Enez: “Birlik ve Beraberlik” dedi

 

Keşan TSO Tarım Grubu Enez’de..

Keşan TSO Tarım Grubu Enez’de Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri ile Bir Araya Geldi.

Mustafa Helvacıoğlu; “Dünyada araba sayısı artıyor, ev ve insan sayısı artıyor ama toprak artmıyor. Toprağımıza sahip çıkmalıyız.”

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası), Enez bölgesindeki Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri ile tarım sorunlarını konuşmak için bir araya geldi.

Dün saat 13.30’da Abdurrahim Köyü’ndeki Çetinkaya Restaurant’ta gerçekleşen toplantıya; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akif Topçu, Meclis Üyeleri Sebahattin Karlıdağ, Sedat Uzun, Akif Topçu, Keşan TSO Meslek Komitesi Üyeleri Hasan Çetinkaya, Erhan Arı, Selçuk Mermi ve Aydoğan Akar, Enez Esnaf Odası Başkanı İzzet Savuran ile Enez’de faaliyet sürdüren Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri Yöneticileri katıldı.

Toplantıda, Enez bölgesindeki tarımsal sorunlar ile ilgili konuşan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Bölgemizin sorunu tarım ve turizm. İklim değişiklikleriyle birlikte gelecekte en büyük sorun olarak su, gıda ve toprak olacak. Dünyada ev, araba, telefon, insan sayısı artıyor ama toprak sayısı artmıyor. Toprağımızı korumalıyız. Toprağımızı bölgemiz dışındaki kişilere satıyoruz. Toprağımızı sata sata ileriki yıllarda bize sadece köyümüzün adı kalacak. Baba ölüyor çocuklar daha 7’si çıkmadan tarlaları hemen satalım deniyor. Türkiye’de tarla satın alan diğer alıcılar geliyor köyün bir parçasından 4 dönüm tarla alıyor. Neden alıyor bu tarlayı komşusu olduğu diğer tarlalara göz diktiği için. Çünkü yasa gereği tarla satılacağı zaman sınır komşularından izin alınmak zorunda. Bastırıyor parayı benim köylü kardeşimden fazla para vererek tapuyu alıyor. Neden? İleride daha da pahalı olacağı için. Topraklarımıza sahip çıkmalıyız, çocuklarımızı okutmalıyız, geleceğe hazırlık yapmalıyız. Enez pişirilmeye, kullanılmaya hazır bir yer. Enez Saros Körfezi’nin en şanslı yeri. Artık insanlar kafa dinlemek için uzak yerler arayacaklar. Tarım, turizm, ticaret bir arada olan yerler arayacaklar, Enez bu yönden avantajlı. Sizden ricam köyünüzde toplantılar yapın. Sorunlarınızı masaya yatırın. Birlikte hareket edelim, birlik olalım.” dedi.

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından toplantıya katılan Enez bölgesindeki Tarımsal Sulama ve Kalkınma Kooperatifleri temsilcileri ile tarımsal sorunlar ve çözümü için fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantı bitiminde katılımcılara Tescilli İpsala Pirinci hediye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir