcısı olsun. Dualarımız onlarla. Bu Bayrak, Bu Devlet, Bu Memleket bizim. Bunları aşacak birlik, beraberlik, güç ve kararlılıktayız. Bu yüzdendir ki 2018’den ve gelecekten umutluyuz” şeklinde konuştu.

Keşan TSO Heyeti ziyaretlerde, çarşı esnafıyla kış sezonunu değerlendirerek 2018 yılının bol kazançlar getirmesini temenni etti.

0

Kanal D  Çandır köyü’nde  doğal ortamda yaşayan boz ırk inekleri görüntüledi

– Anadolu yerli sığırlarından biri olan, Kurtuluş Savaşı’nda silah ve mühimmat sevkiyatı için kağnıları çekmesi ile bilinen ve Türkiye’de Ege   ve Edirne’nin Enez ilçesinde de yetişen ‘Boz’ sığır ırkının pazar değeri arttırılmaya çalışılıyor.

Trakya’da nesli tükenme tehlikesi altında olan boz ırk sığırların etlerinin  markalaşması konusunda  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) çalışma yapacak.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,Kanal D haber ekibiyle birlikte Enez’in Çandır köyü cıvanında  yetiştirilen  boz ırk sığır yetiştiricileri ile görüştü.

Boz ırk hayvanların tamamen doğal ortamda beslendiklerini anlatan Helvacıoğlu,şöyle devam etti:”Boz  ırk inekler tamamen doğal ortamda besleniyorlar. Bunların etleri adeta ilaç. Bu etin markalaşması konusunda çaba sarf edeceğiz. Bu genler korunduğu için değerli. Devlet inekleri koruma altına almış bizde oda olarak etin markasını koruyacağız.”

Çandır   köyündeki hayvan üreticileri de Trakya’da nesli tükenme tehlikesi altında olan boz ırk sığırların koruma altına alındığını belirttiler.

Bölgede  600’ün üzerinde  saf boz ırk sığır bulunduğunu, ancak bunların 200 tanesinin devlet tarafından desteklendiğini ifade eden üreticiler,zor doğa şartlarına uyum sağlayan, süt üretimi az, etinin ise Karaca eti lezzetinde  kaydettiler.

Enez’in Çandır ve Hisarlı  Dağı ile Gala  Gölü kenarında serbest bir şekilde dolaşan boz ırk inekler Namık Kemal Üniversitesi

Kanal D kameramanıVolkan Kamber  ve  muhabir Özay Erad tarafından hazırlanan program önümüzdeki günlerde yayına girecek.

0

SKEÇE VE KEŞAN TİCARET ODALARI, ÜYELERİ İÇİN KARŞILIKLI BİLGİ, İLETİŞİM VE DESTEK OFİSİ AÇIYOR…

KTSO Yönetim Kurulu Yunanistan’da; hibe programlarında proje ortaklığı, Oda Üyelerine uzun süreli vize kolaylığı, İletişim ve Destek Ofisi, turizm işletmelerine yönelik ortak seyahat paketi ve iki ülke ortaklığında kapsamlı bölge çalıştayı gerçekleştirilmesi konusunda temaslarda bulundu.

18 Ocak Perşembe günü Keşan TSO Yönetim Kurulu tarafından gerçekleştirilen Yunanistan temaslarında sırasıyla, Gümülcine Baş Konsolosluğu’na yeni atanan Murat Ömeroğlu, İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ve İskeçe’de üretim yapan bir takım ihracat firmaları ile görüşmelerde bulunuldu.

Yunanistan programına; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa İşçimen, Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Cemil Çakıcı, Kadir Mutaf ve Cüneyt Yüksekdağ, Meclis Üyesi Murat Arıkan, Keşan TSO 2. Grup Meslek Komitesi Başkanı Selçuk Ataklı, Keşan TSO 6. Grup Meslek Komitesi Başkanı Göksel Aktaş, Oda Üyeleri Aydoğan Akar ve Ahmet Akar ile Keşan TSO Genel Sekreteri Erdem Başak katıldı.

Yunanistan’daki temas ve görüşmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, görüşmelerin bölge ve oda üyeleri açısından oldukça faydalı ve olumlu sonuçlar doğuracağını belirterek şunları kaydetti;

Oda Üyelerine Uzun Süreli Vize Kolaylığı Sağlanması Konusunda İsteklerimizi Yineledik…

“Keşan TSO Heyeti olarak Yunanistan’da gerçekleştirdiğimiz görüşmeler ve sağladığımız temaslar oldukça olumlu geçti. Programımıza görevine yeni atanan Başkonsolosumuz Sayın Murat Ömeroğlu ziyareti ile başladık. Kendisine yeni görevinde başarılar dileyerek önümüzdeki süreçte Batı Trakya iş dünyası ile karşılıklı yapacağımız iş planlarımızı anlattık. Bir diğer önemli konumuz ise oda üyelerimize uzun süreli vize kolaylığı sağlanması üzerineydi. Bu yöndeki istek ve taleplerimizi yeniledik. Sayın Başkonsolosumuzda bahsi geçen iş planlarımıza katkı ve destek vereceğini bizlere iletti.”

İki Ülkenin Trakya’sı Keşan’daki İş Çalıştayı’nda Buluşacak…

Konsolosluktaki görüşmelerin ardından, İskeçe TSO (İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetimi ile kapsamlı bir planlama toplantısı gerçekleştirdiklerini ifade eden Mustafa Helvacıoğlu değerlendirmesine şöyle devam etti; “Yaklaşık 6 Bin Üyesi bulunan ve geçtiğimiz günlerde güven tazeleyerek yeniden göreve seçilen İskeçe TSO Yönetimi ile kapsamlı bir iş planlama toplantısı gerçekleştirdik. Yönetim Kurulu Başkanı Stylianos Moraitis, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Hatip ve Meclis Üyeleri Chatzigkene Irfan ile Molla Oglou Ismet Yönetim Kurulu Üyeleri ile karşılıklı sınır ötesi iş planlarımızı görüştük. Öne çıkan gündemlerden biri, Yunanistan ve Türkiye’nin Trakya Bölgelerinin iş camiasını bir araya getirecek bir iş çalıştayının yapılması konusuydu. Dedeağaç ve Gümülcine Ticaret Odaları ile bu konudaki görüşmeleri devam ettirerek önümüzdeki Nisan-Mayıs aylarında bir çalıştay yapılması konusunda planlama gerçekleştirdik.

İskeçe TSO ve Keşan TSO İhracat Yapan Üyelerine Yönelik Karşılıklı Bilgi, İletişim ve Destek Ofisi Açacak…

Mustafa Helvacıoğlu değerlendirmesinin sonunda, İskeçe TSO Yöneticileri ile AB ve Sınır Ötesi Hibe Programları konusunda proje ortaklığı yapacaklarını da sözlerine ekleyerek; “Batı Trakya’daki Ticaret ve Sanayi Odaları ile proje ortaklığı yapılması konusunda protokol çalışmalarımız olacak. Bir diğer önemli konumuz ise, İskeçe TSO ile Odamızın hizmet bölgelerini kapsayacak ve ithalat / ihracat yapmak isteyen üyelerimize yönelik karşılıklı bilgi, iletişim ve destek ofisleri açılması konusunda karar aldık. Bu konuda üyelerimizin mevzuatlar konusunda bilgi alabilecekleri, ücretsiz tercümanlık hizmetlerinden yararlanabilecekleri, iş görüşmelerini gerçekleştirebilecekleri ve benzer birçok konuda destek alabilecekleri bir model uygulama olacak. Yine turizm işletmelerimize yönelik olarak hayata geçireceğimiz ortak seyahat paketleri ile de üyelerimize karşılıklı faydalar sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Keşan TSO Heyeti, Yunanistan temaslarında son olarak, İskeçe’de üretim yapan ve ürettiği ürünleri Türkiye’ye ihraç eden iki firmayı ziyaret ederek üretim konuları hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulund

0

KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,hazırladıkları proje ile kadınların üretime katılmasını sağlayacaklarını söyledi.

Helvacıoğlu, odada düzenlenen toplantıda kadın girişimciler ile birlikte bir proje hazırladıklarını  belirtti.

Helvacıoğlu sözlerine şöyle devam etti:”: “Kadın girişimcilerimizle beraber bir proje hazırlıyoruz. Odamız tarafından ABİGEM işbirliğiyle Marifetli Hanım Eller Kooperatifi adı altında oluşturulan bu proje; Keşan, İpsala ve Enez’i kapsayan bölgemizdeki 1000 kadınımızın üretime katılması amacıyla hayata geçirilecektir. Bu önemli proje ile yaşamın her alanında yanımızda olan kadınlarımızı üretime teşvik edeceğiz. Marifetli hanım eller projemiz ile kadınlarımız aile, bölge ve ülke ekonomisine de katkı sağlayacak. Gıda ve hizmet konusunda ürettikleri ev ve el ürünlerini satarak ekonomiye değer katacaklar. Kadın girişimcilerimiz bir araya gelerek bilgi ve deneyim alışverişinde bulunacak ve birbirlerini güçlendirmeleri sağlanacak. Üyeler, internet sitesi üzerinden de sipariş alıp satış yapabilecek. Kooperatif üyesi kadınlar, eğitimler sayesinde istedikleri alanlarda uzmanlaşma imkânı da bulacak. Sabit satış noktası ve satış TIR dorsesi marifeti ile kadınlarımız kooperatif kültürü kapsamında ürettikleri ev ve el ürünlerini pazarlayabilecekler. Hazırladığımız projeyi ab, kalkınma ajansı ve sınır ötesi gibi çağrıya çıkan hibe programlarına sunacağız. Kadına değer vermek sözle olmaz. Kadınlarımızı üretime sokabiliyorsak işte o zaman kadına değer vermiş oluruz.

Toplantıya Başkan Yardımcısı Mustafa İşçimen, Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Mutaf, Trakya Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Genel Müdürü Fatih Yaldız ve Kadın girişimciler katıldı.

 

0

KTSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Üyeleri Adana’da; Doğalgaz Teknolojileri, İnşaat Teknolojileri ve Mobilya Fuarı’na katılacak.

15 – 16 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Adana Fuar ve iş gezisi programı ile ilgili açıklamalarda bulunan Keşan TSO Genç Girişimciler Komitesi Üyesi Serkan Şen, 1 gece 2 gün sürecek fuar ve iş gezisi programı ile ilgili şu detayları verdi.

Sektör ile İlgili Gelişmeleri ve Son Teknolojileri Takip Etme Fırsatı Yakalayacağız…

“15 Şubat Cumartesi sabahı başlayacak programımızın ilk gününde, Adana TÜYAP Fuar Merkezi’nde üç ayrı sektör fuarını ziyaret edeceğiz. Doğalgaz Teknolojileri, İnşaat Teknolojileri ve Mobilya Fuarı’nda üyelerimiz ile birlikte sektörleri ile ilgili gelişmeleri ve son teknolojileri takip edeceğiz. Fuarların ne kadar önemli olduğunun üyelerimiz ve genç girişimcilerimiz tarafından bilinmesinin bölge ekonomimize değer katacağına inanıyoruz. Uluslararası ticaretin çok hızlı bir şekilde geliştiği günümüzde fuarların önemi de vazgeçilmez bir şekilde artmaktadır. Bölge firmalarımız, ekonomik durgunluğu daha az hissetmeleri ve yenidünya düzenine ayak uydurmaları için fuar, festival ve benzeri ticari organizasyonlara önem vermeli. Kendi işletmelerindeki kampanyaları ortaya çıkararak müşterilerine daha da iyi hizmet etmelerini sağlayan bu tür etkinlikler firmalarımıza değer katacak ve dolayısıyla da bölge istihdamına ve ekonomisine katkı sağlayacaktır.”

Adana Programının İkinci Günü Turistlik Yerlere Ziyaret Şeklinde Geçecek…

0

Bu yıl kış ayının sıcak geçmesi,tabiattaki bazı bitkileride aldattı.

Bademler çiçek açarken,Keşan’ın Akhoca köyünde de bir tarlada ayçiçekleri çiçek açtı.

Trakya’da şimdiye kadar böyle bir olayın yaşanmadığını dile getiren yaşlılar, bunun hayre alamet olmadığını söylediler.

Akhoca köyündeki ayçiçeklerinin çiçek açmasını facebbok hesabından paylaşan Emrullah Meriç’te 60 yaşında olduğunu ve şimdiye kadar bu mevsimde böyle bir olaya şahit olmadığını belirtti.

Trakya’nın bir çok yerinde her yer hala yemyeşil  ve hayvanlar otluyor.

0

Keşan’da organize sanayi için çalışmalar sürerken,İpsala da bu konuda çalışma başlattı.

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, gazetecilere yaptığı açıklamada,İstanbul’daki sanayicilerin  Trakya Bölgesine yöneldiğini söyledi.

Kerman, bölgede organize sanayi kurulması için çalışma başlatıldığını belirtti.

Bununla ilgili çalışmalar kapsamında bir bölgenin organize sanayi için belirlenmesi çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Kerman;”Bölgemiz yatırımcılar için cazip hale gelecek. organize sanayi bölgesi için çalışmalarımız devam ediyor.”şeklinde konuştu.

Bu arada Keşan ve Uzunköprü’ye kurulması beklenen organize sanayi bölgelerinin çalışmaları da devam  ediyor.

0

Cam fabrikasıyla birlikte istihdam umutları da gitti

3 yıl önce İpsala’ya cam fabrikası kurmak için yaklaşık 20 bin TL civarında yatırım yapan Şaban Tereci, yasal izinlerin bir türlü verilmemesi nedeniyle, tesisini İpsala’dan taşıdı.

Cam fabrikası kurmak amacıyla 3 yıl önce İpsala’ya gelen İşadamı Şaban Tereci, ruhsat ve ön izinlerin bir türlü alınamaması üzerine, geçen çarşamba günü tesisini TIR’larla İpsala’dan taşıdı.

Yatırımla ilgili olarak, tesis çevresinden arazi satın aldığını, , işletmeyi kurmayı planladıkları 20 bin 500 metrekare arsa üzerine,  ilk aşamada 24 metreye 50 metre boyunda 11 metre yüksekliğinde iki hangarın kısmen inşa edildiğinin altını çizen  Tereci, 2 yılı aşkın bir süre beklemelerine ve çeşitli başvurularına rağmen, ruhsat işlemi için yasal sürecin bir türlü tamamlanmadığını söyledi. Yatırımı hayata geçirecek olan ön izinlerin gerekliliği ve aciliyetine rağmen bir türlü verilmediğini de vurgulayan Şaban Tereci, kurulum aşamasındaki malzemelerin çürümeye başlaması ve bir sonuç alınamadığı için yatırımı sonlandırmak zorunda kaldığını kaydetti.

İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM OLACAKTI

Cam fabrikasının İpsala’da hayata geçirilmesiyle yaklaşık 200 kişinin burada çalışacağı ve aileleriyle birlikte en az bin kişiye istihdam sağlanacağını kaydedilirken, tesisin taşınmasıyla işsizliğin ve dış göçün engellenemeyeceği ifade edildi.

Av hobisi olması vesilesi ile 1983 yılından beri  İpsala’ya geldiğini kaydeden İşadamı Şaban Tereci, tesisinin kuruluş aşamasında yatırımı neden İpsala’ya yaptıklarını şöyle açıklamıştı:  “Buradaki işsizliği gördüm. Kahvehanelerdeki işsiz geçleri üzülerek izledim. Yani buradaki gençlerin kahvelerde, orda burada oturduklarını gördüm. Bunlar da bizi üzdü. İstanbul’da maalesef işçi problemimizden dolayı birkaç arkadaşımızla yaptığımız sohbetlerde de bunlar gündeme geldi. Dolayısıyla burada 5-6 milyon TL.’ye yakın yatırım yaptık arazi aldık… Şehrimizin evlatları başka şehirlere işsizlik yüzünden göç ediyor. İşsizlik ilçemizde en büyük sorun halinde.”

YATIRIMCININ ÖNÜ AÇILMADI

Cam fabrikası için, İpsala Belediyesi tarafından,  ruhsat ve ön izinlerin verilmemesi üzerine tesisin taşınması kararının alınıp, ardından da uygulamaya geçilmesinin ilçe için büyük bir kayıp olduğu  kaydedilirken, yatırımcının önünün açılmadığı ve bu nedenle bundan sonra da İpsala’ya kolay kolay yatırım yapılmayacağının altı çizildi.

MADEMKİ RUHSAT VERMEYE YETKİLİ DEĞİLDİNİZ, NEDEN MÜRACAATIMIZA EN BAŞINDAN CEVAP VERMEDİNİZ?

Ruhsat ve ön izinlerin verilmemesi yüzünden fabrikanın atıl kaldığı ve çürümeye erk edildiğini kaydeden Şaban Tereci, maddi ve manevi olarak zarara uğradığını ve bu nedenle tesisi taşımak zorunda kaldığını da kaydetti.

BEN EVRAKLA KONUŞURUM

Tereci, ruhsat süre hakkında geçmişte de gazetemize şu açıklamada bulunmuştu: “Aradan 2 yılı aşkın bir süre geçti. Biz yatırımımızı fabrikamızın  çeliğini yaptık ve halen atıl durumda çürümeye maruz kalmıştır. Tüm müracaatlarımızı tarafınıza yazılı olarak bilgilendirerek yapmış bulunmaktayız. Lakin arazinizin önü kapandığı için tavrınız tamamen değişmiş oldu. Meclis üyeniz Sayın Ekrem Ege ile birlikte  yer değişebileceğimizi beyan ettik bize herhangi bir başka yer de göstermediniz ve 22 ay sonra arazinin satılmasından yeni haberim oldu diyerek tarafımı mahkemeye verdiniz. Müracaat tarihlerime ve Mahkemeye vermiş olduğunuz tarihe bakar mısınız? Kendi söylediğiniz yalana kendinizde inandınız herhalde. Bu araziyi satın alırken de tarafımıza yardımcı olan Meclis üyeniz Sayın; Yusuf İder’dir. Arazimize trafo kuran yine Meclis Üyeniz Sayın; Suat Batı’dır. Ben evrak ve belgeyle konuşurum. Mademki ruhsat vermeye yetkili değildiniz müracaatlarımıza neden daha önce bu şekilde en başından cevap vermediniz? Şahsi menfaatleriniz İpsala halkının ekmeğinden aşından ve yatırımcının yapmış olduğu yatırımdan daha önemli olduğu için mi? Bu ilçede her şey iki dudağımın arasında diyerek tarafımı tehdit etmeniz hiç yakışık almadı. İsmim Şaban Tereci gibi. Eminim ki; İktidar Partisinin tutumu ve yönetim anlayışı kesinlikle böyle değil.  İktidar Partisine ve makamınıza olan saygımdan dolayı sizin üslubunuzla size cevap vermedim. Bedelsiz olarak tarafınızdan herhangi bir yer istemedim, kendi imkanlarımla istihdam sağlamaya çalıştım. Tüm iyi niyetli yaklaşımlarımın karşılığı bu olmamalıydı. Maddi ve manevi olarak şahsınızın bu tavırlarından dolayı zarara uğramış bulunmaktayım. Naçizane şahsınıza tavsiyem  İpsala ilçesinin ve halkının geleceği ile ilgili konulara daha vicdanlı ve olumlu yaklaşmanızdır.  İpsala Yeni Gazete

0

İpsala’da Türkiye’de ilk defa belediye eliyle  lisanslı depo yapılıyor.

İnşaatına başlanan depo hakkında Kesanhaber.net’e açıklama yapan    İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Karayokuş Mevkisi’nde inşaatına  başlanan depoların üreticilerin hizmetine sunulacağını söyledi,.

Türkiye’de lisanslı depo için  müracaat eden ilk belediye olduklarına işaret eden Kerman, deponun 20 bin tonluk olacağını belirtti.

Deponun çeltik üreticilerinin depolama sorununu çözeceğini ifade eden Kerman.” Türkiye çeltik üretimin ambarı durumundaki ilçemizde  depo sorunu bu sayede çözülecek.Lisanslı depoculuk çok önemlidir. Lisanslı depoda, çeltiğin sağlıklı şekilde depolanmasını sağlıyoruz ve ürün kaybını önlüyoruz. Yine köylümüzün bu depoya getirdiği ürünün kira bedelini devlet ödüyor”şeklinde konuştu.

Kerman, 10  kendisini ziyaret eden gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramını’da kutladığını belirterek, yarın (10 Ocak Çarşamba) gazetecilerle sabah kahvaltınında bir araya geleceğini duyurdu.

 

0

Türkiye’nin pirinç ambarı İpsala’da  çeltik üreticileri sorunları tartıştı.

Gündemin en önemli maddesi ise düşürülen gümrük vergileri nedeniyle ülkeye giren kalitesiz pirinçlerdi.

İpsala Ticaret Borsası Salonu’nda gerçekleşen toplantıyaioda ve borsa yöneticileri,sulama birlikleri,çeltik üreticileri birlikleri ile üreticiler katıldı.

Toplantı sonrasonda alınan kararlar şöyle açıklandı

31.12.2017’de düşürülen vergilerle birlikte kalitesiz pirincin ülkeye girmesi, gerektiğinden fazla ithalatına izin verilmesi üreticimizi ve ticareti olumsuz yönde etkileyeceği sonucuna varıldı. öncelikle kısa sürede devletimizin, yetkililerimizin tedbir almaları gereken hususlar dile getirildi.

  1. 31.12.2017 tarih ve 30287 sayılı resmi gazetede gümrük tarife uygulama tarihi bitişi olarak gözüken 01 temmuz 2018 yerine uygulamanın 01 nisan 2018’e çekilmesi.
  1. ülkemiz üretimine risk oluşturan, kalitesi düşük, ülke tüketicimize uymayan (ır8, düşük kaliteli çin ve hindistan pirinçleri gibi) gıda güvenliği bulunmayan, bu ürünlerin ülkelerinin gümrük tarife istatistik pozisyonuna eklenerek gümrük oranlarının eski seviyelerine çekilmesi sağlanmalıdır (çeltik %34, kahverengi pirinç %36, pirinç %45).

ülkemizde üretimin arttırılması, geliştirilmesi, ticaretin istikrarı ve geniş tabanda sağlıklı yapılması için, kalitesiz ürün ithalatının önüne geçilmeli ve yeterinden fazla ithalat yapılması mutlaka engellenmelidir.”

 

0

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle medya sektör buluşması programı düzenledi.

Keşan ve İpsala’daki yerel gazeteciler  yaygın basın mensuplarının katıldığı toplantıda konuşan KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,bölgenin gelişmişlik hedeflerine ulaşmasında,basının çok önemli katkısının bulunduğunu söyledi.

Yıllık bütçeden yüzde 3’lük bir bölümün  basın ilan gideri olarak ayrıldığını kaydeden Helvacıoğlu,bölge markalarının tanıtılmasında basının önemli olduğunu vurguladı.

Helvacıoğlu,sözlerine şöyle devam etti:”bu gün burada, 10 ocak çalışan gazeteciler günü kapsamında, keşan, ipsala ve enez’deki tüm medya kuruluşlarımızın temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz “medya sektör buluşması” ile hepbirlikte sektörün sorunlarını değerlendirmek üzere bir araya geldik.

keşan, ipsala ve enez’de faaliyetini sürdüren 8 yerel gazetemiz, internet haber sitelerimizin yönetici ve yetkilileri, ulusal ve yaygın haber ajans birimlerinin temsilcileri, kurum ve kuruluşlarımızın basın birimleri, yöresel tv kanallarımızın temsilcileri ile bölgemizdeki radyo kanallarının temsilcileri ile bir aradayız.

bölgemizin gelişmişlik hedeflerine ulaşmasında, sağlıklı, güçlü ve özgür bir basının çok önemli katkısı olacağının muhakkak ki farkındayız. 

üstlendiğiniz her görevi, her koşulda sürdürmeye çalışarak bölgemizin daha da fazla kalkınmasını, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesine önemli katkılar sağlanması konusunda yerel basınımızın büyük bir özveri içerisinde çalışması takdire şayandır.

bu bilinç ile keşan ticaret ve sanayi odası olarak medya kuruluşlarımız ile hep iç içe olduk, beraber olduk. basınımız üyelerimiz ile aramızda köprü oldu.

2010 yılında odamız bünyesinde kurduğumuz basın yayın birimimiz ile bu birlikteliği daha da sağlam temellere oturttuk.

8 yıllık bir süreçte, yerel, yaygın ve ulusal basınımıza yaklaşık 1500 haber servis ettik. 

yılda yaklaşık 190, ayda 16 haber ortalaması ile cumartesi – pazarlar ve resmi tatilleri çıkardığınızda, hemen hemen her gün 1 haber ile basınımıza haber servisi anlamında destek vermeye çalıştık. 

yine odamız ile ilgili etkinliklerin duyurulması konusunda; sosyal ağlarımız, resmi internet sitemiz ve toplu sms sistemimizin haricinde yerel basınımıza 8 yıldan bu yana yaklaşık 350 ilan ve yıllık ortalamayı gözönüne aldığımızda yaklaşık 50 ilan ile yine medya kuruluşlarımıza destek vermeye çalıştık.

basın ilan giderleri konusunda da 2010 yılından bu yana bütçeden ayırdığımız kaynak her yıl artarak devam etti. 

yıllık ortalama bütçemizin %3’ü oranında bir kaynak basın ilan gideri olarak medya kuruluşlarımıza aktarıldı.

yine; üye firmalarımız ile gerçekleştirdiğimiz ortak girişimlerimiz ile kampanya ve özel indirim günleri ile basınımıza destek olmaya çalıştık.

üye firmalarımıza ve bölgeye değer katma adına yerel basınımızın ve medya kuruluşlarımızın sağladığı katkıdan dolayı sizlere müteşekkiriz. 

insanüstü gayretleriyle bu şerefli mesleği icra eden ve bölgenin gelişmişlik anlamında önünü açan tüm fedakâr gazetecilerimize teşekkür borçluyuz. 

bu duygu ve düşüncelerle iş camiamız adına, tüm çalışan gazetecilerimizin bu güzel gününü tekrar tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.”

Gazeteciler de meslek sorunlarını dile getirdiler.

 

 

0

İpsala Çeltik Üreticileri Başkanı Sedat Balcılar,pirinçte ve çelitkte  gümrük vergilerinin düşürülmesinin piyasayı etkilediğini söyledi.

Balcılar, yarın(9 Ocak 2018) İpsala Ticaret Borsası’nda konu ile ilgili bir toplantı yapılacağını duyurdu.

Saat 14.00 de yapılacak toplantıya çeltik üreticileri,ziraat odaları,sulama birlikleri ve ticaret borsalarının yetkililerinin davet edildiğini aktaran Balcılar,”Şu anda çeltik piyasasında yaprak kıpırdamıyor. Gümrük vergilerinin düşürülerek ithalatın önünün açılması nedeniyle yerli üreticiler mallarını satmakta zorluk yaşıyorlar. Konuyu yetkilileri duyurmak için böyle bir toplantı yapıyoruz ve  düşüncelerimizi kamu oyu ile paylaşacağız”şeklinde konuştu.

 

0

Keşan TSO Yönetici ve yetkilileri Hamzadere Sulama Birliği’ni ziyaret ederek, Hamzadere Sulama Projesi’nin geldiği son durum ve Sulama Birliği çalışmaları ile ilgili bilgi aldı.

04 Ocak Perşembe günü saat 14:00’da gerçekleştirilen ziyarete, Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa İşçimen, Meclis Üyesi Aykut Boz ile Komite Başkanı Selçuk Ataklı, Komite Üyesi Serkan Şen ve Oda Üyeleri Cahit Mercan ile Ayhan Gevrek katıldı.

Toplantıda Keşan TSO Heyetini, Hamzadere Sulama Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Şimşek, Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Savran, Kocahıdır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Behsat Tülay ve Esetçe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Serkan Öner karşıladı.

Taşıma Suyla Değirmen Dönüyor…

Toplantıda Hamzadere Barajı sulama projesi ile ilgili teknik bilgileri Keşan TSO Heyetine aktaran Seçkin Şimşek şunları kaydetti; “Hamzadere Sulama Projesi bölge için hayati öneme sahip bir projedir. Bizde bu kapsamda, Hamzadere Sulama Birliği olarak var gücümüz ile üreticilerimiz için çalışmaya devam ediyoruz. Birlik olarak başarılı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yapılan denetimlerde 160 kriterde 89 puan alarak Türkiye’de birinci sulama birliği seçildik. Bu başarı ile birlikte Türkiye’de model sulama birliği olarak gösterilmek bizim ve bölgemiz için gurur kaynağıdır.

2017’de 200 Bin Dönüm Araziye Sulama Hizmeti Verildi.

Şu anda projede %70 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. 2017 yılında yaklaşık 200 Bin dönüm araziye sulama hizmeti verdik. 2017 yılında 140 milyon m3 su kapasitesi ile girmiştik. 2018 tarım sezonuna 180 milyon m3 kapasite ile girmeyi hedefliyoruz. Taşıma su ile değirmen dönmez denirdi. Hamzadere Barajı Sulama Projesinde tabiri caizse ‘Taşıma su ile değirmen dönüyor.’ Hamzadere Sulama Projesi ile birlikte artık ürün çeşitliliği konusunda çalışmalar yapmamız gerekiyor. Hizmet verdiğimiz bölgede toplulaştırmalar hemen hemen tamamlanmış durumda. Artık tarımsal ve yatırım anlamında planlama yapmak ve yetiştirilen ürüne göre yeni pazarlar açmak gerekiyor. Üreticilerimizi katma değeri yüksek ürünlere yönlendirmeliyiz. Burada oda ve borsalarımız ile birlikte diğer ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımıza önemli işler düşüyor. Hep birlikte olursak bölgenin refahı daha da artar ve kalkınmanın önü açılır.”

Şimşek konuşmasının sonunda, toplam yatırım maliyeti 290 Milyon Lira olan Hamzadere Sulama Projesinin sulama sahasında; Keşan, İpsala, Enez ilçeleri ile Yenikarpuzlu Beldesi ve 28 adet köy bulunduğunu dile getirerek, Keşan ve İpsala Oda Borsaları ve diğer ilgili kurumlar ile birlikte yatırımcılara yönelik olarak Hamzadere Sulama Projesi ile ilgili bir tanıtım filmini hayata geçireceklerini söyledi.

Seçkin Şimşeğin ardından konuşan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, tamamlanmak üzere olan Hamzadere Barajı ile birlikte, bölgede tarımsal anlamda bir planlama sürecine girilmesi gerektiğine dikkat çekerek, bu süreçte her kuruma iş düştüğünün altını çizdi.

Bölgenin Su, Enerji, İstihdam ve Yatırım Haritasını Kökünden Değişecek.

Helvacıoğlu konuşmasında şunları söyledi; “Hamzadere Barajı’nın tamamlanmasına kısa bir süre kala artık bölgenin tarım ve yatırım anlamında planlamasını yapmamız gerekiyor. Hamzadere bir barajdan çok daha fazlası, bölgenin can damarı. Hamzadere Barajı; Keşan, İpsala, Enez’den oluşan bölge jeopolitiğinin önemli bir bileşeni olacak. 210 Milyon m3 suya ev sahipliği yapacak olan Hamzadere Barajı, bölgenin istihdam, su ve enerji haritasını kökten değiştirecek. Bölge topraklarının bereketine bereket katacak.”

Hamzadere Barajıyla birlikte, Gıda İhtisas OSB’nin Kaçınılmaz Olduğu Ortaya Çıkıyor.

Mustafa Helvacıoğlu konuşmasının devamında, Ülke ekonomisine yılda yaklaşık 205 Milyon Lira katkı sağlayacak olan Hamzadere Barajı’nın, bölgenin refahına da büyük katkılar sağlayacağına vurgu yaparak şöyle devam etti; “Hamzadere Sulama Projesi artık tamamlanma aşamasında, bu kapsamda tüm ilgili kurum ve kuruluşlarımız ile birlikte işbirliği yaparak, bölgenin tarım geleceğini planlamamız gerekiyor. Bunu ivedi olarak gerçekleştireceğiz. Üreticilerimizin ve yatırımcıların önünü açacak bir çalışmayı hep birlikte hayata geçireceğiz. Yine bu kapsamda sulu tarıma geçecek araziler ile birlikte katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi ve bu ürünlere pazar oluşturulması bölgenin tarım geleceği için oldukça önemli bir konu. Burada Gıda İhtisas OSB’nin kaçınılmaz olduğu da ortaya çıkıyor. Çünkü yetiştirilecek ürünlerin en büyük pazarı şüphesiz Gıda İhtisas OSB olacak.”

Hamzadere Barajı ile İlgili Tanıtım Filmi Çalışmaları Başladı.

Helvacıoğlu konuşmasının sonunda, Hamzadere Barajı ve Hamzadere bölgesinin dışarıya iyi anlatılması gerektiğini ve bu kapsamda Hamzadere Sulama Birliği ile birlikte Keşan ve İpsala Oda – Borsaları olarak kapsamlı bir tanıtım filmi çalışması başlatacaklarını belirtti.

Keşan TSO Heyeti, Hamzadere Sulama Birliği toplantısının ardından Koyuntepe, Kocahıdır, Koyunyeri ve Esetçedeki Oda Üyeleri; Şevki Kayan (Baltacı Market), Mustafa Akduğan (Akduğan Zahire), Ali Şen (Şen Market), İbrahim Girgin (Girginler Zahire), Ufuk Turhan Öner (Dostlar Petrol) ve Mehmet Necip Aras (Durakoğlu Market)’ı ziyaret ettiler