ENEZ FESTİVALİ YUNAN BASININDA….

Geçtiğimiz hafta yapılan Enez Ev ve Balık Festivali Yunan gazetelerinde de yer aldı.
Yunanlı gazeteciler festival sürecinde yetkililer ile de roportajlar yaptılar.

Στην Αίνο σημερινή Enez μόλις 50 χιλιόμετρα από τα ελληνοτουρκικά σύνορα των Κήπων ζήσαμε το απόλυτο φεστιβάλ των κυνηγών και των ψαράδων της περιοχής.
Ο δήμαρχος Αμπτουλάχ Μποσταντζή φρόντισε τα της φιλοξενίας μας στο πανεπιστημιακό κάμπους με εξαιρετικούς σεφ για τα μενού, με συναυλίες από επώνυμους καλλιτέχνες, με δημοπρασία ψαριών, με αγώνες κολύμβησης αλλά και θεαματικούς αγώνες σκοποβολής των κυνηγών.
Η κυβερνήτης Ελίφ Τζανάν Τουντζέρ Ερσόι έστειλε το δικό της μήνυμα “για να ανταμώνουν οι γείτονες με αφορμές χαράς όπως οι καλοκαιρινές αυτές γιορτές, προσκαλώντας τους Έλληνες”, ενώ χιλιάδες κόσμου- αυτή την περίοδο σούπερ τουριστική- απολαμβάνουν τα συγκροτήματα των παραθεριστικών κατοικιών και την αμμουδερή θάλασσα.
Η Αίνος διατηρεί πολλές μαρτυρίες ελληνικές, ερείπια εκκλησιών, τειχών κ λ.π. και συνδυάζει την απλότητα και την καθημερινότητα σε ανθρώπινα μεγέθη με ποικιλία γαστριμαργικών επιλογών ανατολής σε φαγητά, τυροκομικά γλυκά.
Από εδώ η Σαμοθράκη καρσί!

Enos ‘da bugünkü enez, Yunan Gardens’ tan sadece 50 km uzaklıkta, bölgedeki avcılar ve balıkçıların en büyük festivali yaşadık.
Belediye Başkanı Abdullah mpostantzḗ, menüler için mükemmel şefler ile üniversite kampüsünde, ünlü sanatçılar tarafından konserler, balık açık artırma ile, yüzme maçları ile ama aynı zamanda avcılar ‘ ın muhteşem atış oyunları ile aldı.
Vali Elif Tzanán Tuncer Ersoy kendi mesajını gönderdi “bu yaz tatili gibi neşe neşe ile komşularla tanışmak, Yunanlılar davet etmek”, binlerce dünya-bu dönem süper turizm-Tatil evleri ve kumlu deniz gruplarının tadını çıkar.
Ainos, Yunan ‘ ın pek çok ifadesi, kiliseler kalıntıları, duvarlar k lp ve sadelik ve günlük hayatı, gıda ve peynir sweets çeşitli mutfak seçenekleri ile insan.
Bu semendirek karsí!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir