EDİRNE CEVİZİN BAŞKENTİ OLACAK

Ekonomi Haberleri

Son yıllarda bozuk orman arazilerinin vatandaşlara kiralanması nedeniyle bölgede ceviz ve badem  dikim alanları 80 bin dekara ulaştı.

Diğer ürünlere göre daha fazla gelir getiren ceviz ve badem gelecekte Edirne’nin  tarımda en çok gelir getiren ürünleri arasında yer alacak.

Keşan Sert Kabuklular Üreticileri Birliği Başkanı Safak Uslu, Keşan’da 3 bin dekar badem 5 bin dekar arasında da ceviz ekimi olduğunu belirtti.

Ceviz ve bademe de ürün desteği olması gerektiğini aktaran Uslu,bu sayede ithalatın azaltılacağını kaydetti.

Uslu, sözlerine şöyle devam etti:”Hasadımız bitti. Şu anda kuruttuk Depomuzda hazır bekliyor..Fiyat olarak cevizde 25-30 lira,Bademde 15-17 lira arasında beklentimiz var.

Tesisi Trakya kalkınma Ajansı’nın verdiği destekle yaptık. Bölgede üreticilere her türlü desteği veriyoruz.Birliğin amacı kar gütmek değildir.

Hava şartları bu sene iyi gitti. Kaliteli ürün yetiştirdik.8 bin dekar ekili alanımız var.3 bin dekar badem,5 bin dekar da ceviz ağacımız var.

Cevizde 70 ton, badem de 100 tonu aştık.”

Bölgede ceviz ve bademin yaygınlaşması nedeniyle ürericinin daha çok gelir getirdiğine işaret eden Uslu,”Ceviz çeltikten daha fazla gelir  getiriyor. Bir dekara 20 tane ceviz ağası dikiliyor. 15 yıl sonunda 400 kilo ürün alınıyor. Şu anki fiyatla 25 liradan satsak 10 bin lira gelir elde ediliyor. Bu en kötü şartlarda söylediğim.Bakıma göre daha da artıyor.

Özel ağaçlandırma sahalarında 15 yıl sonra Edirne  adını cevizle duyuracaktır.En çok kazanç sağlayan ürün ceviz olacak.Bu ömürlük bir yatırım.Ceviz ağacı 150 yıl yaşıyor.Biz sahaları 49 yıllığına aldık. Yani 0 zaman bir ağaçtan 100-150 kilo ürün alacağız.”

Orman  Ağaçlandırma Mühendisi Kamil Elitez’de Edirne’nin cevizin başkenti olacağını ifade ederek:”Yavaş yavaş bu hedefe ilerliyoruz. Vermiş olduğumuz sahalarda yetiştirilen ürünlerle Edirne cevizin başkenti olacak”şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir