İba, “Kıyasen Fatura Düzenleme” Uygulamasında Tüketici Mağdur Edilmeyecek

Güncel Haberler

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, sektör çalışanlarının ve tüketicilerin sağlığının korunması amacıyla karantinaya alınan, idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı yerlerde elektrik ve doğal gaz faturalarında “Kıyasen Fatura Düzenleme” uygulamasını hayata geçirdi.

Elektrik ve doğal gaz faturalarında kıyasen fatura düzenleme işleminin ülkenin tamamında olmayacağını,  ifade eden AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, 3 ay süreyle uygulanacak söz konusu düzenlemenin, sadece karantinaya alınan bölgelerde, idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerlerinde, idari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerinde ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda geçerli olacağını belirtti.

Düzenleme hakkında ayrıntılı açıklama yapan Başkan İba, hiçbir tüketicinin mağdur edilmeyeceğini belirterek şunları ekledi.

“Kıyasen Fatura Düzenleme kapsamında olan tüketicilerin faturaları son 3 ayın değil önceki iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. Tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması durumunda kendi beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacaktır. Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde defaten, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacaktır. Tüketimlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip edilecek ve tüketicinin mağdur edilmesine izin verilmeyecektir. Tüketiciler, kendi fatura ve tüketim miktarlarına ilişkin bilgileri şirketlerin ve kurumların internet sitelerinden veya e-Devlet üzerinden kontrol edebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir