Ekmek paralarını metrelerce yüksekte kazanıyorlar…

Güncel Haberler

Hiçbir korkuyu, fobiyi, tansiyon rahatsızlığını kabul etmeyen minare ustaları, metrelerce yükseklikte ekmek parasını kazanmanın mücadelesini veriyorlar. Kimi zaman bir minarenin dökülen boyası için, kimi zaman minarenin külahının tamiri için metrelerce yükseğe çıkıp işlerini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar.
Keşan’da Hacı Mehmet Ağa Camisi’nin minaresini boyayan 3 kardeşin mesleklerini icra ederken sergiledikleri cesaret, görenleri hayrete düşürüyor.
Minare ustası Ramazan Ocaktan,kesanhaber.net muhabirine yaptığı açıklamada,ailenin 50 yıldır bu meslekle uğraştığını söyledi.
Mesleği dayılarından öğrenerek devraldıklarını ifade eden Ocaktan:” Biz 3 kardeş bu işi iple yapıyoruz.Minarelerin yükseklikleri 80 metreye kadar çıkıyor.Biz minareye çıktığımızda vatandaşlar bizi seyrediyorlar.Tabi işin riski her zaman var.Zaten Türkiye’de iple minare tamiratı yapan çok az kişiyiz.Minareleri boyayarak güzelleştiriyoruz.Elimizden geldiğince iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz.
Uzunköprülü minare ustası 3 kardeş de, çıktıkları minarelerde iskele yerine halat kullanarak mesleklerini icra ediyorlar. Minare ustası kardeşler, basit bir salıncak kurulumunu andıran sistemle, minarenin tepesine tutturulan halatın üzerine yerleştirilen tahtaya oturarak, işlerini yapıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir