FESTİVAL DOLUDİZGİN BAŞLADI

Güncel Haberler

Bu yıl 20.’si gerçekleşecek olan İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı 28 Ağustos 2019 Çarşamba günü Edirne Bandosu eşliğinde Saat 19.30’da İpsala Ticaret Borsası Önünde kortej yürüyüşü ile başladı.

 

ÇELENK SUNUMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

Protokol üyeleri ve İpsala halkının yoğun katılımı ile başlayan kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanında son buldu. Burada geçekleşen Çelenk Sunma Töreninde İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal İpsala Belediyesinin Çelengini Atatürk anıtına bıraktı. Ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile Festival ve Fuar alanına hareket edildi.

 

  1. İPSALA ÇELTİK FESTİVALİ VE TARIM FUARI AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

 

Kortej, bando eşliğinde Fuar alanına gelerek burada protokol üyeleri ile birlikte 20. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarının açılış kurdelesini kesti.

 

İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal ev sahipliğini yaptığı 20. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarının açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

 

Ünsal; katılımcılara hoş geldiniz diyerek beş gün boyunca güzel bir festival ve fuar programı geçirmeyi diledi. Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal festivale katılan misafir ve stant sahiplerine teşekkür etti.

Ünsal’ın konuşmasının ardından stantların açılışına geçildi. Burada katılımcılara geleneksel pilav ayran ikramı yapıldı.

 

MEHMET ERDEM FEESTİVALİN İLK GECESİNDE İPSALA’YI SALLADI

Saat 21.00’da devam eden festival ve fuar programı kapsamında sünnet çocuklarına Kına Gecesi ve Takı Töreni yapıldı. Festival ve Fuar Programının ilk gün etkinlikleri sona ererken program akışı yerini ilk gece konserlerine bıraktı.

 

 

İlk gece konserinde sahneye ilk olarak yerli sanatçılardan Ozan Aypar çıktı. Aypar, söylediği parçalarla konsere katılanları coşturdu. Sabırsızlıkla beklenen Mehmet Erdem Konserinde ise İpsalalılar ve konsere katılan yüzlerce kişi hep bir ağızdan Mehmet Erdem şarkıları söyledi.

 

GECENİN SÜPRİZİNDE BELEDİYE BAŞKANI ÜSAL, BATERİ ÇALDI

  1. Çeltik Festivali ve Tarım Fuarının ilk gece konserinde katılımcılar bir sürpriz ile karşılaştı. Ozan Aypar konserine kısa bir ara vererek Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal’ı sahneye davet etti. Ünsal’ın kendilerine müzik anlamında büyük katkıları olduğunu belirten müzisyen Ozan Aypar, “ Abdullah başkanımın bizim üzerimizde çok eğemi var. Bizimle çok uğraştı, Bizi o yetiştirdi. Festivallere taşıdı. Abdullah başkanım çok iyi bir müzisyendir. Çok iyi bateri çalar. Kendisine buradan bize verdiği destek ve katkılardan dolayı grubum adına çok teşekkür ediyoruz bizimle birlikte bir şarkı seslendirmesini istiyoruz” diye onure ederek Ünsal’ı baterinin başına davet etti.

Baterinin başına geçen Ünsal, solist Ozan Aypar ve grubu Seferi eşliğinde Barış Manço’nun “Dönence” şarkısını çaldı. İzleyenler coşku ile Abdullah Ünsal izledi.

 

FESTİVAL VE FUAR PROGRAMINDA İKİNCİ GÜN…

 

KEL ALİÇO MEZARI BAŞINDA ANILDI

  1. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarının ikinci günü etkinliği sabah saat 11.00’da Kel Aliço Pehlivanın Mezarının ziyaret edilmesi ile başladı.

Daha sonra saat 12.00’da Sünnet şölenine katılan çocuklara İpsala Alaca Mustafa Paşa Camiinde Mevlid-i Şerif okutuldu.

 

PELİVALARLA BİRLİKTE DAVUL ZURNA EŞLİĞİNDE ER MEYDANINA YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİ

 

Saat 14.00’da Kel Aliço Pehlivanı Anma Yağlı Güreşleri ile devam eden Festival ve Fuar Programı Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünden köprü mahallesi Fuar Alanında bulunan Er Meydanına davul zurna eşliğinde Pehlivanlarla birlikte yürüyüş gerçekleştirildi.

 

BU YILIN ŞAMPİYONU SARI FIRTINA OLDU

 

Büyük ve zorlu mücadeleler gerçekleşen Kel Aliço Pehlivanı Anma Yağlı Güreşlerin bu yıl ki şampiyonu geçen yılın şampiyonu Antalyalı İsmail Balaban oldu. Ankaralı Hüseyin Gümüş alan ile zorlu bir final müsabakası yaşayan Balaban, üç yıl Kel Aliço Yağlı Güreşlerinin şampiyonu olduğu için Güreş Ağası İbrahim Girgin İsmail Balaban’a Altın Kemer sözü verdi.

Bu yıl Aliçopehlivan anısına gerçekleştirilen güreşlere Minik birlerde 7, Minik 2’de 10 Teşvik 1’de 7, Teşvik 2’de 6, Tozkoparan’da 6, Ayak 12, Destek Küçük 14, Destek Büyük 9, Küçük orta küçük 16, Küçükorta büyük 7, Büyük orta 20, Başaltı 27, Başpehlivan 38 olmak üzere toplam 179 güreşçi katıldı.

 

İKİNCİ GECENİN KONSERLERİ DE GÜRGEN VE CEVİZLİ VARDI

  1. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarının ikinci gece konserlerinde yine yerli sanatçılardan Ergun Gürgen sahne alırken O Ses Türkiye’de yarışan Edirne’li sanatçı Şahin Cevizli konseri geceyi sonlandırdı.

 

HABER: YENİ GAZETE- CEMİLE LİMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir