Kaynağı belirsiz şüpheli telefonlar

Yazarlar

AHMET AK

Dikkat!

0 212 9752134 numaralı telefon:

Annemiz Şaziye Hanım’ı bu numaradan isim vererek tam 5 defa aradılar.

Arayanların, “ATATÜRK” ismini istismar eden, şüpheli bir grup olduğunu değerlendiriyoruz.

Toplamda 2 lira basım değeri bile olmayacak matbuata 50 lira isteyen ve bu konuda yaşlı insanları taciz eden kimliği belirsiz insanlar. Çok şüpheli. “Adresinize gönderelim, kapıda 50 lira nakit ödeme yapın” diyorlar.

Son aradıklarında telefonu açtım; madem Atatürkçü olduğunuzu söylüyorsunuz “29 Ekim 1923 nedir?” diye sorduğumuzda cevap bile veremiyor cahil cüretkârlar! …

Annemiz 74 yaşında, yaşlılarımıza sahip çıkalım, bu tür şüphelilere de kanmayalım, bu ve benzer numaralardan aradıklarında geri çevirelim… DİKKAT Lütfen!

0 212 9752134

0 212 9752150

Bu ve benzer telefon numaraları için “http://www.nosorgulama.com” İnternet adresinden yapılan çeşitli bildirimlere bakalım:

0 212 9751237. Nevresim yerine bir kutu çaput kumaş göndermişler.

0 212 9752326 “Kendimi çok bilinçli bir tüketici sanırdım. Yanıldım. Bu numara gün boyu aradı. Bulunduğum yerde İnternet çekmediği için sorgulayamadım. Sonuç olarak açtım ve 50 TL dolandırıldım.”

Lütfen rehberinizde olmayan numaralara temkinli yaklaşın, gerekirse açmayın.

0 212 9751190 “Numaramı nerden bulduysa bilmiyorum, televizyondan sipariş falan da vermedim, nereden buldular, en ufak fikrim yok, en sonunda engellemek zorunda kaldım.”

0 212 9751967 “Trabzonspor’un resmi departmanı 0 212 9811967’dir, arkadaşlar resmi internet sitemiz ‘trabzonspor.org.tr’. Ana sayfada çağrı merkezimiz bölümünde rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz! Numaradaki oyuna dikkat! Resmi departmanın ortası ‘981’ bu adamların ‘975’. Kulübümüzden telefon ile kargo yollu ürün gönderimi yapılmıyor. Arkadaşlar, kesinlikle sadece dergi abonelikleri resmi numaradan sağlanıyor, yararlı olduysa ne mutlu!”

0 212 9750888 “Gece 23’te 3 kez aramış. Kim, diye geri döndüm, müzik dinletiyorlar.”

***

Keşan ve çevresindeki yaşlılarımıza dadanmışlar şimdi, nereden bulurlar annelerimizin telefonunu; adrese varana kadar ayrıntıları telefonda okuyorlar, kanıyorsunuz; anlaşılır gibi değil! …

İnternet üzerinden bu konuda paylaşılmış birkaç yorumu daha bilgilerinize sunuyorum:

 

Tehlikeli Numara: “Ben de arandım. Adımı soyadımı söylediler. Benim, dedim. Kapattılar. Arıyorum, müzik dinletiyorlar. Telefonlar açılmıyor.”

 

Tehlikeli Numara: “Çok tehlikeli numara hem de… Bir de hakaret ediyorlar.”

 

“ATATÜRK ismi üzerinden istismar yapan ayrı bir çete! Toplamda 1 lira basım değeri olacak şeylere 50 TL isteyen sahtekâr grubu. Geri çeviriniz bence.”

 

“Aralıklarla, sürekli aranıyorum. O kadar ki, günde üç ya da beş kez oluyor. Rahatsızlık duyuyorum, nereden ve nasıl numaramıza ulaşıyorlar, bilgilerimiz bu kadar ortalığa saçılmış! Özelleştirmeler buna sebep diye düşünmeye başladım. ? !”

 

“Sürekli arandım. Beşinci kez arandığımda açtım, ses vermedim. Karşı taraftan da ses gelmedi. Kapattım ve engelledim. Nereden bulurlar numaralarımızı, anlamış değilim.”

 

“Atatürk ismini kullanan bir organizasyondan arıyorlar. Telefondaki kız, sürekli ‘abi’ diye hitap ediyor. Arka planda sürekli bir konuşma ve uğultu var, ne dediği tam anlaşılmıyor. Sadece ‘kargo, fatura kapıda ödeme’ kısımlarını anlayabildim. ‘50 lira helal et’ gibi bir şeyler de söyledi. Bu şekilde telefondan yapılan tanıtımlara güvenmediğimi belirttiğimde, baya bir tepki gösterdi, ‘sen bilirsin abi’ dedi ve kızıp kapattı. Pek güven vermedi bana.

Ayrıntılı bilgi için; http://www.nosorgulama.com/tel/02129752134 İnternet adresinden bu ve benzeri uyarılara kolaylıkla erişilebiliyor. Demek istediğimiz odur ki; böylesine rahatsız edici olaylarla karşılaştığımızda, çekinmeden sosyal medya paylaşımları üzerinden birbirimizi uyarırsak, önlemlerimizi hep birlikte almış oluruz. Üstelik bu tür önlemler topluca alındığında ve paylaşıldığında oldukça etkili de oluyor.

__________ / __________

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir