GAYTANCIOĞLU: AKP BAĞCILIĞI BİTİRDİ

Ekonomi Haberleri Güncel Haberler

CHP  Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu,bağcılığın bir kültür olduğuna işaret ederek.”AKP iktidarı bağcılığı bitirirdi.Ama yok etmesi demek bitti anlamına gelmiyor.CHP iktidarında yeniden bu bağ alanları kurulur”dedi.

Tekel’in özelleştirilmesinin bağ üreticisine darbe vurduğunu anımsatan Gaytancıoğlu, özelleştirmeden önce ,Aslıhan’da Kırcasalihte,Şarköy’de ve Mürefte’de  Tekel’in çok ciddi  alım merkezleri ve fabrikaları bulunduğunu ve bölgeye adapte olmuş üzümleri satın aldığını söyledi.

Tekel’in özelleştirmesi ile üzüm alımının büyük firmaların eline geçtiğini ve fiyatları düşmesi ile de bölgedeki yöresel üzümlerin bittiğini  yabancı çeşitlerin devreye girdiğini belirtti.

AKP Hükümeti’nin  yüksek vergiler koyması nedeniyle de bağcılığın bitirildiğine işaret etti.

Romanya ve Bulgaristan ile Türkiye’nin  üzüm için uygun iklime sahip olduğunu dile getiren Gaytancıoğlu,şarap üretimin bir kültür olduğunu  ve yaşatılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Uzunköprü Yeniköy’de yetiştirilen Papazkarası üzümlerinin dünyaca ünlü olduğuna işaret eden Gaytancıoğlu, Fransa’nın  yıllar önce  bu bölgeden  öküz arabaları ile tren istasyonuna  taşıttığı üzümleri ithal ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir