Ekonomi Haberleri
Edirne ve çevresindeki ekonomi haberlerin ayrıntıları Keşan Haber de

0
Av.Nurullah AYDIN 

Enez’in Çeribaşı köyünde üretilen çilekler ilgi görüyor.

Vatandaşlar isterlerse tarladan taze toplanmış  çilekleri köye giderek alabiliyorlar.

Çileklerin kilosu tarladan 7 liradan satılıyor.

Çeribaşı çileklerinin yöreye has ayrı bir lezzeti var.

Çeribaşı’ndan ayrıca üretilen kirazların bir çoğu da yurt dışına ihraç ediliyor.

0

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın 17. dönemi, genç ve girişimci başkanlara emanet…

YENİ DÖNEMİMİZİ GENÇ BAŞKANLARLA TAÇLANDIRIYORUZ.

1 Nisan’da yapılan seçimler sonucu 31 Meclis Üyesi ve organ seçimleri sonucunda yönetim ve meclis yapısı şekillendi.

İlçe Seçim Kurulu gözetiminde yapılan Yönetim Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı belirlendi.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’na İsmail Şapçı seçildi.

Geçen Dönemde yönetim kurulu görevinde bulunan genç ve girişimci İSMAİL ŞAPÇI bu dönemde Keşan TSO’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

Yönetim Kurulu Üyeliklerine de; Murat Yaşar Arıkan, Ahmet Kadir Mutaf, Yusuf Cemil Çakıcı, Mustafa İşçimen, Sevtap Engin, Cüneyt Yüksekdağ, Uğurcan Urgan ve Selçuk Ataklı getirildi.

Keşan TSO’da görev alan Yönetim Kurulu Başkanı ve 8 kişiden oluşan Yönetim Kurulu üyeleri ile 4 yıl boyunca temsil edilecek.

Keşan TSO Ankara’da 3 Delege İle Temsil Edilecek.

Keşan TSO’nun TOBB Delegeleri; Yönetim Kurulu Başkanı seçilen İsmail Şapçı, Mustafa Helvacıoğlu ile Ekrem Şanlı oldu.

11 Nisan’da yapılması planlanan Meclis Başkanlığı’na da yine genç bir başkan adayı ORKUN ÖZKAYA…

11 Nisan günü yapılacak olan ilk meclis toplantısında meclis ve yönetim organları belirlenecek.

Meclis Başkanlığı’na ORKUN ÖZKAYA aday.

Meclis Başkan Yardımcılığı’na Cahit Mercan ve AHMET GÜVEN GÜNER, Meclis Katip üyeliğine de Hüseyin Cinoğlu talip.

Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı; “Sevdamız hizmet, koltuk değil..!”

“1 Nisan’da yapılan seçimlerimiz tamamlandı. Artık her bir üyemiz ve bölgemiz için büyük sorumluluk ve birliktelik ile çalışma zamanı.

Keşan TSO’nun yeni dönemi; hizmetiyle, yenilikçiliğiyle, girişimciliğiyle istikrara imza atacak.

Yeni seçilen yönetim kadrolarımız hizmet sevdası ile üyelerimizin verdiği sorumluluğun farkında olarak çalışacaklar.

Birlik ve beraberlik içinde çalışmaya özen göstereceğiz.

Odamızın genç bir yapıya geçmesindeki katkılarından ötürü Mustafa Helvacıoğlu’na şahsım ve yönetimim adına teşekkür ediyorum.”

Mustafa Helvacıoğlu;

“Zaferimizi ve Keşan TSO’nun yeni dönemini iki genç başkanımızla taçlandırıyoruz.

Odamıza ve Bölgemize yakışanı yapıyoruz…

3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığım odamızda bu dönem görevimi meclis ağabeyi olarak devam ettireceğim.

Zor karar, biliyorum..!

Seçim sonrasında da üyelerimizin verdiği mesajı doğru okursak, bu kararı duygularımla değil mantığımla verdim.

Odamızın huzuru, bölgemizin birlik ve beraberliği, geleceğin birlikte hazırlanması için iki genç başkanımın ellerini kaldırmak bize yakışır.

Ben koltuk sevdalısı olmadığımı göstermek istedim.

Yoksa, grup arkadaşlarımız yönetim kurulu başkanlığımı istemelerine rağmen, ben bu tablodan sonra meclis ağabeyliği yapmayı tercih ettim.

Yine hep beraberiz, eskisinden daha da fazla çalışacağız.

Bilakis daha da güçlendik.

Seçim öncesi verilen tüm sözler için çalışılacak.

Seçimlerin kazananı bölgemiz oldu.

Dinamik ve genç başkanlarımızın enerjisi hizmete dönüşecek.

İstikrar birlikte korunacak, gelecek birlikte hazırlanacak.

Bu vesileyle, yeni başkanlarımı ve yeni dönem çalışma arkadaşlarımı kutlarım.

Bu güne kadar yapmış olduğumuz hizmet ve çalışmalarımdan dolayı huzurlu ve gururluyum.

Bayrağı ve Odanın geleceğini genç ve dinamik bir yapıya bırakıyorum.

5 yıldızlı hizmetimiz bu süreçte de devam edecek.

3 dönemdir yaptığım yönetim kurulu başkanlığım boyunca iyi ve kötü günlerimiz geçti.

Önceliğim hep hizmetti. Ailem, işim, tüm üyelerimiz, çalışma arkadaşlarım ve çalışanlarımız başta olmak üzere herkese hakkımı helal ediyorum.”

0

Keşan TB Meclis Başkanı Necmi Kaymaz, üyelere müjdeyi verdi: “Keşan TB, 2 Nisan’dan itibaren üyelerine 200 bin TL’ye kadar ‘Nefes Kredisi’ kullandırmaya devam edecek”

Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necmi Kaymaz, dün düzenlediği basın toplantısında; Ankara ziyareti hakkında bilgi verirken, 2 Nisan 2018 Pazartesi gününden itibaren Ticaret Borsası üyelerine yönelik olarak verilmeye başlanacak olan “Nefes Kredisi”nin de müjdesini verdi.

“5 yıldızlı hizmet veren borsa olduk”

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük’ün de katıldığı Keşan Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda saat 13.30’da başlayan toplantıda; 28 Mart’ta Ankara’ya tüm yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile birlikte gerçekleştirdikleri ziyarette Keşan Ticaret Borsası’nı 5 yıldızlı borsa yapan akreditasyon belgesini, düzenlenen törende Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun elinden aldıklarını dile getiren Kaymaz“Keşan Ticaret Borsası da artık 5 yıldızlı hizmet veren borsalar arasına katıldı. Tüm üyelerimize hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

“Üyelerimiz, Cumartesi günü yapılacak olan toplantıyı izlesinler”

Necmi Kaymaz, Ankara ziyaretinin ilk bölümünde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre Merkezi’nde Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleştirilen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplantısına katıldıklarını belirterek, şunları söyledi: “Sayın Başbakanımız o toplantıda 31 Mart 2018 Cumartesi günü (yarın) İzmir’de TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da katılacağı bir toplantı düzenleneceğini ve burada oda ve borsa üyelerine yönelik olarak 2 Nisan 2018 Pazartesi günü uygulamaya geçecek olan Nefes Kredisi’ni açıklayacaklarını bildirdi. Keşan Ticaret Borsası’nın 226 üyesine bu müjdeli haberi duyurmak isteriz. Üyelerimiz Cumartesi günü yapılacak olan bu toplantıyı izlesinler ya da yapılan açıklamalar hakkında mutlaka bilgi edinsinler.”

“Üyelerimiz 14-15 bin TL daha az faiz ödeyecek”

2 Nisan Pazartesi gününden itibaren başlayacak olan Nefes Kredisi ile ilgili şöyle bilgi verdi: “Nefes kredisinden yararlanmak isteyen borsa ve odalar, üyelere dağıtılacak krediye göre bankalara para yatıracaklar. Biz de Keşan Ticaret Borsası Meclisi olarak 1 milyon TL hazırladık, Başbakanın açıklamasının ardından parayı bankalara yatırıp bu imkanı üyelerimize sunmuş olacağız. Bu Nefes kredisi imkanından tüm üyelerimiz yararlanabilecek. Kredinin üst limiti 200 bin TL ve faiz oranı ise 0,99. Geri ödemesi 12 eşit taksitle yapılacak. Üyelerimiz Keşan’da faaliyet gösteren, Ziraat Bankası,  Denizbank, Halkbank, Vakıfbank’a kredi  başvurusunda bulunabilecek. Normal şartlarda kullanılan 200 bin TL kredinin geri ödemesi 228-230 bin TL tutarken, 200 bin TL ‘Nefes Kredisi’ kullanan Keşan Ticaret Borsası üyeleri 213 bin 700 TL ödeyecek. Üyelerimiz 14-15 bin TL daha az faiz ödeyecek. Bu kredi imkanından bankalardaki şartları uygun olan üyelerimiz yararlanabilecek. Kredi kullanmak isteyen üyelerimiz 2 Nisan Pazartesi günü Keşan Ticaret Borsası’na gelerek buradan alacakları faaliyet raporu ile bu 4 bankadan birine giderek ‘Nefes Kredisi’ için 200 bin TL’ye kadar başvuruda bulunabilecek. Şimdiden tüm üyelerimize hayırlı olsun.”

“Oy kullanma hakkına sahip 226 aktif üyemiz var”    

Necmi Kaymaz, 1 Nisan 2018 Pazar günü yapılacak Keşan Ticaret Borsası’nın Olağan Genel Kurul toplantısına da değinerek, açıklamasını şöyle tamamladı: “1 Nisan 2018 Pazar günü yapılacak olan genel kurul hepimize hayırlı olsun.  Toplantımızda oy kullanma hakkına sahip 226 aktif üyemiz var. Tüm üyelerimizin borsamıza sahip çıkmaya ve Pazar günü yapılacak olan genel kurula katılmaya davet ediyoruz. Genel kurulumuz şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Genel Kurul’da aday olacağını açıklayan arkadaşlara da başarılar diliyoruz.

0

1 Nisan günü Keşan Ticaret ve Sanayi ile Keşan ve İpsala Ticaret Borsaları’nda da seçim yapılacak.

Bilindiği gibi Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda iki liste var. Mustafa Helvacıoğlu ve  Cemal Yazıcı’nin başını çektiği listeler.

Keşan Ticaret Borsası’nda da  Necmi Kaymaz ile geçen dönemin kaybedeni Ender Mağden var.

İpsala Ticaret Borsası’nda ise  İbrahim Girgin tek liste…

Şimdi   ticaret ve sanayi odası seçimi için yapılan aktivitelere bakacak olursak  Helvacıoğ’lu çok önde bir kampanya yürüttü.

Bu kampanyaya bakacak olursak14 meslek grubunda çoğunluğu Helvacıoğlu’nun kazanacağını söyleyebiliriz. Hatta 2 seçim öncesi de Helvacıoğlu’nun başını çektiği liste 12-0 seçimi almıştı. Bu seçimde böyle bir tablo çıkabilir.

Gerçi karşı tarafında seçimde iddialı olduğu görülüyor. Ama tabi buna üyeler karar verecek. Çıkacak sonuçta herkesi bağlar.

Keşan Ticaret Borsası’nda ise Necmi Kaymaz  seçimi farkla alır.Arkada aday olmasa da Yusuf Yörüğün desteği var.Burada Mağden geçen seçimde olduğu gibi gene yaya kalır.Zaten kendisi kömürcülük yapıyor mesleğine devam eder onun için sorun olmaz.

Seçimlerin bölgemize hayırlı olmasını dilerken,adaylara da başarılar diliyoruz.

Bu yorumlara bazı kişiler takılabilir ama sonuçta bu da benim görüşüm.Görünen köy kılavuz istemiyor….!

0

 

(Keşan Ticaret ve Sanayi OdasıYönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu 1 Nisan Pazar günü yapılacak oda seçimleri ile ilgili bilgi verdi.

KTSO Hizmet Binasının tüm seçim koşullarına uygun olduğunu ifade eden Helvacıoğlu şunları kaydetti;

“Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak, seçim takvimine bağlı organ seçimlerimizin 1 Nisan 2018 tarihinde Odamız Hizmet Binasında yapılması yönünde karar aldık ve bunu kamuoyu ile paylaştık.

Daha önce yeni hizmet binamızda seçim deneyimi yaşadık. 1660 m2’lik yeni hizmet binamızda ikinci seçimimizi yapıyoruz.

KTSO, Türkiye’nin ilk 10 odası arasında 5 yıldızlı hizmet veren akredite olmuş bir odadır. Avrupa standartlarında 5 yıldızlı hizmet veren odamız, 5 yıldızlı seçim yapmaya da hazırdır.

Seçimleri Odamızda yapmamızın bir başka gerekçesi de şudur; Üyelerimize hızlı ve yerinde hizmet vermek bizim en önemli çalışma felsefemizdir. Seçim günü oy kullanacak üyelerimiz yetki belgesi alacaklar. Seçim günü olan Pazar günü Odamız Ticaret Sicil Müdürlüğü seçim süresince hizmete açık olacak ve Üyelerimiz aynı binada belgesini alarak aynı binada oy kullanacaklardır.

Üyelerimize iş ve zaman kaybı yaşatmamanın peşindeyiz.

Odamız seçim koşullarına uygun tüm donanımlara sahiptir ve İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’da 12.03.2018 tarih ve 2018/19 No’lu kararı ile bunu onaylamıştır.

Odamızda seçim günü; jeneratör, asansör, kafeterya, dinlenme ve toplantı odaları ile ikramlar üyelerimizin hizmetinde olacaktır.

Seçimlerin Pazar günü olması sebebiyle Odamız hizmet binasının çevresinde boş alanlar mevcuttur.

Yine Parkomat uygulamasının Pazar günleri olmaması nedeniyle yakın park alanları kullanıma elverişlidir. Daha da önemlisi hemen oda binamızın yanında Bin araçlık Belediye otoparkı bulunmaktadır.

Oda binamızda, tüm binanın elektrik ihtiyacını karşılayacak jeneratör ile özellikle engelli ve yaşlı üyelerimiz başta olmak üzere tüm üyelerimiz için her kata servis yapan asansörümüz mevcuttur.

Asansörün arıza yapması ihtimaline karşı tam gün yetkili servis odamızda olacaktır.

İş camiası olarak biz büyük bir aileyiz. Üyelerimiz ile 1 Nisan’da huzurlu ve güvenli bir seçim yapacağız. Bize yakışan da bu olacak.

1 Nisan 2018 Pazar günü tüm üyelerimizi oy kullanmaya davet ediyoruz.

0

İpsala’da belediye kasaplar halinin yıkılıp yerine 16 dükkan ve 32 konut yapılması ile ilgili ihaleyi şehir meydanı’nda halka açık  yaptı.

2 Müteahhidin katıldığı ihalaede  belediye 13 dükkan istemişti.  Müteahhitlerin açılan zarflarında biri bir dükkan.diğer de bir konut verdi.  İhale de işyeri veren müteahhitte kaldı.

Bu ilginç ihale vatandaşların gözleri önünde şeffaf bir şekilde yapıldı.

 

0

Bölgemizin yüz akı  Hamzadere Sulama Birliği Türkiye’deki birlikler içinde en başarını olanı.

Bu konuda sulama birlikleri ile ilgili yapılan araştırmada Trakya’ya bölgesinin tek sulama birliği olan Hamzadere Sulama Birliği çok başarılı tek birlik.

Türkiye’de son günlerde tartışmaya açılan sulama birliklerinin milyonlarca lira borcu varken, Hamzadere Sulama Birliği’nin tek kuruş borcu bulunmuyor.

İşletme açısından Türkiye’ye en iyi örnek olarak gösterilen birliğin, personel,SGK, vergi,enerji,DSİ ve diğer yerlere tek kuruş borcu bulunmuyor.

Türkiye’de kurulu bulunan bir çok birliğin ise milyonlarca lira borcu bulunuyor.

Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Seçkin Şimşek,Türkiye’de   işletmecilik açısından en başarılı birlik olarak gösterilmelerinden memnunluk duyduğunu dile getirerek,.”Amacımız bölge çiftçisine en iyi hizmeti vermek”şeklinde konuştu.

 

 

 

 

0

0

 

Keşan Ticaret ve Sanayi ile Enez Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın düzenlendiği Enez’in Çınarları ödül töreni

2 Mart Cuma günü saat 22.30 dan itibaren TEK RUMELİ TV kanalında geniş bir şekilde verilecektir. (daha önce Cumartesi diye duyurulmuştu.)

Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, Edirne Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren, İpsala Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necati Görür, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,İl Genel Meclisi Üyesi Şenol Kılıç ile Enez Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı  İzzet Savran’ın konuşmaları ile  ödül törenine katılanların görüntülerinin yer aldığı program cumartesi 22.30 dan itibaren yayına girecek.

Enez ile ilgili farklı görüşlerin dile getirildiği program Keşan Reklam Ajansı tarafından hazırlandı.

Program daha önce Cumartesi günü ayni saatte duyurulmuştu. Kanaldan yapılan açıklamada  Afrin Harekatı’nda  Şehitlerimiz olduğundan dolayı   bugün 22.30 da kalkan müzik programının yerine Enez’in Çınarları Ödül Töreni’nin yayına girmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

0

video haber – Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Meclisi aldığı kararla Enez’de  istişare kurulu kurulacak.

KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Enez’de Ticaretin Çınarları ödül töreni sonrasında yaptığı açıklamada,20 kişilik bir temsilci grup oluşturulacağını söyledi.

Bu 20 kişilik temsilcinin,esnaf odalarında toplantı yapıp sorunları tespit edeceğini ve ilgili kurumlara aktaracağını ifade eden Helvacıoğlu,şöyle konuştu: ” Enez’i burada yaşayanlar  temsil  edecek. Meclis’te karar aldık. 20 kişilik istişare kurulu kuracağız. Yani odanın bir Enez meclisi olacak.Seçimlerden sonra bütün üyeleri toplayıp onlar karar verecek 20 kişilik meclisin kimler oluşacağına.”

 

 

0

İpsala Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necati Görür,Enez’in gelecekte yıldızının parlayacağını söyledi.

Yıldız,Enez’de Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf Odası’nın düzenlediği toplantıda,Enez Limanı’nın gelecekte çok büyük önem kazanacağını dile getirdi.

Kapıkule’den çıkan bir tır aracının sahil yoluyla veya  Enez Limanı’ndaki RORO taşımacılığı ile İzmir’e gidebileceğini kaydetti.

Tekirdağ’da dünyanın 3. Büyük koytenynır yükleme limanı bitmek üzere,buradan İpsala ve Enez’e tren yolu hattı bağlantısı olacak.

Enez Limanı’nda gümrükleme olacak.Liman derinleştirilecek ve ihracatın bir kısmı buraya kaldırılacak.

Enez gelecekte bölgenin parlayan yıldızı olacak şeklinde  konuşan  Görür,şöyle devam etti.”Haydarpaşa Limanı yakın gelecekte kalkıyor.Burası kültür merkezi olacak. Avrupa’ya tırları taşıyacak liman Enez’e gelecek. Buna ister inanın ister inanmayın.”

Enez’de son yıllarda arsa ve konut fiyatları büyük artış gösterdi.Geleceği görenler buraya yatırım yapıyorlar.

 

 

 

 

0

Enez İl Genel Meclis Üyesi Şenol Kılıç,bir şehrin gelişmesinde asıl etkenin esnaflar olduğunu söyledi.
Kılıç, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Enez Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından Çırpan Otelde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada,bir yerde ticaret canlıysa esnaf gelişmişse o bölgeyi de kalkındıracağını belirtti.
Ticaret Odasına çok teşekkür eden Kılıç, nisan ayında Edirne’de Enez ile ilgili bir fotoğraf sergisi açılacağını kaydeden Kılıç,burada kadın el işleri ile seramiklerin de sergileneceğini belirterek şöyle konuştu:” Yol medeniyet demektir. Medeniyete giden yolu yapmamız gerek. Keşan -Enez yolu için hep beraber toplanalım Ankara’ya gidelim.Bu yolun yapılması için baskı yapalım.Enez için birlikte hareket edelim.

0

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ile Enez Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde “Enez’in Çınarları”na plaket verildi.
KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,bölge ticaretini yapan üyeler ile iftihar ettiklerini belirtti.
Enez’de 30 yıl ticaretle uğraşanlara yaşam boyu onur ödülü vereceklerini kaydeden Helvacıoğlu,iş camiası olarak bölgeyi daha zengin yapmak için üretmeye devam edeceklerini söyledi.
Enez’in yükünü hiç kimsenin tek başına kaldıramayacağını anlatan Helvacıoğlu, birlikte hareket edilmesi gerektiğine işaret ederek,şunları söyledi:”Enez gelişiyor. Enez parlayan yıldız olacak. 10 yıl önce neydi Enez,şimdi 10 kat değer arttı.Enez Saros Körfezi’nde en şanşlı bölge. İklimsel değişiklikler burada ticari yapıyı da etkileyecek.Çalışan mı olacaksanız yoksa çalıştıran mı olacaksınız buna siz karar vereceksiniz. Kalkınmanın yolu ticaretten geçiyor.Enez beraber olmalı. Enez çok kıymetli olacak. Enez’in yarınları çok güzel olacak.Enez Edirne’nin en şanslı bölgesi.Unu helvayı birleştireceğiz ve Enez’i ileriye taşıyacağız.Enez para kazanmak istiyor. Enez’in çocukları geri döndüğünde para kazanmak istiyor.”
Konuşmaların ardından ticarette 30 yılı dolduran iş adamlarına onur ödülleri dağıtıldı.
Toplantıya iş adamları siyasi partiler ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
Toplantı Çırpan Otel’de gerçekleştirildi.

0

AKP Hükümeti’nin aldığı kararla 14 şeker fabrikası satışa sunuldu.
CHP Trakya Milletvekilleri yaptıkları ortak açıklamada, 23 Şubat Cuma günü Alpullu Şeker Fabrikası önünde halkın da katılımı ile bir toplnatı düzenleneğini bildirdiler.
Açıklama şöyle: “Ata’mızın emaneti,
Türkiye’nin ilk
Trakya’nın tek şeker fabrikamızı sattırmayacağız !
23 Şubat 2018 Cuma günü saat 11 de Alpullu Şeker Fabrikası’nın önünde CHP’nin Edirne,Kırklareli,Tekirdağ Milletvekilleri,Belediye Başkanları,İl ve İlçe Başkanları,İl Genel Meclisi Üyeleri,Belediye Meclis Üyeleri ve tüm Örgütleri ile beraber AKP Hükümeti’nin şeker fabrikalarını özelleştirmesini engellemek için bir toplantı gerçekleştireceğiz.
Tüm Halkımız davetlidir.”
Öte yandan cumartesi günü de İYİ Parti fabrika önünde açıklama yapacak.

0

İranlı İşadamlarından bir grup KTSO’yu ziyaret etti..

KTSO’da Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,İranlı işadamlarına bölgedeki ekonomik durum hakkında bilgi verdi.
Tahranlı İşadamı Hossein Salar’da yatırımcıya sahip çıkan örnek bir odayı ziyaret etmekten memnun olduklarını ve bölgedeki yatırım alanları konusunda bilgi sahibi olduklarını kaydetti.

0

İpsala Ekonomi Forumu Yapılması Kararı Alan 16 Kurumun Muhatabı Kırmızı Liste Değildir.

Kırmızı Listenin, Kendi Deyimleriyle, “Ülkemizin İçinde Bulunduğu Savaş Hali Durumunu” Kullanarak, Toplantıyı Erteleme Çabaları, İpsala ve İpsalalılara Hakaret Olmuştur.

İpsala Ekonomi Forumu 16 Kurum Tarafından Düzenlenmektedir. Keşan TSO Toplantıyı Destekleyen 16 Kurumdan Biridir, Toplantıda Konuşmacı Bile Değildir.

Ülkemiz ve Bölgemizin Geleceği İçin Mücadele Ediyoruz, Konser Yapmıyoruz.

İpsala Ekonomi Formu, 15 Şubat Perşembe günü, İpsala Belediye Düğün Salonu’nda, “İpsala Birlikte Güçlü” sloganı ile 16 kurumun işbirliğinde gerçekleştirilecektir.

Bu ekonomi forumunun hazırlıkları; İpsala Kaymakamlığı, İpsala Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Üniversitesi, İpsala Ziraat Odası, İpsala Esnaf ve Sanatkârlar Odası, İpsala Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, İpsala Genç İşadamları Derneği, Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Hamzadere Sulama Birliği, İpsala Çeltik Üreticileri Birliği, İpsala Toplumsal Kalkınma ve Geliştirme Derneği, Dünya Gazetesi ve Tek Rumeli TV işbirliğinde yapılmaktadır.

İpsala Ticaret Borsamızda yaptığımız son toplantının ardından yapılmasına karar verdiğimiz bu ekonomi formunda, 16 kurum ve kuruluşun birlikte hareket ettiği ve ortak akıl güttüğü bir çerçevede, İpsala’nın ekonomisi, tarımı, ticareti ve geleceği konuşulacaktır.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ekonomist Sadi Uzunoğlu ile Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt gibi önemli misafirlerimiz ile 16 kurumumuzun temsilcilerinin katılacağı bu toplantıda, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası toplantıyı destekleyen 16 kurumdan biridir ve toplantıda konuşmacı bile değildir.

Bu kapsamda, kırmızı liste adı altındaki Keşan TSO’ya aday olan grubun kendi deyimleriyle, “Ülkemizin İçinde Bulunduğu Savaş Hali Durumunu” kullanarak, İpsala ve Bölgemiz için önemli olan bu toplantıyı erteleme çabaları, İpsala ve İpsalalılara hakaret olmuştur.

İpsala Ekonomi Forumu yapılması kararı alan 16 kurumun muhatabı olmayan kırmızı liste adındaki grubun, 16 kurumumuzun birlikte organize ettiği bu toplantıyı erteleme çabalarını esefle kınıyoruz.

Bu toplantıda, kırmızı liste adındaki grubun idaa ettikleri gibi; hiçbir propaganda, siyaset ve oda seçimi tartışılmayacak, bilakis toplantıda İpsala’nın ekonomisi ve geleceği konuşulacaktır.

İfade ettikleri gibi; Toplantıdaki 16 kurum içinde konuşmacı bile olmayan Keşan Ticaret ve Sanayi Odası nasıl propaganda yapacakmış..! Bunu anlamakta zorlanıyoruz.

Bu ifadeler İpsala’yı ve İpsala’daki üyelerimizi üzmüştür. Bu talihsiz ifadeleri kırmızı grubun seçim kaygısına vermekteyiz. Gereksiz yere İpsala’yı ve İpsala’daki üyelerimizi germişlerdir. Herkesi sağduyuya davet ediyoruz. Seçim bir şeyleri engelleyerek kazanılmaz. Kazanımlar üretmekle olur. 

Bu toplantı; ne Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın, ne İpsala Belediyesi’nin, ne İpsala Kaymakamlığı’nın ne de bir başka kurumun toplantısıdır. Bu toplantı İpsala’nın ve İpsalalıların toplantısıdır. 

Bu durumda geri adım atmak gibi bir düşüncemiz kesinlikle yoktur. Toplantının Afrin Harekatı ve Aziz Şehitlerimiz üzerinden yapmanın boş olduğunu anlamak gerekiyor. Biz konser yapmıyoruz, festival yapmıyoruz. İyi biliyoruz ki; kırmızı listenin derdi Ülke değil, Sarı Liste ve seçim kaygısıdır. 

Toplantının masrafları konusunda; Toplantı Salonu İpsala Belediyemiz tarafından tahsis edilmektedir. Toplantı sırasında verilecek ikramlar yine İpsala Belediyemiz tarafından verilecektir. Yine toplantının çekimlerini yapacak olan TV Kanalımızın 2 Bin TL olan ödemesi kurumlar kendi arasında paylaşacaktır. Konunun bu kadar büyütmelerini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. 

Bizim derdimiz bölgemiz, İpsala’nın ekonomisini nasıl daha ileriye götürürüz, geleceğini nasıl hep birlikte planlarız bunları tartışmak için bir araya geliyoruz, İpsala’nın birlikteliğini konuşuyoruz ve konuşacağız. Kırmızı listenin bu talihsiz açıklamaları İpsala’ya zarar vermiştir ve bu ifadelerin İpsala’yı ve üyelerimizi üzdüğünü tekrarlamak istiyoruz. 

İpsala Ekonomi Forumu olacaktır..! Bunu iptal etme ve engel olma çabası verenlerin İpsala’yı sevmeyenler, İpsala’nın geleceğini düşünmeyenler olduğunu çok iyi biliyoruz. Demek ki konu İpsala ve İpsala’yı geliştirmek değildir. Bu seçim kaygısıdır… 

 

0

Türkiye’nin çeltik ambarı İpsala’da ekonomi masaya yatırılacak.

İpsala Kaymakamlığı,Trakya kalkınma Ajansı,belediyeker ve odalar ile birlikte bir çok sivil toplum kuruluşunun yer alacağı forum  15 Şubat Perşembe günü  saat 16.00 da  belediye düğün salonu’da gerçekleşecek.

Programın modetörlüğünü  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu yapacak.

Program TEK RUMELİ TV de de önümüzdeki günlerde yayımlanacak

 

0

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuyumcu üyeleri 14 Şubat’a hazır…

Altının Son İki Yıllık Getirisi %50’nin Üzerinde…

KTSO Meclis Üyesi Orkun Özkaya ve  üye  Ömer Yazgılı, altının en güvenli yatırım aracı olarak konumunu koruduğunu dile getirdi.

Özkaya ve Yazgılı, bölgede sektörün, yaklaşan 14 Şubat Sevgililer Günü’ne de gerek kampanyalar gerekse ürün yelpazesi olarak hazır olduğunu dile getirdi.

Özkaya  ve Yazgılı, yatırım aracı olan altın ve yaklaşan 14 Şubat Sevgililer Günü hakkında değerlendirmede bulundular.

14 Şubat’a Hazırız…

14 Şubat Sevgililer Günü için sayılı günlerin kaldığını belirten  Özkaya, “Sevgililer Günü için kampanyalar hem pırlanta hem de 14 ayar ürünlerinde devam ediyor. Ürün grubu olarak en çok kolye ve tek taş yüzükler talep görüyor. Sektördeki işletmelerimizde her bütçeye uygun ürünler mevcut. İşletmelerimiz gerek kampanyalar gerekse ürün yelpazesi olarak 14 Şubat için hazırlıklarını yapğmış durumda” şeklinde konuştu.

Altın Her Zaman Yüksek Talep Görüyor…

Değerlendirmesinin devamında, altının yatırım aracı olarak her zaman talep gördüğüne dikkat çeken Özkaya, “İniş çıkış yaşanmasına rağmen altın yatırımcısına uzun vadede getiri sağlıyor. Son 2 yıllık getirisi yüzde 50’nin üzerinde. Altın yatırımcısı, hem altının uluslararası piyasada yükselmesinden faydalanıyor hem de yurt içi piyasada doların yükselişi ile kar sağlıyor. Altın ayrıca Dünya genelinde güvenli liman olmasından dolayı her zaman yüksek talep görüyor” dedi.

Sektör Olarak Gerek Kampanyalarla Gerekse Yeni Ürün Seçenekleriyle 14 Şubat’a Hazırız…

Yatırım aracı olan altın ve 14 Şubat Sevgililer Günü ile ilgili KTSO Üyesi Ömer Yazgılı’da şunları kaydetti, “Altın geçmişten günümüze her dönem güvenli bir yatırım aracı olarak kabul görmüştür. Böyle olmaya da devam edecektir. En sık karşılaştığımız soruların başında önümüzdeki günlerde altın fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceğidir. Bunu önceden öngörmek bizim için pek mümkün değil. Ancak, geçmişteki iniş çıkışlarından örnek alarak değerlendirme yapılıp nasıl bir seyir izleyeceğine dair tahminde bulunabiliriz. Sektörümüz için önemli bir iş yoğunluğu yaşayacağımız zamanlardan birisi de Sevgililer Günü. Her yıl az ya da çok sektöre katkı sağlamaktadır. Sektörümüz şu anda gerek kampanyalarla gerekse yeni ürün seçenekleri ile hazır durumdadır.”

0

 

Keşan TSO Tarım Grubu Enez’de..

Keşan TSO Tarım Grubu Enez’de Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri ile Bir Araya Geldi.

Mustafa Helvacıoğlu; “Dünyada araba sayısı artıyor, ev ve insan sayısı artıyor ama toprak artmıyor. Toprağımıza sahip çıkmalıyız.”

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası), Enez bölgesindeki Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri ile tarım sorunlarını konuşmak için bir araya geldi.

Dün saat 13.30’da Abdurrahim Köyü’ndeki Çetinkaya Restaurant’ta gerçekleşen toplantıya; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akif Topçu, Meclis Üyeleri Sebahattin Karlıdağ, Sedat Uzun, Akif Topçu, Keşan TSO Meslek Komitesi Üyeleri Hasan Çetinkaya, Erhan Arı, Selçuk Mermi ve Aydoğan Akar, Enez Esnaf Odası Başkanı İzzet Savuran ile Enez’de faaliyet sürdüren Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri Yöneticileri katıldı.

Toplantıda, Enez bölgesindeki tarımsal sorunlar ile ilgili konuşan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Bölgemizin sorunu tarım ve turizm. İklim değişiklikleriyle birlikte gelecekte en büyük sorun olarak su, gıda ve toprak olacak. Dünyada ev, araba, telefon, insan sayısı artıyor ama toprak sayısı artmıyor. Toprağımızı korumalıyız. Toprağımızı bölgemiz dışındaki kişilere satıyoruz. Toprağımızı sata sata ileriki yıllarda bize sadece köyümüzün adı kalacak. Baba ölüyor çocuklar daha 7’si çıkmadan tarlaları hemen satalım deniyor. Türkiye’de tarla satın alan diğer alıcılar geliyor köyün bir parçasından 4 dönüm tarla alıyor. Neden alıyor bu tarlayı komşusu olduğu diğer tarlalara göz diktiği için. Çünkü yasa gereği tarla satılacağı zaman sınır komşularından izin alınmak zorunda. Bastırıyor parayı benim köylü kardeşimden fazla para vererek tapuyu alıyor. Neden? İleride daha da pahalı olacağı için. Topraklarımıza sahip çıkmalıyız, çocuklarımızı okutmalıyız, geleceğe hazırlık yapmalıyız. Enez pişirilmeye, kullanılmaya hazır bir yer. Enez Saros Körfezi’nin en şanslı yeri. Artık insanlar kafa dinlemek için uzak yerler arayacaklar. Tarım, turizm, ticaret bir arada olan yerler arayacaklar, Enez bu yönden avantajlı. Sizden ricam köyünüzde toplantılar yapın. Sorunlarınızı masaya yatırın. Birlikte hareket edelim, birlik olalım.” dedi.

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından toplantıya katılan Enez bölgesindeki Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri temsilcileri ile tarımsal sorunlar ve çözümü için fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantı bitiminde katılımcılara Tescilli İpsala Pirinci hediye edildi.