AKTARMA İSTASYONU POLEMİK YAPILMAK İSTENİYOR

Güncel Haberler

GÜNEKAB ve Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, 57. Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Selim Yılmaz ve 27. Alay Temsili Komutanı DOÇEK Başkanı Hakan Eşme, , GÜNEKAB’ın Çelebi Köyü’nde kurulacak aktarma istasyonu ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başkan Özcan, GÜNEKAB ve aktarma istasyonu ile ilgili bilgi verdi.

Başkan Özcan, şunları ifade etti: “7 yıldan bu yana gelecek nesillere tarihi bilgiler yaşattığımız nostaljik organizasyonumuzun kurucuları olan Yılmaz ve Eşme ile beraberiz. Aktarma istasyonu ile defalarca bilgiler verdik. Ancak birileri bu işi tersine tersine kurcalıyor ve bu işin olmaması yönünde çabalarını görüyorum. Yeni Katı Atık Bertaraf Tesisi işi ile ilgili 12 yılı aşkın emeğim var. 2004 yılının Ekim Ayı’nda o zamanki Çevre Bakanlığı zamanında Edirne Valiliği’ne yazı gönderildi. Edirne Katı Atık’ın bertarafı konusunda 3 Kuzey, Orta ve Güney olmak üzere 3’e ayrıldı. Biz bu işi ciddiye aldık Keşan İpsala Enez üçgeninde araştırmalar yaptık. İl Çevre Müdürlüğü’nden 5-6 adet alternatif yer gösterimi yaptık. 1 yıl sonra 2005 Ekim Ayı’nda kuruldan şu andaki tesisin olduğu yer onayı çıktı. Daha sonra GÜNEKAB adında birlik kurduk ve başkanı seçildik. 2009 yılında nihai çed raporumuzu aldık.2009 yılında orman arazilerinin tahsisindeki yönetmelikte değişiklik yapıldı. Biz de revizyonlardan sonra yapım işine başladık. 2011 yılında Çevre Bakanlığı’ndan 900 bin TL ve sonrasında 1 milyon TL hibe aldık. 2013 yılında 500 bin TL daha hibe aldık. İşimiz bitti 1 yılı aşkın süredir de tesisimizi kullanıyoruz.”

Keşan, İpsala ve Enez üçgeninde 45-50 km’ye kadar katı atık taşıması yapmanın makul sayıldığını ancak Enez’in tesise 75 km mesafede olduğu için taşıma yapmanın rantabl olmadığına dikkat çeken Mehmet Özcan, sözlerine şöyle devam etti: “Kanunda aktartma istasyonu yapılması ile ilgili maddeler çok açıktır. Ancak aktarma istasyonu denince maalesef en okumuşundan en cahiline kadar kafalarda <çöpler dökülecek, 6 ay 1 yıl da kalacak.> gibi imaj oluşuyor. Olayın böyle olmadığını defalarca anlattım. Projesini, yapım şeklini, yerini gösterdim ancak yine de durumu birileri kaşımaya devam etti. 3 yıl önce teşebbüsümüz oldu Çelebi Köyü’ndeki bir yerle ilgili olarak ancak sağ olsun TEMA Başkanımız yer altı su kaynakları ile ilgili ortaya bir şeyler attı, bıraktık orayı. Aynı köyde 7,5 dönüme yakın bir şahıs arazisini satın almadan önce İl Mahalli Çevre Kurulu’na taşıdık ve 1,5 yıllık bir süreçle en 16 kurum görüşünün olumlu görüşü tamamlandıktan sonra onay çıkardık. Karar oybirliği ile çıktı. Bazıları sanıyor ki Mehmet Özcan isteyince oluyor. Devlet denen bir çatı altında yaşıyoruz.

Kanunlarımız var. Bu kararın ardından yeri 135 bin TL’ye GÜNEKAB adına satın aldık. Bütün onaylarımız hazır.”

“Her şeyden önce doktorum, genel cerrahım ve köy çocuğuyum. Neden komşularımı ve köydeki insanların huzurunu kaçırayım ve onların huzurunu kaçırayım.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Özcan, şunları dile getirdi: “Böyle bir şeye devlet izin verir mi! Sağlık konusunda olumsuzluğu olan bir işe en son onay verecek kişi benim. Bir daha anlatayım aktarma istasyonu nedir? Çünkü tekrarda fayda vardır. 7,5 dönümlük alanın 2 bin metrekaresi kullanılacak. Bu alana beton ve asfaltla bir zemin hazırlanacak. Müsait bir yere rampa yapılacak ve gelen kamyonlar rampaya çıkacak huni benzeri bir cihazla kamyondan kamyon aktarma yapılacak. Ola ki sızıntı suyu olur diye sızdırmasız bir havuzda bu sular biriktirilecek ve dolmaya yakın vidanjörle Yayla’daki arıtma istasyonuna götürülüp arıtılacak. Çevreye herhangi bir sızıntı olmayacak. Çelebi Köyü’ndekiler kadar, İl Mahalli Çevre Kurulu, Valilik, 16 adet resmi kurum ve devlet bilmiyor mu? Dere kenarlarına pislik atarken iyi oluyor da modern bir tesis şeklinde taşınmasında ne zarar olur. Bölgede en fazla çevre yatırımı yapan belediye benim. Keşan’daki 45 yıllık çöplüğü rehabilite eden belediye benim. Atık Su Arıtma Tesisimiz bittikten sonra Cevizlik Deresi’nden balık tutulacak. Bu aktarma istasyonunun Çelebi Köyü’ne zararı olmayacak aksine faydası olacak. En az 4 kişiyi o köyden istihdam edeceğim. Bekçi, kantarcı, yazıcı o köyden olacak. Bilir bilmez konuşanları kınıyorum. Bir şeyi hem bilmiyoruz hem de bilmediğimiz konuda ahkam kesiyoruz. O zaman bu nifak sokmaktır. En büyük günahlardan da biridir.”

Aktarma istasyonunun 27. Alay’ın konuşlanma yeri olduğuna dair söylentiler olduğunu da belirten Özcan, “Milli Parklar Müdürlüğü bilmiyor da köylüler mi biliyor. Çelebi Köyü’ndeki vatandaşlarımız 27. Alay’ın vakti zamanında Çelebi Köyü’nde konuşlandığını bizim ve buradaki önderlerin sayesinde öğrendiler. Aktarma istasyonu yeri ile konuşlanma yapılan yer aynı yer değil.” dedi.

Özcan, bu sözlerinden sonra Belediye Şehir Plancısı Yusuf Nusret Kayseri’den aktarma istasyonunun yerini ve 27. Alay’ın konuşlanma yerini fotoğraflarla anlatmasını istedi. Fotoğrafların incelenmesinden sonra 57. Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Selim Yılmaz sözü aldı.

“57 ve 27. Alay olarak biz bu işin içerisine nasıl dahil olduk onu da bilmiyoruz.” diyerek sözlerine başlayan Yılmaz, “7 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün Alayı olan 57. Alay’ı sembolize eden alayı alarak Çanakkale’ye sembolize olarak yürüdük. Keşan bize hep bu yürüyüşte kucak açtı.27. Alayı Çelebi Köyü’nde Galiçya Süreci var. Çelebi Köyü’nde konuşlanma yapılmış. Buralarda liyakat madalya töreni yapılmış. Keşan Belediyesi yürüyüşlerimizde hep bize destek oldu. Çelebi’deki tarihsel süreçle aktarma istasyonu örtüştürülmemeli. Kesinle hamaset yapılmalı. Tarihi değerler üzerinden hamaset yapılarak ilerlenemez. Değerlerimize ve mirasımıza sahip çıkacağız ama sapla saman karıştırılmamalı. Çelebi Köyü’ndeki olayla 57 ve 27. Alay ilişkilendirilmemeli. Aktarma istasyonunun ne olduğunu araştırdık, öğrendik. Biz geleceğe tarihsel bir dokunuş yapıyor ve bu tip konularla anılmak istemiyoruz. 4 bin adet sancak bastırdık ve hediye olarak dağıttık. Söz konusu sancak sembolize bir sandık.” dedi:

Basın toplantısında son sözü Eşme aldı.

Eşme şunları dile getirdi: “DOÇEK olarak 57 ve 27. Alay yürüyüşe hep destek verdik. Bu tarihsel süreçte Keşan Belediyesi ve Başkanımız bize çok destek oldu. Açıklamalarda yer seçimi konusunda çok dikkatli davranılması gerektiğini özellikle belirtmiştik. Çıkarılan haritalar incelendiğinde yer seçiminde çok özenli davranıldığı ve duyarlılık gösterildiği anlaşılıyor. Gerekli hassasiyetleri için Başkanımıza teşekkür ederiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir